Göz rahatsızlıklarının sebepleri nedir?” sorusu sık araştırılmaktadır. Göz, çevresel ya da genetik etmenler doğrultusunda belirli rahatsızlıkların oluşabildiği organlardandır. Göz rahatsızlıkları ile ilgili olarak bilinen en önemli bilgilerden birisi hastalıkların genetik temelinde oluşması, çevresel etkenlerin tetiklemesidir.

Göz rahatsızlıkları gündelik hayat üzerine direkt bir etki gösteren tablolardır. Görmede fonksiyon kaybı, yaşam kalitesinin azalması, fonksiyon kısıtlanması gibi durumlara yol açabilen görme problemleri yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürmektedir. Görme problemleri için işin ehli hekimlerden yardım almak, hekim bilgisi dahilinde olmadan tedavi uygulamamak önemli bir durumdur.

Görme Olayı ve Gözün Yapısı

Göz dışarıdan gelen ışınları katmanlardan geçirerek ters bir görüntü oluşturur. Bu ters görüntü beyinde yorumlanarak anlam kazanır. Bu işlem tıpta görme eylemi olarak bilinir. Görme anlamında gözün açıklığı, kimyasal yapısı, fizik kurallarına göre bir işleme tabidirler. Çok ışık olduğunda gözün kısılması, az ışıkta gözün açılması gibi temel kurallar söz konusudur. Görme olayında gözün içeriği ve yapısı etkin bir rol oynamaktadır.

Misalen presbit olarak bilinen presbiyopi hastalığında mercek elastisitesi kaybolmuş, kimyasal yapısı bozulmuştur. Bu sebeple presbiyopi hastaları merceği yakındaki bir cisme uyarlayacak özelliği kaybetmişlerdir. Akomodasyon yeteneği adı verilen bu yeteneğin kaybı görme olayının bozulması ile sonuçlanmaktadır.

İzleyin: Gözlerinizin Ne Kadar İyi Gördüğünü Kontrol Edebileceğiniz Bir Test

Göz Rahatsızlıklarının Belirtileri

Tıpta rahatsızlıklar belirtiler üzerinden teşhis edilir. Anatomi ve fizyoloji bilgilerine dayandırılarak belirtilerin neye uygun olup olamayacağı anlaşılır.

Göz ile alakalı olabilecek belirtilerden bazıları şunlardır:

 • Sakarlık
 • Görmede Bulanıklık
 • Gözlerde Fazla Yaşarma ya da Kuruluk
 • Odaklanma Sorunları
 • Baş Ağrısı
 • Merdiven Çıkamama ya da İnememe
 • Gözleri Kısarak Odaklanmaya Çalışma
 • Gözde Yabancı Bir Cisim Hissiyatı
 • Kafanın Bir Yöne Eğilerek Bakmaya Çalışılması
MİDYO  En iyi Ayşen Gruda filmleri

Göz rahatsızlıklarının belirtileri farklı kişilerde farklı niteliklerde olabilmektedir. Misalen kuruluk problemi bir kişide gözlerini sıkı kapatma ile geçerken diğer bir kişide damla ile bile ıslaklık sağlanamıyor olabilir. Bu sebeple göz rahatsızlıklarının derin bir şekilde bir hekim tarafından incelenmesi gerekir.

Sistemik Hastalıklarda Göz Rahatsızlığı

Sistemik hastalıklar göz rahatsızlığına sebep olan, etkilediği organlar arasında gözün de bulunduğu hastalıklardır. Sistemik hastalıkların bazılarına üvea adı verilen katmanda inflamasyon(yangı) oluşabilirken, bazılarında görme kaybına kadar gidebilen tablolar görülebilir. Sistemik rahatsızlıklar kan dolaşımı ya da çevre doku temas iletimi şeklinde bir bulaş gösterir.

Çocukluk çağında tespit edilebilen Nörofibromatozis’ten diyabete kadar birçok hastalıkta göz tutulumu söz konusudur. Göz rahatsızlığının altında yatan nedenin tedavi edilmesi rahatsızlığın tekrarlamamasında rol oynayacaktır. Hekimler belirtiler doğrultusunda bir eleme sistemine sahiptir.

Hastalıkların belirti ve bulguları doğrultusunda sorulan sorularla birçok hastalık elenmektedir. Yapılan tetkikler sonucunda göz rahatsızlığına neden olan sistemik hastalıklar tespit edilebilir.

Göz Rahatsızlıklarının Çeşitleri

Göz, mercek, kırıcı sıvı, kaslar ve kapaktan oluşan bir yapıdır. Yapılara bağlı olarak problemler tespit edilebilmekte, farklı belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Göz rahatsızlıkları, problem oluşan yere bağlı olarak isim alabilmektedir.

Göz rahatsızlıklarından bazıları şunlardır:

 • Glokom
 • Presbiyopi
 • Katarakt
 • Hipermetropi
 • Renk Körlüğü
 • Miyopi
 • Şaşılık
 • Konjuktivit
 • Ektropium

Göz rahatsızlıkları farklı orijinlerden köken alabilirler. Bu durum da belirtilerin birbirinden farklı olmasına neden olur. Misalen mercekteki bir kırma kusuru uzak ya da yakının görülmesini zorlaştırabilir. Ya da göz kapağındaki bir düşüklük ya da kas paralizi(fonksiyon kaybetmesi) görme alanını kısıtlayabilir. Görme rahatsızlıkları, kaynaklandığı noktaya göre çeşitlenmektedir. Tüm göz rahatsızlıklarının çözümü adına alternatif tedavi yöntemleri mevcuttur.

MİDYO  Damat sapık çıkınca düğünde rezalet oldu

Göz Rahatsızlıklarına Neden Olan Durumlar

Göz rahatsızlığında önemli bir faktör olan genetik faktörler daha anne karnındayken kodlanmaya başlar. Anne ve babadan alınan genlerin yapısındaki defekt(bozukluk) sonucu göz rahatsızlığına yatkınlık söz konusu olmaktadır.

Göz rahatsızlığına genetik faktörler kadar çevresel faktörler de etki etmektedir. Dış ortamdan alınan ya da dış ortamla iletişim halinde bulunulan tüm durumlar çevresel faktör olarak adlandırılmaktadır. Örnekle açıklamak gerekirse kumlama işi yapan bir kişinin gözünde batma hissi çevresel faktörler eşliğinde oluşmuştur. Göz rahatsızlığına neden olan durumlar arasında gözün uyum yeteneğinin zorlanması yer almaktadır.

Yakından televizyon izlemek, yakından kitap okumak, çalışma pozisyonunda duruş bozuklukları, elektronik ekranlar ve bakış süreleri göz rahatsızlığına neden olabilmektedir. “Göz rahatsızlıklarının sebepleri nelerdir?” sorusuna yanıt olarak ilk sırada “gözü yoracak eylemlerden kaçınılması” cevabı verilebilir.

Göz Rahatsızlıklarını Önlemede Püf Noktalar

Göz rahatsızlığı oluşturabilen durumlar söz konusudur. Bu durumlardan kaçınmak ilk yapılacak ve en etkili olan yöntemlerdendir. Gelişen teknolojilerle göz rahatsızlıkları oluşması söz konusudur. Göz rahatsızlıklarının önlenmesinde önemli bir nokta gözün dış etkilere net bir şekilde maruz bırakılmaması, önlem alınması temeline dayanır.

Koruyucu gözlük kullanımı, elektronik ekranlara uzun süreli bakılmaması, okuma seviyelerinin doğru olacağı bir çalışma takımı seçimi bu önlemler arasındaki en etkili önlemlerdir. Göz rahatsızlıklarının önlenmesindeki en önemli faktör ise belirtilerin yabana atılmamasıdır. Belirtilere dikkat eden kişiler rahatsızlık gelişmeden ya da erken evrede sorunu tespit ederek ilerlemesini durdurabilmektedirler.

Göz rahatsızlıkları hayatın her saniyesinde kendini belli eden rahatsızlıklardır. Bu sebeple belirtilerin dikkate alınması, en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

MİDYO  Yılbaşında sevgiliye alınabilecek hediyeler

Göz Rahatsızlıklarının Tedavisi

Göz rahatsızlıkları gelişen teknolojilerle daha kolay bir şekilde tedavi edilebilir hale gelmiştir. Etkin tedavilerde rol oynayan farklı cerrahi ya da küratif tedaviler söz konusudur. Özellikle sistemik hastalıkların göz tutulumlarında ilaçlarla tam tedavi yani kür mümkün olmaktadır. Cerrahi yöntemler gelişen teknolojiler ışığında göz rahatsızlıklarının tedavisinde minimalize edilmiştir.

Robotlar aracılığıyla gerçekleştirilen ameliyatlarda başarı oranı yükseltilmiş, risk oranı düşürülmüştür. Göz rahatsızlıklarında kür sağlayan çözümler olduğu gibi gözlük, lens gibi çözümler de bulunmaktadır. Kişiler bir hekime başvurduklarında gelişen tıp dahilinde alternatif çözümler değerlendirilecektir. Göz rahatsızlıklarının tedavisi artık kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Gelişen teknolojilerin ve göz alanındaki çalışmaların tedavi yöntemleri üzerindeki etkisi büyüktür.

İlgili Makaleler
Bir haftada 5 kilo vermenin sırrı tarçınlı sudaymış

Şok diyetleri bir kenara bırakın ve doğal yollardan kilo vermeyi deneyin. Sonuç inanılmaz olacak. Özellikle tarçın ve su ile yapacağınız OKU

Şok eden görüntü: Yakıt deposundan mazot değil kestane balı akıyor

Ticaret Bakanlığı’na bağlı gümrük memurlarının tanık olduğu bir görüntü herkesi şoke etti. Bir aracın deposundan mazot değil, bal akıyor... Sarp OKU

İstanbul depreminde sadece bu ilçede can kaybı olmayacak

İstanbul’da olası 7.5’lik bir depremde hangi ilçede kaç bina  yıkılacağı ve ne kadar can kaybının olacağı bir çalışmayla ortaya çıktı. OKU

100 veya daha az eşyayla nasıl minimalist ve mutlu bir yaşam oluşturabilirsiniz?

Minimalizm, dünyaya hakim olan tüketim çılgınlığını durdurmanın güzel bir yolu. Çevremizde gördüğümüz hemen hemen her şey insanoğlunu hızla bir şeyi OKU