Koronovirüs yayıldığından beri ortaya atılan bir çok iddia var. Zeytinyağından tutun da tereyağı ve bazı bitkisel çaylara kadar bir çok ürünün koronaya karşı koruma sağladığı iddia edildi, ancak bunlarla ilgili herhangi bir bilimsel çalışma yok. Peki alkolün koronavirüse karşı bir koruması var mı? Bira ya da şarap tüketmek bizleri koronavirüs ve varyantlarına karşı korur mu? İşte buunnla ilgili bir araştırma geldi ve çok ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

Koronavirüs yayılmaya başladığından beri tartışma konusu olan alternatif korunma önlemleri arasında kırmızı şarap tartışması da yer alıyordu.

Bazı kişiler kırmızı şarabın COVID-19’a karşı koruma sağladığını öne sürse de buna dair bilimsel bir kanıt yoktu. UK Biobank tarafından yapılan yeni bir araştırmaysa bunun doğru olup olmadığını görmemizi sağladı.

Frontiers in Nutrition isimli dergide yayımlanan araştırma, kırmızı şarabın COVID’e karşı gerçekten koruma sağlayabildiğini ortaya koydu.

MİDYO  Sedef hastalığının çaresini buldu, Araplar dükkana akın etti. 9 bitkiyle doğal krem yaptı, sedef hastalığını anında bitirdi

Fakat bu, tek başına sevindirici bir haber gibi gözükse de aslında işin başka bir boyutu daha var. Gelin, araştırmanın ne dediğine ve neden bu sonuç hakkında dikkat etmemiz gerektiğine bakalım.

Paylaşılan sonuçlara göre her hafta bir ila dört bardak kırmızı şarap içmek, COVID’e yakalanma riskini hiç tüketmeyen bireylere göre %10 oranında azaltıyor.

Beş veya daha fazla bardak içmek bu oranı %17’ye çıkarırken, beyaz şarap ve şampanyanın da koruma sağladığı, fakat bu korumanın kırmızı şaraptan daha az olduğu belirtiliyor.

Bira tüketimininse COVID’e yakalanma riskini %7-28 oranında artırdığı ifade ediliyor.

Bilim insanları, araştırmayla birlikteyse önemli bir not sundular. Araştırmanın sonuçları kırmızı şarabın COVID’e yakalanma riskini azalttığını gösteriyor olsa da bilim insanları, alkol tüketiminin olumsuz etkilerinin halihazırda yaygın olarak belgelendiğini belirtti.

Bununla birlikte alkol tüketimi ve hastalıklar arasında gözlemlenen ilişkilerin genellikle doğrusal olmadığı, düşük ila orta düzeyde alkol tüketiminin koruyucu olurken ağır alkol tüketiminin zararlı olduğu ifade edildi.

Bununla birlikte araştırma, yalnızca birbiriyle ilişkili verilere dayanıyor, yani iki etmen arasında neden-sonuç ilişkisini yansıtmıyor.

Dolayısıyla bu ve benzer araştırmalardan elde edilen sonuçlara tamamen kesin gözüyle bakılmaması gerekiyor.

Kırmızı şarabın faydaları var mı?

Kırmızı şarabın gerçek aşıkları ve bilenleri asil kadifemsi tadı için bu içeceği takdir ediyor. Şarabın faydaları nispeten uzun zaman önce kanıtlanmıştır, bu da onu paha biçilmez hale getirir. Bu durumda, yeterli yaşlanma süresine sahip doğal kırmızı şaraplardan bahsediyoruz. Alkol kötüye kullanımı zararlı olabilir.

MİDYO  Sevgililer gününü bekleme! Sürpriz hazırlamak için püf noktaları

Kuru ve yarı tatlı sofra şarapları üç yıl yaşlı, güçlü ve tatlı şaraplar yaklaşık beş yıl yaşlı olmalıdır. Kırmızı şarap için özel saklama koşulları gereklidir: serin ve kuru bodrumlar. Şişeler yatay olmalıdır. Bu kurallar mantarın kurumasını ve havaya girmesini önler (aksi takdirde şarap sirkeye dönüşebilir).

Doğal kırmızı şaraplar, içeceğe karakteristik bir büzülme veren çok sayıda tanen içerir. Tanenler, insan vücudu için gerekli bir vitamin ve amino asit kaynağıdır. Bu tür şaraplar, kardiyovasküler hastalık riskini azaltan, tekrarlayan kalp krizi riskini azaltan bir madde (resveratol) içerir. Kırmızıda bulunan polifenoller, sağlığa zararlı bakteri ve virüslerin büyümesini engeller. Bu içeceği soğuk algınlığı için profilaktik olarak az miktarda içmeniz önerilir.

Sabah bir bardak kırmızı şarap içtikten sonra, kendinizi bütün gün iyi bir ruh hali ve enerji ile şarj edeceksiniz. Şaraptaki esterler ve uçucu yağlar sinir sisteminin tonunu arttırır, kan basıncını düşürür. Yatmadan önce bu içeceğin bir kısmını içerseniz, uykusuzluğu unutabilirsiniz. Kırmızı şarap, bağırsak ve mide hastalıkları, anemi ve astenik durumların profilaktik olarak kullanılır. Toksinlerin vücuttan atılmasını uyarır. Kuru şarap trombüs oluşumunu azaltır, kan damarlarının esnekliğini arttırır. Hastanın durumunu iyileştirdiği için diyabet için önerilir.

NOT: ALKOL SAĞLIĞA ZARARLIDIR, TÜKETİLMESİ TAVSİYE EDİLEMEZ

 

İlgili Makaleler
Egzamadan korunmanın yolu ortaya çıktı. Uzman doktordan banyo uyarısı. Egzama nedir? Egzamanın çözümü var mıdır?
MİDYO  Her gün spor yaparsan ne olur?

Yüzbinlerce kişinin en büyük dertlerinden bir tanesi de egzama. Çok yaygın görülen bir rahatsızlık olan egzama hem kaşıntı hem de OKU

Limonlu su içenlere normal su uyarısı geldi. O hastalığa sahip olanlar limonlu su içtikten hemen sonra bunu yapsın

Su içmenin ne kadar sağlıklı olduğunu anlatmaya gerek yok. Ama limonlu su içmenin bir faydası daha ortaya çıktı. Vücut için OKU

Evde spor yaparak nasıl sağlıklı kalınır?

Özellikle hastalığın yaygın olmasına bağlı olarak dışarı çıkamayan bireyler, evde spor yaparak sağlıklı kalmak konusunda bilinçli olmalıdır. Spor yapmak; hem OKU

Baba dizisi 3.bölümde neler olacak?

Güçlü oyun kadrosu ve tanıtımıyla daha en baştan dikkatleri üzerine çeken dizi Baba Show Tv’de reyting rekorları kıracak diyebiliriz. Bu OKU