Türk mutfağına has lezzetlerden biri olan irmik helvası, özellikle de cenaze evlerinde yapılmaktadır. Herkesin damağına hitap eden bir tatlı olarak bilinmektedir. İrmik helvasının çeşitli tarifleri bulunmaktadır. Damak zevkinize göre dilediğiniz irmik helvasını yaparak, misafirlerinize ikram edebilirsiniz. Hızlı bir şekilde yapabileceğiniz tatlılar arasında yer alan irmik helvası, oldukça kolay bir tarife sahiptir.

Hemen herkesin rahatlıkla yapabileceği bu tatlı, hem kokusu hem de görüntüsü ile sizi doyurur. Her evde bulunabilecek malzemelerden yapılan bir tatlı olması, irmik helvasının çok fazla yapılmasına neden olmuştur. İrmik helvası, birden fazla çeşide sahip olan tatlılardır. Bu nedenle irmik helvası tarifi denildiğinde birçok tarif önerisi karşınıza çıkmaktadır.

İzleyin: ŞERBETİ KAYNATILMAYAN TAM ÖLÇÜLÜ İRMİK HELVASI

Sade İrmik Helvası İçin Malzemeler

Genel olarak tercih edilen irmik helvası çeşidi, sade irmik helvasıdır. Sade irmik helvasını yapmak diğer irmik helvası çeşitlerine göre daha kolaydır.

Sade bir irmik helvası yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır:

  • 1.5 su bardağı irmik
  • 3 su bardağı süt
  • 1.5 su bardağı toz şeker
  • 125 gr. tereyağı
  • 1 paket vanilya

Kullanarak sade bir irmik helvası yapabilirsiniz. Bu tarifle hazırlanan irmik helvası, dünyanın birçok yerinde bilinmektedir.

Sade İrmik Helvasının Yapılışı

Sade bir irmik helvası hazırlamak için gerekli olan malzemeleri bir araya getirdiğinizde artık helva yapımına başlayabilirsiniz. Tereyağını bir tencereye koyarak eritin. Tereyağı erirken bir taraftan sütünüzü ısıtmaya başlamalısınız. Tenceredeki tereyağı eriyince irmiği, yağın üzerine dökün. Ancak ocağın altını çok fazla açmamalısınız.

Çünkü irmikleriniz yanabilir. Hatta kötü bir kokuya sahip olabilir. Bu nedenle ocağın altı hep kısık olmalıdır. İrmik, altın sarısı bir renk alana kadar kavurma işlemi yapılmalıdır. Bu sırada ısıtmak için ocağa koyduğunuz sütün içerisine vanilyayı ve şekeri ilave edin. Daha sonra sütünüzü kavrulan irmiklerinizin üzerine yavaş bir şekilde dökün.

Şerbetin hepsini birden boşaltmayın. Yavaş yavaş dökerseniz, irmiklerinizin şerbeti çekmesini sağlayabilirsiniz. Şerbeti yedirme işlemi bittikten sonra irmiğinizin üzerini kapatın. Bir süre dinlenmesini bekleyin. Dinlendikçe tadı daha güzel olacaktır. Sonra istediğiniz şekli vererek servis yapabilirsiniz.

MİDYO  Süper gıdaları neler? Tüketmenin faydaları saymakla bitmeyen 10 süper besin!

İrmik Helvası Yapmanın Püf Noktaları

Yaptığınız irmik helvasının unutulmamasını istiyorsanız, bazı püf noktalarına dikkat etmeniz gerekir. İrmik helvası yaparken tereyağı kullanmaya özen göstermelisiniz. Çünkü tereyağı, irmik helvasına daha fazla tat verir. Ayrıca şeker ilave etme işlemini her zaman en son aşama olarak yerine getirmelisiniz. Böylece kimsenin yapamayacağı bir lezzette irmik helvası yapabilirsiniz. İrmik helvasını yaparken içine sevginizi de katarsanız, herkes tatlınıza hayran kalır.

Süt Reçeliyle Yapılan İrmik Helvası Tarifi

Sade irmik helvası dışında farklı bir irmik helvası yapmak isteyenler için farklı bir tariftir. 500 gr. süt reçeli, 1.5 su bardağı irmik, 125 gr. tereyağı ve 1.5 su bardağı su kullanarak farklı bir irmik tarifi deneyebilirsiniz. Sade irmik tarifindeki aşamaları aynı şekilde bu tarifte de yerine getirmelisiniz. Ancak şerbet ve irmikleri karıştırma aşamasına geldiğinizde farklı bir yöntem uygulamalısınız.

Şerbeti, irmiklerin üzerine döktükten sonra iyice karıştırmanız gerekir. Daha sonra karıştırma işlemi yapmadan tencerenin kapağı kapatılmalıdır. Ocağın altını güzelce kısın ve helvanın pişmesini bekleyin. Yaklaşık 15 dakika böyle pişmesi gerekir. Ancak arada irmiğinizi karıştırmayı unutmayın. Karıştırma işlemini yapmazsanız, irmiğiniz yanabilir.

Seyredin: TAM ÖLÇÜLÜ 4 KİŞİLİK İrmik Helvası Tarifi – Anne Eli Lezzetinde

Dil Peynirli İrmik Helvası Tarifi

1.5 su bardağı irmik, 125 gr. tereyağı, 3 su bardağı süt, 1 avuç dolmalık fıstık ve 100 gr. dil peyniri kullanarak hazırlanır. Dil peynirli irmik helvasını hazırlamak için öncelikle peynirleri ayırmanız gerekir. Peynirlerin iyi parçalanması önemlidir. Çünkü küçük parçalı olması, lezzetli olmasını sağlar.

Öncelikle sütü kullanarak şerbeti hazırlamaya başlayın. Bir taraftan tereyağını eriterek fıstıklarınızı kavurun. Fıstıklar yeteri kadar kavrulunca üzerine irmiği ekleyin ve kavurma işlemine devam edin. Daha sonra süt ile irmikleri çok yavaş bir şekilde buluşturun. Bir kaç dakika bu şekilde kavurmaya edin.

Ocağın altını kısarak dil peynirlerini ekleyin. Ocağı kapatın ve tencerenin üzerine kağıt havlu serin. Kapağı kapatarak helvanızı bir süre dinlenmeye bırakın. 10 dakika kadar bekledikten sonra dil peynirli irmik helvanızı yemeye başlayabilirsiniz.

MİDYO  Buzlukta et nasıl bozulmadan saklanır?

Portakallı İrmik Helvası Tarifi

İrmik helvasını alışılagelmiş bir tat olmaktan çıkarmak isteyenler için harika bir tariftir. Özellikle de kış aylarında portakal kullanarak yapabileceğiniz mükemmel bir tatlıdır. 125 gr. tereyağı, 1.5 su bardağı toz şeker, 1.5 su bardağı irmik, 2 adet portakalın suyu, 1 adet portakal kabuğu rendesi ve 3 su bardağı sütle hazırlanır.

İlk önce süt ve şekerle bir şerbet hazırlayın. Tereyağını eriterek rendelenen portakal kabuklarını tencereye atın. Yaklaşık 1 dakika boyunca portakal kabuklarını rendeleyin. Ancak portakal kabuğunu rendelerken dikkatli olun. Kabuğun beyaz kısımlarını rendelememeye çalışın.

Çünkü beyaz kısımlar, oldukça acı bir tadın meydana gelmesine neden olur. İrmik kavrulunca portakal suyu ve şerbeti ekleyip kavurmaya devam edin. 5 dakika kadar kavrulması yeterli gelir. Daha sonra tencere kapağını örtün ve 20 dakika sonra servis yapın.

Süt Kullanılmadan Yapılan İrmik Helvası Yapılır Mı?

Süt kullanmadan irmik helvası yapabilirsiniz. Ancak bu işin uzmanları genellikle sütü kullanmaktadırlar. Çünkü süt, irmik helvasına ayrı bir aroma verir. Ayrıca irmiklerin daha yumuşak ve lezzetli olmasını sağlar. Bu nedenle süt, irmik helvası yaparken sudan daha fazla tercih edilir. Su ile de lezzetli bir irmik helvası yapılabilir. Ancak sütle yapılan helva kadar güzel bir tat alamayabilirsiniz. Bu nedenle helvanızı sütle yapmanız gerekir. Böylece daha derin bir lezzet yakalayabilirsiniz.

İrmik Helvası

İrmik Helvası

İrmiği Yaparken Başından Hiç Ayrılmayın

Mükemmel bir irmik helvası yapmak istiyorsanız, püf noktalarına dikkat etmelisiniz. Lezzetli bir irmik helvası yapmanın yolu ise başında durmaktan geçer. İrmik helvası yaparken kesinlikle başından ayrılmamalısınız. Çünkü irmikler çok hızlı bir şekilde yanar. Ve yandıklarında ise tadı oldukça kötü olur. Bu nedenle sürekli olarak karıştırmanız gerekir. Kavrulma derecesini de iyi ayarlamanız önemlidir.

Ocaktan alana kadar karıştırmalısınız. Özellikle de şerbetini koyarken karıştırma işlemini daha iyi yapmalısınız. Çünkü şerbetin irmikle iyice karışması gerekir. Tatların birbirine geçmesi önemlidir. İrmik helvasının kıvamını ayarlamak için de tarif ölçülerinin dışına çıkmamalısınız. Eğer daha fazla irmik helvası yapacaksanız, tarifte yazan miktarları orantılı bir şekilde arttırmalısınız.

İrmik Helvası Servis Önerisi

İrmik helvası, pek fazla göze hitap eden bir renge sahip değildir. Onun göze hitap etmesini ise yapacağınız servis yöntemleri sağlar. İrmik helvasını birçok şekilde servis edebilirsiniz. Genel olarak dondurmalı şekilde servis edilen irmik helvası, bu sayede farklı bir aromaya sahip olur. Bunun dışında irmiğinizin daha güzel bir renge sahip olmasını isterseniz de şerbetinizin içerisine 2 yemek kaşığı pekmez koyabilirsiniz.

MİDYO  Doktoru evinizden uzak tutan elmalı tatlı tarifleri

Dilerseniz fındık, ufalanmış ceviz ya da toz Antep fıstığıyla da süsleme yapabilirsiniz. Eğer irmik helvasını lezzetli yaparsanız, neyle süslerseniz süsleyin lezzetli olacaktır. Bu nedenle helvanızı lezzetli yapmaya önem verin. Servisi ise kendinize özel bir teknik ile de yapabilirsiniz.

İrmik Helvası Tane Tane Olmalı

İrmik helvasının tane tane olması, en güzel olanıdır. Çünkü irmik helvasının orijinali tane tane olanıdır. Bu nedenle taneliği yakalamaya çalışmalısınız. Eğer irmik helvanız, tane tane olursa tarifi tam olarak tutturmuşsunuz demektir. Bundan dolayı şerbetini iyi şekilde yedirmeniz önemlidir. Bu da sizin el becerinize bağlı bir durumdur.

İrmik Helvası İyi Kavrulmalı

İrmik helvası yaparken dikkat etmeniz gerekenler biri kavurma işlemidir. İrmikleri az kavurursanız, helvanızın rengi açık olur ve tadı tam tutmaz. Çok kavurursanız da irmikleriniz yanabilir. Bu nedenle kavrulma derecesini iyi bilmelisiniz. Genellikle altın rengine döndüklerinde şerbeti dökmeye başlayabilirsiniz. Şerbeti dökerken de karıştırma yapılmalıdır. Yoksa irmik helvanız yanlış kıvamda olabilir. Eğer yanınızda biri varsa siz karıştırırken o kişi şerbeti dökerse daha kolay olur.

İlgili Makaleler
Tadına doyamayacağınız sütlaç yapımı

Yemeklerden sonra servis edilen ve severek tüketilen en önemli tatlardan biri sütlaçtır. Sütlaç hem doyurucu hem de besleyici içeceği olan OKU

Doktoru evinizden uzak tutan elmalı tatlı tarifleri

Günde bir elma yemenin doktoru uzak tuttuğunu söylenir. Elma mevsime geldiğinde, tüm akşam yemeklerinizin, hatta belki de aile ve arkadaş OKU

Az malzemeli en kolay kazandibi tatlısı nasıl yapılır?

Kazandibi tatlısı, geleneksel sütlü tatlılarımızdandır. Yapımı pratik olan bu tatlı hafif bir tatlıdır. Bu tatlıya kazandibi denmesinin nedeni üzerindeki şekerin OKU

5 yumurta ile 5 dakikada mucize yemek. Üstelik yapması çok pratik: Japon omleti

Evinizdeki 5 yumurta ile 5 dakikada harikalar yaratın. Üstelik 5 yumurta ile 3 kişilik bir yemek hazırlamanız bile mümkün. Japon OKU