Dolar bozdurmak isteyip de döviz bürosu bulamayan kişiler kuyumcular dolar bozar mı, sorusunu soruyor. Bu sorunun cevabını kuyumcuların sunmuş olduğu hizmetteki çeşitlilik cevaplıyor. Eğer kuyumcu mağazasında döviz satışı yapılıyorsa döviz bozdurma işlemi de yapılıyor. Fakat kuyumcu döviz satmıyorsa döviz bozma işlemi yapmıyor. Buna rağmen genel anlamda kuyumcular dolar bozum işlemini yapıyor.

Kuyumcularda Dolar Bozdurulur Mu?

Kuyumcuların bir kısmı dolar bozma işlemini yapıyor. Müşterilerinin dolarını nakde çeviren kuyumcular almış oldukları doların tutarını müşterilerine Türk Lirası olarak ödüyor. Kuyumcular dolar bozum işleminde anlık dolar kuru üzerinden işlem yapıyor ve kasalarındaki nakde göre dolar bozabiliyor.

Kuyumcuda Dolar Bozdururken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kuyumcular sektör olarak değerli mücevherleri işleyen, satan ve nakde çeviren hizmet kuruluşlarıdır. Bu bakımdan her zaman iş olarak öncelikleri kuyum işlemektir. Buna rağmen dolar alım ve satımı yapan kuyumcular da bulunmaktadır. Ancak bazı kuyumcular fiyatlar yükseldiğinde dolar alım işlemini yapmayabilir. Kuyumcuda dolar bozdururken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur.

Kuyumcunun;

  • O anki dolar alış fiyatından bozum işlemini yapıp yapmadığına,
  • Dolar kurunu geçerli bir site üzerinden edinip edinmediğine,
  • Doların TL karşılığının kuyumcunun ödediği meblağ olduğuna dikkat etmek gerekir.

Çünkü döviz bozdurma ve satın alma işlemleri anlık yapılan işlemlerdir. Satmış olduğunuz doların fiyatı bir dakika sonra değişiklik gösterebilecektir.

MİDYO  Amerika’da ev alma şartları nelerdir?

Video: Dolar nereden alınır ve bozdurulur? Uzmanı anlattı

Dolar Bozdurmak Nedir?

Ülkemizde yatırım şekilleri arasında en çok benimsenen seçeneklerden biri de dolar biriktirmektir. Kişiler sıkıştıkları zamanlarda dolarlarını bozdurarak nakit ihtiyaçlarını karşılarlar. Bazı alışveriş merkezlerinde doları kullanamayacak olmaları doları bozdurmalarına sebep olur.

Dolar Neden Bozdurulur?

Günlük ve anlık olarak fiyatı değişen doların Türk lirasına çevrilmesi işlemi dolar bozdurma işlemidir. Kuyumcuya dolar verilir ve o doların tutarına göre karşılığında Türk lirası alınır. Ancak doların alış ve satış fiyatları birbirinden farklıdır. Kuyumcu veya döviz bürosu doları satış fiyatından satarken, müşteriden dolar alırken alış fiyatından alır. Aradaki bu fark dolardan edilen kar veya zararı gösterir. Ülkemizde döviz bürosu bulunmayan yerlerde de kuyumcular dolar bozma ve satma işlemini yapmaktadırlar.

İzleyin: Dikkat! “Doları ve Altını Nereden Alayım?” Diye Soranlara İşte Cevabım! | Emre Alkin

İlgili Makaleler
ATM para kabul etmiyorsa ya da para sıkışırsa ne yapmak gerekir?

Hayatımızı kolaylaştıran birçok teknolojik alet, günümüzde teknolojik gelişmelerin ışığında yaşantımızda yer edinmiş durumda. Kullanımı epey sıklaşan ve her köşe başında OKU

Odeabank emeklilere ne kadar promosyon veriyor? Şartları nelerdir?
MİDYO  Bodrum Haremtan Koyu'ndaki rezalette önemli gelişme

Bankalar, müşterilere farklı avantaj ve imkanlar sağlayarak maaşlarını taşıma konusunda rekabet ortamı oluşturuyorlar. Her banka farklı imkan ve promosyon uygulaması OKU

Garanti Bankası emeklilere ne kadar promosyon ödüyor?

Garanti Bankası emeklilere ne kadar promosyon ödüyor? Yeni taban promosyonlar açıklandı peki Garanti Bankası'nın emekli promosyonu ne kadar? Diğer bankalar OKU

Vergi levhası nasıl oluşturulur? e-vergi levhası oluşturma

Vergi levhası nedir? Maliye tarafından belirlenen, vergi alacağının kanunlardaki oranlar ve matrah üzerinden hesaplanarak belirlenen temel kazanç tutarlarını ve bunlara OKU