Satranç, çocuklarınızın gelişimi için büyük bir öneme sahip olan oyunlar arasında yer alır. Zihinsel gelişim için oldukça büyük bir etki sağlayan satranç, her çocuğun öğrenmesi gereken sporlardandır. Çocuğunuzun özellikle de erken yaşlarda bu sporun kurallarını öğrenmesi, ileride kendini daha iyi derece geliştirebilmesine olanak sağlar. Çocuklarınızın hem eğlenmelerini hem de öğrenmelerini sağlayan bu oyun sayesinde zeka gelişimleri büyük oranda etkilenebilir. Ancak satrancı doğru bir şekilde öğretmek için ebeveynlere büyük görevler düşer. Peki, çocuklar için temel satranç eğitimi nasıl verilir? Bu eğitim hakkında tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz. Çocuklarınıza olması gerektiği gibi temel satranç eğitimi verebilirsiniz. Eğitim verirken bazı hususlarda dikkatli olmanız gerekir.

İzleyin: Ders 1 – Satrancı Tanıyalım

Satrancı öğrenmek istemeleri için onları teşvik edici hareketlerde bulunabilirsiniz. Özellikle de aile ebeveynlerinin çocuklarla beraber satranç oynaması, onlara müthiş bir özgüven aşılayabilir. Temel bir eğitimin ilk şartı, satranca karşı ilgi duymalarını sağlamanızdır. Bu ilgiyi onlara aşılarsanız, satranç eğitimi için gerekli bir ortam hazırlamış olursunuz.

Çocuklar İçin Temel Satranç Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocuklar İçin Temel Satranç Eğitimi Nasıl Verilir?

Satranç Taşlarının Özelliklerini Çocuklarınıza Anlatın

Çocuklar için temel satranç eğitimine başlamadan önce yapmanız gereken ilk aşama, onlara satranç taşlarının özelliklerini öğretmektir. Piyonun, vezirin, atın, kalenin vs. taşların hangi özelliğe sahip olduklarını, nasıl hareket edebildiklerini öğretmeniz gerekir. Taşları doğru bir şekilde öğretmeniz, satrancın temelini oluşturur.

MİDYO  Meybuz nasıl yapılır?

Taş görevlerini bilmeyen çocuklar, nasıl bir hamle yapılması konusunda başarısız olur. Bu bakımdan temel bir satranç eğitimine taşların görevleri ile başlanılmalıdır. Aynı zamanda taş dizimi nasıl olur, önce hangi taşın oyunu başlatması gerekir gibi konularda da çocuklarınıza gerekli temel bilgileri öğretmelisiniz. Ancak bunu yaparken çocuklarınızı sıkmamaya, satranca karşı bir ön yargı oluşturmalarını engellemeye çalışmalısınız.

Ders 2 – Kalenin Hareketi

Satranç Hamlelerini Çocuklarınıza Öğretin

Satranç taşları hakkındaki temel bilgileri öğrendikten sonra yapmanız gereken ikinci aşama ise satranç hamlelerini öğretmektir. Şah-mat ve rok gibi temel hamlelerinin ne olduğunu mutlaka anlatmalısınız. Temel satranç eğitiminde bu hususa dikkat etmelisiniz. Hamleleri öğretirken çocuklarınız üzerinde baskı kurmamaya dikkat edin.

Bu hamleleri öğrenmeleri için onlara zaman verebilirsiniz. Ayrıca sürekli uygulamaları olarak bu eğitimi verirseniz, daha kalıcı bir etki yaratabilirsiniz. Hamleleri anlatmak yerine uygulamalı bir şekilde göstermeniz, daha hızlı öğrenmelerini sağlar. Temel bir satranç eğitimi için bu hamlelerin eksiksiz bir şekilde öğretilmesi şarttır.

Ders 3 – Filin Hareketi

Satrancın Çocuklarınız Üzerindeki Etkileri

Satranç, zeka gelişimi açısından oldukça büyük faydalar sağlayan bir oyundur. Bu nedenle çocuklarınızın satranç öğrenmesini sağlamanız, pratik bir zeka yapısına sahip olmalarına etki edebilir.

Satrancın çocuklar üzerindeki etkileri ise şunlardır:

  • İleriyi düşünme becerilerini geliştirir.
  • Odaklanabilmelerini sağlar
  • Analiz yapma yeteneklerini ortaya çıkarır.
  • Muhakeme yapabilirler.
  • Görselleştirme alanında gelişebilirler.
  • Çoklu düşünme becerisi kazanabilirler.
  • Planlama yapma konusunda gelişebilirler.
MİDYO  Enerji Teknolojileri Bölümünü okuyacakların alacağı dersler hangileridir? Mezunları nerede çalışabilir?

Eğer satrancı doğru bir şekilde çocuklarınıza öğretebilirseniz, bu alanlarda gelişimlerini sağlayabilirsiniz. Bunun için temel satranç eğitimini doğru bir şekilde yapmanız, son derece önemlidir. Satranç, aynı zamanda çocuklarınızın çevreyle olan ilişkilerini de güçlü hale getirir. Sosyal ve özgüvenli birer birey olmaları açısından satrancın önemi oldukça fazladır.

Çocuklar İçin Temel Satranç Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocuklar İçin Temel Satranç Eğitimi Nasıl Verilir?

Onlarla Birlikte Satranç Oynayın

Temel satranç eğitimi verirken çocuklarınızla birlikte pratik yapmaya gayret edin. Onlarla ne kadar yakından ilgilenirseniz, öğrenmelerine o kadar yardımcı olabilirsiniz. Ebeveynleri olarak bu konuda yapacağınız en doğru hareket, çocuğunuzla karşılıklı satranç oynamaktır. Çocuğunuz bu durum karşısında kendini daha özgüvenli hissedebilir. Böylece çocuğunuzda olan satranç yeteneğinin ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Ders 4 – Vezirin Hareketi

Satranç Yarışmalarına Katılmalarını Sağlayın

Temel bir satranç eğitiminde çocuklarınızın satranç yarışmalarına katılmalarını sağlayabilirsiniz. Sürekli kaybetseler bile, bu durum onların daha hırslı olmalarına etki edebilir. Ayrıca kazandıklarını gördüklerinde ise satranca karşı olan ilgilerini daha da yoğun hale getirebilirler. Yarışmalara katılmak, hem eğlenmelerini hem de bu esnada öğrenmelerini sağlar. Satranç oyununda kendilerinin ciddiye alındığını gören çocuklar, öğrenmek için daha fazla çalışmaya başlar.

Çocuklarınıza temel satranç eğitimi vermek için onları ciddiye alın ve önemseyin. Öğrenirken eğlenmelerini sağlayın ve becerisini geliştirmek için ona destek olun. Satrancın kurallarını, düzgün bir şekilde çocuklarınıza anlatın. Her oyun esnasında kural hatırlatmasında bulunmayı da kesinlikle ihmal etmeyin. Hamle konusunda aceleci davranmamaları gerektiği konusunda onları bilgilendirin. Oyundan zevk almalarını sağlamak için sizde ona eşlik edin.

MİDYO  Adli bilimler nedir? Adli bilimler ve adli tıp arasındaki farklar

Ders 5 – Atın Hareketi

 

Ders 6 – Piyonun Hareketi

Ders 7 – Şahın Hareketi

Ders 8 – Saldırı

Ders 9 – Savunma

İlgili Makaleler
Çocukların dikkat eksikliğine faydalı olabilecek zeka oyunları

Çocuklarda dikkat eksikliği sıklıkla görülen bir problemdir. Çocuk yaşlarda genellikle odaklanmak ve ilgiyi belirli bir alana toplamak zordur. Bu gibi OKU

Çocuk odaları için oyun köşesi önerileri

Her evin belli bir düzeni bulunuyor. Bu düzen oda sayısına uygun bir şekilde oluşturuluyor. Genelde çocuklu evlerde çocuk odası bulunması OKU

Çocuklar için evde slime nasıl yapılır?

Çocukların zevkle oynadığı ve son zamanlarda çok popüler olan slime ev ortamında kolayca yapılabilir. Çocuklar ile birlikte slime yapmak eğlenceli OKU

En çok satan zeka oyunları hangileridir?

Zeka oyunları çocuk, genç ve yetişkin herkes için faydalıdır. Beyin jimnastikleri yaparak daha fazla düşünebilir ve beyninizi daha etkin kullanabilirsiniz. OKU