İkili ilişkiler, bazı hususlar çerçevesinde hareket edildiğinde başarılı bir şekilde yürütülebilir. Bu konudaki hususlardan bir tanesi güven olmaktadır. Güven temeline dayanan ilişkiler, daha sağlıklı ve uzun süre devam eder. Bir ilişkide güven kadar önemli olan bir diğer husus da ilişkinin sınırlarının belirlenmiş olmasıdır. Bu noktada insanların aklına şöyle bir soru gelebilir: İkili ilişki için sınır gerekli mi?

Herkesin bildiği üzere, bir ilişkide her şey çok iyi bir şekilde gitmeyebilir. İlk zamanlar iyi giden ilişki, kişilerin birbirlerin karakterlerini öğrenmesi ile sıkıntıya uğrayabilir. Bu ise oldukça normaldir. İlişkinin başlarında yer alan saygı, daha sonralarını ortadan kaybolabilir. Bu ise pek çok sorununu yaşanmasına neden olur. Çünkü saygı, bir ilişkide güven kadar önemlidir.

İlişki, aslında oldukça zordur. Çünkü insanlar bir ilişki içerisinde olduklarında bir sorumluluğu da üstlerine almış olurlar. Bir ilişki için sınırlar önceden çizilmiş olmalıdır. Çünkü sınırları belli olmayan ilişki, zamanla ilişkiyi yaşayan bireylerin birbirlerine saygı duymamalarına neden olabilir. Her ilişki, dinamik bir özelliğe sahiptir. İlişkinin içerisinde yer alan bireylerin de kendi yaşantıları bulunmaktadır. Bu sebeple iki tarafın da birbirine çok fazla müdahale etmesi, sınırların aşılmasına neden olur.

Bir ilişkide muhakkak tartışma olacaktır. Bu tartışmalar esnasında iki tarafın da empati yapabiliyor olması oldukça önemlidir. Empati yapamayan bireyler, birbirlerini anlama konusunda iyi olamayacakları için tartışmanın daha da büyümesine sebep olacaktır. Bu ise orta noktanın bulunmasını engelleyecek ve ilişki bitme noktasına gelecektir.

MİDYO  Hayatınıza sağlık katmak için 9 tüyo

Bir ilişkide sınırların olması, iki tarafın da daha güçlü olmasını sağlayacak bu durum da ilişkinin sağlam bir temel üzerine oturmasına katkıda bulunacaktır. Bazı insanlar ilişkide sınırların olmaması gerektiğini düşünür. Fakat aslında durum o kadar basit değildir. Bir ilişkide sınırların olmaması demek, sıkıntılı bir sürecin kişileri bekliyor olduğunu anlamına gelir.

İlişkideki Sınırlar Nasıl Belirlenir?

Bir insanın hem kendisine hem de partnerine karşı dürüst olması gerekir. Eğer ilişkide dürüstlük yok ise bu durum güvensizliğin oluşmasına neden olacaktır. Bu ise ilişkinin sağlıksız bir şekilde ilerlemesi gibi bir problemi getirecektir beraberinde. Peki bir ilişkideki sınırlar nelerdir? Bu sınırlar, aslında er bir ilişki için özel olmaktadır. Çünkü ilişkiyi yaşayan kişilerin özellikleri birbirinden farklıdır. Bu sınırlar, bireylerin tercihlerine ve duygularına göre belirlenir.

İlişkideki Beklentiler

Her insan, bir ilişki içerisindeyken karşısındaki insandan sevgi ve saygı bekler. Aynı zamanda karşısındaki kişinin güvenilir biri olmasını da dilemektedir. Bunlar oldukça önemlidir ve ilişkiyi yaşayan kişilerin beklentilerini oluşturmaktadır. Bu noktada şu soruyu, ilişkide olan her bir kişinin kendisine sorması gerekir: Ne yaparsam eğer, partnerim hayal kırıklığına uğrar? Bu soru özelinde gidilirse eğer, her iki taraf da karşısındaki kişinin beklentilerini karşılayabilir.

İzleyin: İlişkide Sınırları Korumak

İlişkideki Kavgalar

Bir ilişkide mutlaka çeşitli sebeplerden ötürü kavga olacaktır. Bu, zaten insanın doğasına uygun bir durumdur. Bazen insan beklentilerinin karşılanamadığını görüp hayal kırıklığına uğrar ve bu durum da çeşitli sıkıntıların doğmasına neden olur. İki insan, her zaman aynı konuda aynı şeyi düşünmez. Zaten her zaman aynı şeyin düşünülmesi de iyi değildir. Elbette ilişkide farklı görüşler olacaktır. Fakat bu görüşler sebebi ile edilen kavgalarda empati duygusu ile hareket edilmesi oldukça önemlidir.

MİDYO  100 veya daha az eşyayla nasıl minimalist ve mutlu bir yaşam oluşturabilirsiniz?

İlişkiyi yaşayan her bir kişi, karşı tarafa kendini açık bir şekilde anlatmalıdır. Ne yaşanırsa sinirlenebileceğini karşı tarafa söylemelidir. Bu şekilde her iki taraf da birbirlerinini düşüncesine hakim olacak ve bu konularda daha hassas davranacaktır.

 

İlgili Makaleler
Sevgililer gününü bekleme! Sürpriz hazırlamak için püf noktaları

Sevdiğiniz kişiye sürprizler hazırlamak için özel günlerin gelmesini beklemenize gerek yok. Onu mutlu etmek için yapacağınız basit ama muhteşem bir OKU

Rüyada eski eş ya da sevgiliyi görmek ne anlama gelir?

Eskiden aşk yaşadığınız birini görmek oldukça yaygın bir rüyadır. Duygusal bağ kurmuş olduğunuz biri, bu durum ne kadar önce olursa OKU

100 veya daha az eşyayla nasıl minimalist ve mutlu bir yaşam oluşturabilirsiniz?

Minimalizm, dünyaya hakim olan tüketim çılgınlığını durdurmanın güzel bir yolu. Çevremizde gördüğümüz hemen hemen her şey insanoğlunu hızla bir şeyi OKU

Zen tarzı huzurlu bir ev için dekorasyon tüyoları

Günümüzün telaşlı yaşam tarzı, Zen tarzının popülaritesini arttırdı. Peki neden? Yoğun şehir yaşamı ve iş hayatı arasında geçen bir günün OKU