Mermerlerin evlerimizde dekorasyon amacıyla kullanılmasıyla mermer üzerindeki lekeler nasıl çıkar sorusuna yanıt arayanların sayısı epey fazladır. Bu bağlamda mermerler son derece dayanıklı malzemelerden yapılmaktadır ve lekelerin giderilememesi durumunda değiştirilmeleri gerekebilir.

Bu sebeple mermer üzerindeki lekelerin çıkarılması oldukça önemlidir. Mermer üzerinde meydana gelen lekeler genelde boy lekeleri, yağ lekeleri, pas lekeleri ve mermerlerin sararmasına neden olan lekelerdir. Mermer üzerinde meydana gelen lekeler kendi içlerinde çeşitlilik gösterdiği için, her lekenin giderilmesi hususunda kullanılması gereken yöntemler ve püf noktaları farklıdır.

Mermer Üzerindeki Boya Lekelerinin Temizliği Nasıl Olur?

Mürekkep ve sigaradan dolayı meydana gelen lekelerin çıkarılması hususunda çamaşır suları oldukça etkilidir. Bu bağlamda çamaşır suyunun içerisine amonyak da eklendikten sonra lekeli mermer ovalanmalıdır. Daha sonra temiz su ile mermerler durulanmalı ve su lekesi kalmaması adına kuru bezler ile silinmelidir. Tüm bu işlemler ardından mermer üzerinde meydana gelmiş lekelerin temizlendiğini görmek mümkündür.

Video: Mermerden leke çıkarma testi/dis macunu/limon/camasir suyu sonuclari

Mermer Üzerindeki Yağ Lekelerinin Temizliği Nasıl Olur?

Özellikle mutfak tezgâhlarında kullanılan mermerlerde görülen yağ lekeleri oldukça kötü görünmektedir. Bu bağlamda yağ lekelerini çıkarabilmek adına yağ çözücü spreyler kullanılabilir. Ancak yağ çözücü spreyler lekeleri çıkartmadıysa benzin kullanılarak yağ lekeleri giderilebilir. Bu anlamda çay bardağı kadar benzin mermere dökülmelidir.

MİDYO  Muzun çöpü bile mucize. Muz kabuğunu atmayın, yiyin. O sorunu anında çözüyor

Ardından bez yardımıyla mermer ovalanmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken husus benzin maddesinin yanıcı özelliğidir. Bu işlem esnasında kesinlikle ateşle mermere yaklaşılmamalıdır. Leke giderildikten sonra mermer üzerindeki benzin kalıntıları temizlenmelidir. Bu süreçte yaklaşık olarak 2 saat kadar mermerin kullanılmaması yararlı olacaktır.

Mermer Üzerindeki Pas Lekelerinin Temizliği Nasıl Olur?

Pas lekeleriyle karşılaşan kişiler mermer üzerindeki lekeler nasıl çıkar sorusunu sormaktadır. Bu bağlamda pas lekelerini standart temizlik malzemeleriyle çıkarmak mümkün değildir. Pas lekeleri için Oksalat Asit denilen bir maddeyi kullanmak gerekmektedir. Bir yemek kaşığı kadar Oksalat Asit kullanılması yeterli olacaktır. İlk olarak Oksalat Asit sıcak suyun içerisinde eritilmelidir. Eritilen Oksalat Asit paslı mermerin üzerine dökülmeli ve bez yardımıyla ovalanmalıdır. Ancak Oksalat Asit kullanılırken mutlaka eldiven takılmalıdır. Aksi halde Asit kişinin ellerine zarar verebilir.

Sararan Mermerlerin Temizliği Nasıl Olur?

Zamana bağlı olarak veya sigara dumanı neticesinde sararan mermerler sabunlu su ile ovalanarak temizlenmelidir. Sabunlu suyun ardından limon suyu ve tuz karıştırılarak mermer bir kez daha temizlenmelidir. Bu işlemlerin ardından mermer su ile durulanmalı ve kurumaya bırakılmalıdır. Tüm bu işlemlerin ardından mermerde meydana gelen sararmanın kaybolduğunu görmek mümkün olacaktır.

Rutin Mermer Temizliği Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Mermer üzerindeki lekeler nasıl çıkar sorusuna neden olmamak için mermerler rutin olarak temizlenmelidir. Bunun için çeşitli temizlik malzemeleri ve alternatif yöntemler ile mermerler haftada 1 olmak üzere mutlaka temizlenmelidir. Rutin mermer temizliği esnasında Asit içeren temizlik malzemelerinin kullanılmaması oldukça önemlidir. Asitler çıkmayan lekelerde özel olarak kullanılmalıdır. Bu anlamda Asitlerin rutin temizlikte kullanılması mermerlerin aşınmasına neden olabilir.

Tüm bu bilgiler ekseninde rutin mermer temizliğinde dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;

  • Durulama Gerektirmeyen Temizlik Ürünlerini Kullanın.
  • İz Bırakmayan Temizlik Ürünlerini Kullanın.
  • Yağ ve Su Lekesi Karşıtı Maddeler İçeren Temizlik Ürünleri Kullanın.
MİDYO  Kilolara sağlıklı şekilde nasıl veda edebiliriz?

Rutin olarak temizlenen mermerlerde kalıcı leke oluşumları görülmemektedir. Bu anlamda mermerlerin uzun ömürlü olması adına rutin olarak mermer temizliği yapılmalıdır.

Mermerlerin Cilalanması Leke Oluşumunu Önler mi?

Mutfak tezgâhında kullanılan mermerler ve zeminde kullanılan mermerlerin cilalanması leke oluşumunun önüne geçmektedir. Aynı zamanda mermerleri çizilmelere karşı da korumaktadır. Bu bağlamda leke oluşumunun önüne geçmek isteyen kişiler mermerlerini cilalayabilir. Ancak cilalama işlemi sık olmamakla beraber yılda 1 defa uygulanabilir.

Mermer Temizliğinde Kullanılan Doğal Yöntemler Nelerdir?

Mermer temizliği için üretilen birçok temizlik ürünü olsa da mermerlerin kimyasal bileşimler içermeyen maddelerle temizlenmesi daha sağlıklıdır.

Bu bağlamda mermer temizliğinde kullanılan doğal yöntemler şunlardır;

  • Karbonat
  • Tebeşir

Özellikle tebeşir mermer temizliğinde az bilinen doğal yöntemlerden birisidir. Fakat tebeşir mermer temizliğinde oldukça etkilidir.

Mermer üzerindeki lekeler

Karbonat Kullanılarak Mermerler Nasıl Temizlenir?

İlk olarak karbonat bir su bardağına eklenmelidir. Ardından karbonat solüsyonu su bardağından çıkarılmalı ve temizlenmek istenen mermer yüzeyine bastırılarak uygulanmalıdır. Bu işlemin ardından mermer kurumaya bırakılmalı ve temiz su ile durulanmalıdır.

Tebeşir Kullanılarak Mermerler Nasıl Temizlenir?

3 adet tebeşir kırılarak toz haline getirilmelidir. Daha sonra pamuklu bir bez yardımıyla toz haline getirilen tebeşirler temizlenmek istenen mermer yüzeyine uygulanmalıdır. Temizleme işlemi bittikten sonra mermer temiz su ile durulanmalıdır. Temizlenmek istenen mermer yüzeyi genişse kullanılan tebeşir sayısı arttırılabilir.

Mermer Temizliği Neden Önemlidir?

Mermerler evimizin bir parçası haline gelmiştir. Bu bağlamda sadece dekorasyon amacıyla kullanılan mermerler dahi mevcuttur. Bu sebeple mermerler oldukça pahalı ürünlerdir. Tüm bu bilgiler ışığında mermerlerin daha uzun ömürlü olabilmesi ve şıklığını koruması adına rutin olarak temizlenmesi gereklidir. Rutin olarak ve doğru temizlik malzemeleri ile temizlenen mermerlerde kalıcı leke oluşumları görülmediği gibi daha uzun ömürlü oldukları da bilinen bir gerçektir.

MİDYO  Damat sapık çıkınca düğünde rezalet oldu

Mermer Temizliği Esnasında Doğru Temizlik Ürünleri Nasıl Tercih Edilmelidir?

Temizlik ürünlerinin çoğu kimyasal bileşimlerden oluşmaktadır. Bu bağlamda kimyasal bileşimler yanlış kullanıldığında mermerin aşınmasına veya işlevselliğinin bozulmasına neden olabilir. Bu hususta yapılması gereken, kişinin kullanmış olduğu mermerin hangi türde olduğunu bilmesidir. Bu sayede mermer için kullanılması gereken en doğru temizlik ürününü tespit edebilir.

Kişiler kullanmış olduğu mermerin özelliklerini bilmiyorsa mermerlerini satın aldıkları yer ile iletişime geçmelidir. Tüm bunlara ek olarak mermer temizliğinde kimyasal ürünler yerine doğal ürünler kullanılması çok daha yararlı olacaktır. Ancak bazı lekeler oldukça güçlüdür ve doğal ürünler bu lekeler ile başa çıkamaz. Bu hususta kullanılan kimyasal bileşimler, kullanma talimatında belirtilen kurallara göre kullanılmalıdır.

İlgili Makaleler
Bodrum Haremtan Koyu’ndaki rezalette önemli gelişme

Bodrum Haremtan Koyu'nu mesken tutmuş, anadan doğma olarak yüzen ve güpegündüz açık alanda ilişkiye giren erkek grubu gözaltına alınmıştı. Sonrasında OKU

Türkiye’nin gündemine oturan iğrenç olayların yaşandığı Haremtan Koyu nerede?

Bodrum Haremtan Koyu’ndaki iğrenç görüntüler izleyenleri şok etti. Bodrum'un en güzel koylarından biri olan Haremtan Koyu’nda bir grup erkeğin bu OKU

Tarçının faydaları nelerdir?

Tarçın birçok yemek ve tatlılarda kullanılan bir besin ürünüdür. Hem tatlı hem de acımsı bir tadı var ama yemek ve OKU

Elma sirkesinin kanıtlanmış faydaları! Elma sirkesi nasıl yapılır?

Günümüzde doğal yaşam ve sağlıklı beslenme oldukça popüler bir hâle gelmeye başlıyor. Aslında kadim geleneksel tedavi yöntemlerinde oldukça önemli bir OKU