Bazı lekeler vardır ki, minicik bir görüntüsü canım giysilerinizi rezil eder. Ancak bu lekelerden kurtulmanın özel yolları vardır. İşte size bazı lekelerden kurtulmak için tüyolar…

Makyaj lekeleri:

Makyaj lekelerini temizlemenin farklı birkaç yolu var. Bunlardan en basiti, bebekler için kullanılan ıslak mendillerden bir tanesiyle lekeyi silmek. Ancak elinizde bunlardan yoksa, bir bezin ucunu ispirtoya batırarak da lekeyi silebilirsiniz. Makyaj lekeleri için önerilen bir başka yöntem ise saç spreyini lekeye püskürtmek, 10 dakika beklemek ve nemli bir bezle sildikten sonra giysiyi yıkamak…

Mürekkep lekesi:

Mürekkep lekesinin en iyi temizleyicilerinden biri, şu dönemde hayatımızda bolca kullandığımız el dezenfektanları. El dezenfektanını taze lekeye sürün, biraz bekleyin ve ardından giysinizi çamaşır makinesinde yıkayın.

Video: Mürekkep lekesi bu kadar kolay çıkmamıştı!

Yağ lekesi:

Beyaz tebeşir, yağ lekesinin kurtarıcısı olabilir! Tebeşiri toz haline getirin, bezle olabildiğince temizlediğiniz giysideki lekenin üzerine dökün. Tebeşir tozu yağ lekesini emecektir. Ardından deterjanla yıkayın. Eğer tebeşir bulamıyorsanız, bunun yerine bebek pudrası ya da kabartma tozu da kullanabilirsiniz. Bir parça bulaşık deterjanıyla lekeyi silmek de epey işe yarayacaktır.

Kahve ve çay lekesi:

Kahve lekesinin yayılmasını önlemek için öncelikle sıvıyı kurutun ve ardından lekenin üzerine karbonat serpin. Ardından lekeyi iyice çıkarmak için giysiyi yıkayın. Kahve ve çaydaki tanenler, dökülenleri hemen yakalamazsanız oldukça göz alıcı lekeler ortaya çıkarıyor. Sıvıyı soğuk suyun altında akıttıktan sonra giysiyi birkaç saat soğuk suda bekletmek de bir yöntem. Leke yeterince çıkmadıysa, bir süngere bulaşık deterjanı sürüp nazikçe bir süre silin ve ardından yıkayın.

MİDYO  İnternetiniz yavaşsa kablosuz internet nasıl hızlandırılır?

Eğer kahvenizde krema varsa, o zaman işler değişir, çünkü kremanın içinde yağ vardır. Bu durumda, yağ lekesi formülümüzü denemelisiniz.

Domates lekesi:

Lekeyi soğuk suyla yıkayın. Lekeli bölgeye limon suyu sürün, bir süre bekledikten sonra giysiyi yıkayın. Leke istediğiniz gibi çıkmazsa aynı işlemi tekrarlayabilirsiniz.

İzleyin: BEYAZLARDAN LEKE ÇIKARMA %100 DOĞAL

Oje lekesi:

Oje lekesi, özellikle halıya döküldüğünde ciddi sinir bozucu olabilir. Halınız beyaz veya daha açık bir renge sahipse, lekeyi çıkarmak için aseton içermeyen bir oje çıkarıcı kullanın. Halı daha koyu bir renkse, saç spreyi ya da ispirtoyu süngerle uygulayın.

Kan lekesi:

Kan lekesini çıkarmanın ilginç bir yöntemi, kola ya da herhangi bir gazlı içecek kullanmaktır! Normal deterjanla birlikte kullanacağınız gazlı içecek, lekeyi çıkarmaya yardımcı olacaktır. Süt, kan lekeleri için önerilen başka bir içecek! Giysinin lekeli bölümünü sütte birkaç saat beklettikten sonra yıkayın. Taze kan lekeleri için, giysiyi soğuk suyla iyice durulayın ve ardından çok soğuk bir tuzlu su banyosunda birkaç saat bekletin.

Çim lekesi:

Çim lekesini çıkarmak için asla amonyaklı bir ürün kullanmayın, çünkü amonyak lekeyi sabitler ve kalıcı hale getirir. Bunun yerine alkol, çok daha iyi bir seçim olacaktır. Lekenin üzerine alkol sürüp birkaç saat beklettikten sonra bulaşık deterjanı sürdüğünüz süngerle temizleyin ve ardından yıkayın. Bu arada, alkol yoksa onun yerine beyaz sirke de deneyebilirsiniz.

MİDYO  İnternetin çocuklar üzerindeki etkisi nelerdir? İyi ve kötü etkileri

Deodorant ve ter lekeleri:

Deodorant lekesi için beyaz sirke kullanmak iyi bir yöntem. Sarımtırak ter lekeleri için ise karbonatı tercih edin. Lekeli yeri karbonat ve su karışımında bir gece bekletin. Sabah ise üzerine beyaz sirke dökün. Bir süre beklettikten sonra yıkayın.

Kırmızı şarap lekesi:

Şarabı döktüğünüz anda, suyla veya soda ile yıkayın, mümkün olduğu kadar temizleyin ve ardından lekenin üzerine bir miktar tuz dökün. Tuz kristalleri şarabı emecek ve böylece lekenin büyük bölümü ortadan kalkacaktır. Ardından giysinizi mümkün olan en kısa sürede yıkayın.

Mum lekesi:

Mum dökülen yerin üzerine bir buz küpü yerleştirin ve bir süre bekletin. Ardından sertleşmiş olan mumu bir bıçakla kazıyın.

Pas lekesi:

Soğan, metallerin üzerindeki pas lekeleri için bire bir. Bir soğanı ikiye bölün ve paslı yüzeyin üzerini bununla ovalayın. Ta ki leke tamamen çıkana dek…

 

İlgili Makaleler
İnternetin çocuklar üzerindeki etkisi nelerdir? İyi ve kötü etkileri

İnternetin hızlı bir şekilde yaygınlaşmasının üzerine internetin çocuklar üzerindeki etkisi de bir hayli arttı. Çocuklar kütüphane gibi yerlerde ödev yapmak OKU

Rüyada ağlamak ne anlama gelir? Rüyada ağlama nasıl yorumlanır?

Rüyada ağlamak bir çok değişik şekilde tabir edilir. Ama ağladıysanız üzülmeyin, çünkü bir çok yorum olumluya çıkıyor. Gün içerisinde oldukça OKU

İnternetiniz yavaşsa kablosuz internet nasıl hızlandırılır?

İnternetimiz bazen yavaş olabiliyor. Kablosuz İnternet teknolojisi son dönemlerin en yaygın kullanılan teknolojisi haline gelmiş bulunmakta. Kablosuz internet bazı teknik OKU

MİDYO  Hangi çocuklar özel eğitim almalı? Alınacak özel eğitim nasıl olmalı?
Vergi levhası nasıl oluşturulur? e-vergi levhası oluşturma

Vergi levhası nedir? Maliye tarafından belirlenen, vergi alacağının kanunlardaki oranlar ve matrah üzerinden hesaplanarak belirlenen temel kazanç tutarlarını ve bunlara OKU