İnsan sağlığı için yegane gerekli ve son derece faydalı emilim ve enzimlerin başında gelen c vitamini olan yiyecekler bağışıklık sistemi üzerinde oldukça güçlü bir mimari dengeye sahiptir. Hastalıklar ve virüslerle savaşarak organların korunmasını sağlayan bu vitamin pek çok meyve ya da sebze de bulunmaktadır. Sağlıklı yaşamın bir parçası olarak hayatımızdan eksik etmememiz gereken c vitamini hangi gıdalar da bulunur?

İzleyin: C Vitamini hangi besinlerde bulunur?

Turunçgiller

C vitaminlerinin başlıca ana kaynağı olan turunçgil meyveleri, özellikle kış aylarında bolca tüketilmesi gereklidir. Hastalıklarla savaşarak direnen ve bağışıklık sistemini koruyan turuncu meyveler bakteri düşmanı olmakla beraber sindirim sistemini düzenler. Turunçgiller içinde bulunan portakal ve limonu her gün bir adet tüketerek günlük c vitamin ihtiyacı fazlasıyla karşılanmış olur. Mide içinde bulunan ülser ve asidikleri kontrol altına alarak hastalıkları önleyerek mide ağrımasına da son verir.

C Vitamini Olan Yiyecekler

C Vitamini Olan Yiyecekler

Kırmızı Biber

Bir limon ya da portakalın içinde bulunan vitamin miktarının yaklaşık 2 katı fazlasını bulunduran kırmızı biber en az iki günde bir tüketilmelidir. Yapısında bulunan antioksidanlar sayesinde zehirli toksinlerinde dışarı atılmasını sağlayan bu sebze, mide ekşimesi ve kan pıhtılaşmasını da önlemiş olur.

Kivi

Bir kivi ile günlük yaklaşık 60 miligram c vitamini almak mümkündür. Yalnız sadece kivi tek başına yeterli olmayabilir. Limon ya da mandalina ile meyve ara öğünü yapabilir hem de vitamin kazanarak yağ yakımına yardımcı olabilirsiniz.

MİDYO  Yılbaşı sofraları için kokteyl tarifleri

Frenk Üzümü

Daha çok ormanlık ve dağlık bölgeler de yetişen ve bir kırmızı meyveler familyası üyesi olan kırmızı frenk üzümü de tıpkı kivi gibi tam anlamıyla c vitamini deposudur. Frenk üzümü sadece vitamin salgılamakla kalmayıp şeker ve kolesterol düşürücü özelliğe de sahiptir.

Elma

Kış aylarının vazgeçilmesi ve en sevilen meyvelerden olan elma, D ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Her gün düzenli olarak tüketilen bir adet elma vücudun asidik dengesini sağlayarak hücre yenilenmesine de yardımcı olur.

Maydanoz

Diyet programlarında sıkça önerilen maydanoz bir şifa bitkisi olarak adlandırılır. Bol miktar da çinko, demir, E ve C vitamini içermesi de bu adlandırmayı desteklemektedir. Sabahları limon ile kaynatılan maydanoz dolaşım sistemini düzenleyerek kilo verilmesini de kolaylaştırmaktadır.

Karnabahar

Kış sebzelerinden olan ve sofraların en sevilen sebzelerinden birisi olup hem de zengin vitamin içeriği ile sağlıklı yaşam için çaba gösterenlerin vazgeçilmez besin ögelerinden birisidir. Bir karnabahar içerisinde yaklaşık 48 mg C vitamini bulunur bu da günlük ihtiyacın karşılanması için yeterlidir.

Ispanak

Son yıllar da faydasından çok zararı olduğu konuşulmakta ise de yapılan araştırmalar da aşırı tüketilmediği sürece demir ve çinko ihtiyacını karşıladığı ispat edilen ıspanağın, C vitamini yönünden de son derece zengin olduğu da ispatlanmıştır.

C Vitamini Olan Yiyecekler

Lahana

Yine kış sebzesi olup pek sevilmese bile yemekleri oldukça lezzetli olan lahana, neredeyse tüm vitamin ve proteinleri kendisinde toplamıştır. B, E ve C vitamini yönünden fazlasıyla zengin olan lahana aynı zaman da potasyum içermektedir. Kükürt ve magnezyum içeriği ile de cildi temizleyip ölü derileri temizleyerek insan sağlığı için önem ifade eder.

MİDYO  Addison hastalığının nedenleri nelerdir? Teşhisi nasıl yapılır?

Domates

Dünya üzerinde en çok sevilen ve tüketilen sebze olan domates, C vitamini ihtiyacını günlük miktarın %50 oranından daha fazlasına sahiptir. Mineral ve vitamin kaynağı olan domates idrar yolları enfeksiyonu ve böbrek tembelliği rahatsızlıklarına birebir çözüm olarak tanımlanır.

Soğan

Her yemeğin vazgeçilmesi olmakla kalmayıp vitamin deposu olarak C vitamini de içerisinde bol miktar da bulundurur. Günlük ihtiyacın %45 karşılayarak cilt sağlığı ve güçlü bağışıklık için tavsiye edilir.

İlgili Makaleler
Oruç tutmanın bilimsel olarak faydaları nelerdir?

İslam aleminde orucun yeri büyük bir yer kapladığından dolayı herkes tarafından oruç tutmanın bilimsel olarak faydaları nelerdir sorusu merak edilmektedir. OKU

Çocuklarda el ayak terlemesi

Bazı çocuklarda özellikle geceleri, başlarını yastığa koyar koymaz, dakikalar içerisinde terleme oluşabilmektedir ve bu durum çocuklarda el ayak terlemesi açıklamasıyla, OKU

Çocuklarda depresyon belirtileri ve baş etme yolları

Çocuklarda depresyon belirtileri ve baş etme yolları birçok aile tarafından merak konusudur. Çocuklarda depresyon hastalığı sık görülen bir hastalıktır. Depresyon OKU

Limonlu kek nasıl yapılır?

En pratik kek tariflerinden biri olan limonlu kek, fırını açar açmaz etrafı saran kokusu ile iştahları kabartıyor. Yumuşacık ve mis OKU