Birçok insan stresli hissettiğinde bir şeyler yeme isteği duyuyor. Stres halinden kaçınmak zor olsa da kronik stres fiziksel ve duygusal sağlığınıza ciddi zararlar verebiliyor. Kalp hastalığı ve depresyon gibi rahatsızlıklara davetiye çıkarabiliyor. İlginç bir şekilde, bazı yiyecek ve içeceklerin stresi hafifletici özellikleri var. Kendinizi stresli hissettiğinizde aşırı tatlı ve karbonhidratla dolu bir yiyecek yerine aşağıda sıraladığımız gıdalardan tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Matcha tozu

Yeşil bir renge sahip matcha çay tozu, güçlü stres giderici özelliklere sahip, protein olmayan bir amino asit olan L-theanine bakımından zengin olduğu için sağlık meraklıları arasında popülerdir. Matcha, gölgede yetişen yeşil çay yapraklarından yapıldığı için bu amino asitin diğer yeşil çay türlerinden daha iyi bir kaynağıdır. Hem insan hem de hayvan çalışmaları, matcha’nın, L-theanine içeriği yüksek ve kafeini düşükse stresi azaltabileceğini göstermektedir. 15 günlük bir çalışmada, 36 kişi her gün 4.5 gram matcha tozu içeren kurabiyeler yiyen bir grup, plasebo grubuna kıyasla, daha az stres tepkileri göstermiştir.

İsviçre pazısı

Pazı, stresle mücadele eden besinlerle dolu yapraklı yeşil bir sebze olmasıyla da tanınıyor. Sadece 1 fincan (175 gram) pişmiş İsviçre pazısı, vücudunuzun stresle başaçıkmasına yardımcı olurken aynı zamanda günlük önerilen magnezyum miktarının % 36’sını da içeriyor. Magnezyum düşüklüğü kaygı ve panik atak gibi durumlarla da ilişkilidir. Diğer yandan kronik stres vücudunuzun magnezyum depolarını tüketebilir ve özellikle stresli olduğunuzda bu mineral daha da önemli bir hale geliyor.

MİDYO  Toplu prim ödeyerek anında nasıl emekli olunur?

Tatlı patates

Tatlı patates gibi besin açısından zengin karbonhidrat kaynaklarını tam olarak yemek, stres hormonu kortizol seviyelerini düşürmeye yardımcı oluyor. Kronik stres kortizol işlev bozukluğuna yol açabilir ve bu da iltihaplanma, ağrı ve diğer yan etkilere neden oluyor. Aşırı kilolu veya obez kadınlarda yapılan 8 haftalık bir çalışma, besleyici yoğun karbonhidratlardan zengin bir diyet uygulayanların, rafine karbonhidrat bakımından yüksek bir beslenme uygulayanlara göre önemli ölçüde daha düşük tükürük kortizol seviyelerine sahip olduğunu gözlemlemiştir. Tatlı patates, C vitamini ve potasyum gibi stresi hafifletmek için önemli olan besinlerle doludur.

Kimchi

Kimchi gibi fermente gıdalar, probiyotik adı verilen ve vitamin, mineral ve antioksidan bakımından zengin olan yararlı bakterilerle doludur. Araştırmalar, fermente gıdaların stresi ve endişeyi azaltmaya yardımcı olabileceğini ortaya koyuyor. Örneğin, 710 genç yetişkinde yapılan bir çalışmada, fermente gıdaları daha sık tüketenlerin daha az sosyal kaygı semptomu yaşadığı gözlemlenmiştir. Diğer birçok çalışma, probiyotik takviyelerin ve kimchi gibi probiyotik açısından zengin gıdaların ruh sağlığı üzerinde yararlı etkileri olduğunu göstermektedir. Bunun nedeni, muhtemelen ruh halinizi doğrudan etkileyen bağırsak bakterilerinizle olan etkileşimlerinden kaynaklanmaktadır.

Enginar

Enginar

Enginar, oldukça güçlü bir lif kaynağıdır ve özellikle bağırsaklarınızdaki dost bakterileri besleyen bir tür lif olan prebiyotikler açısından zengindir. Hayvan çalışmaları, enginarda yoğun olan fruktooligosakkaritler (FOS) gibi prebiyotiklerin stres seviyelerini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ayrıca, bir inceleme, günde 5 gram veya daha fazla prebiyotik tüketen kişilerin, sıklıkla anksiyete ve depresyon semptomları yaşadığını ve ayrıca yüksek kaliteli, prebiyotik açısından zengin bir beslenme şeklinin stres riskinizi azaltabileceğini göstermiştir. Enginar aynı zamanda sağlıklı bir stres yönetimi için gerekli olan potasyum, magnezyum ve C ve K vitaminleri bakımından da zengindir.

MİDYO  En yoksul 15 ülke: İçecek bir damla su, giyecek kıyafet yok!

Sakatat

İnekler ve tavuklar gibi hayvanların kalp, karaciğer ve böbreklerini içeren sakatat etleri, stres kontrolü için gerekli olan B vitamini, özellikle B12, B6, riboflavin ve folat açısından iyi bir kaynaktır. Örneğin, ruh halini düzenlemeye yardımcı olan dopamin ve serotonin gibi nörotransmiterlerin üretimi için B vitaminleri gereklidir. B vitamini takviyesi yapmak veya sakatat etleri gibi yiyecekler yemek stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Yetişkinler üzerinde yapılan 18 çalışmada, B vitamini takviyelerinin stres seviyelerini düşürdüğü ve ruh hallerine önemli ölçüde fayda sağladığı gözlemlenmiştir. Sadece 1 dilim (85 gram) sığır karaciğeri, B6 vitamini ve folat için günlük değerin % 50’sinden fazlasını, riboflavin için % 200’ünden fazlasını ve B12 vitamini için % 2.000’inden fazlasını sağlıyor.

İlgili Makaleler
Hayatınıza sağlık katmak için 9 tüyo

Sağlıklı bir yaşam tarzı, hastalıkları önlediği gibi kişilerin yaşam süresini de uzatıyor. Bazılarınızın ‘Bu o kadar kolay değil’ dediğini duyuyoruz. OKU

İhracat türleri nelerdir? İhracat nasıl yapılır? İhracatçı nasıl olunur?

İhracat nedir, diye sorduğumuz da üretilen malların kendi ülkeniz dışında diğer ülkelere de satmanızdan oluşan ticarete verilen addır. İhracat çeşitli OKU

Toplu prim ödeyerek anında nasıl emekli olunur?

Maalesef mevcut yasalarımız geçmiş yıllarda çalışılmayan dönemler için geriye dönük prim ödeme imkanı tanımıyor. Fakat bazı istisnalar ile toplu ödeme OKU

Ayakların kokması engellemek için doğal yöntemler! Ayak kokusu nasıl geçer?

Ayak kokusu çoğu kişinin mustarip olduğu, kötü bir durumdur. Ayakların çok uzun süre ayakkabı içinde kalması, değişmeyen çoraplar veya genetik OKU

MİDYO  Otomobilinizin camını çizmeyin! Araba camı nasıl silinmelidir?