Mide yanması, toplumda çok sık rastlanılan bir şikayettir ve bireyin yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Özellikle yemek yedikten sonra midede ve midenin üst tarafında yanma şikayetleri başlar. Besinler, yemek borusundan aşağıya mideye doğru iner. Mide ile yemek borusunun arasında bir tür kapakçık bulunur ve bu kapakçıkta oluşan rahatsızlıklar, mide asidinin yemek borusuna kaçmasına neden olur. Evde uygulanan basit yöntemlerle bu şikâyet giderilebilir. Ancak haftada çoğu kere bu durum yaşanılıyorsa uzman hekime başvurulması gerekir.

İzleyin: Mide ağrısı ve mide yanmasının nedenleri nelerdir? – Prof. Dr. Züleyha Akkan Çetinkaya

Mide Yanmasının Nedenleri Nelerdir?

Mide yanmasının birden çok nedeni vardır. Mide yanmasına neden olan birçok rahatsızlık şu şekilde sıralanabilir:

  • Gastrit: Midenin, iç yüzeyinde yer alan dokuların iltihaplanmasıdır. Mide asidinin normalden fazla üretilmesi sonucunda midenin kendisini koruyan tabakanın zarar görmesi ile ortaya çıkar. Alkol ve sigara kullanımının yanı sıra stres, mantar, bakteri ve virüslere bağlı olarak gelişen enfeksiyonlar, kontrolsüz ilaç kullanımı gibi etkenler de gastritin ortaya çıkmasına neden olur. Eğer gastrit tedavi edilmezse ülsere yol açar. Ülserler ise mide kanser riskini arttırır.
  • Gastroözofageal reflü: Reflü, yemek borusu ile mide arasında bulunan kapakçığın sık sık gevşemesiyle oluşur. Mide asidinin yemek borusuna kaçması ile kişinin ağzına acı tatlar gelebilir. Bu rahatsızlık sadece mide yanması olarak değil, ses kısıklığı, yutkunma güçlüğü ve kuru öksürük gibi şikayetlere de neden olabilmektedir. Özellikle çikolata, kafein, limon, baharat, yağlı yiyecekler ve soğan gibi ürünlerin tüketilmesiyle de mide yanması görülebilir.
  • Helicobacter pylori enfeksiyonu: Midenin asitli ortamında yaşayabilen bir çeşit bakteri türüdür. Bu bakteri türünün mideye yerleşmesi ile kişide mide bulantısı, kusma ve kilo kaybı gibi belirtiler baş gösterir.
  • Mide kanseri: Üç haftadan daha uzun bir süre mide yanması şikâyeti olan kişilerin mide kanseri riskine karşı mutlaka sağlık kontrollerini yaptırması gerekmektedir.
MİDYO  Burun akıntısına evde tedavi yöntemleri... Tuzlu su, hardal yağı ya da zencefil

Video: Mide yanması ve mide ağrısı aynı şey mi?

Mide Yanması Nasıl Teşhis Edilir?

Her hastanın mide yanma şikâyeti birbirinden farklıdır. Buna neden olan faktörler dış çevreden geldiği gibi bireyin tükettiği yiyecekler de neden olabilmektedir. Dolayısıyla hekim, her hastanın hikayesini dinleyerek onları muayene eder. Mideyi inceleyebilmek için endoskopi denilen bir tür cihaz yardımıyla hasta olan kişinin midesi incelenir.

Bu aşamada hastaya ya genel anestezi ya da lokal anestezi uygulanır. Bu teknikte, ucunda kamera olan çok ince bir boru hastanın ağzından midesine doğru sokulur ve midesinde ne tür bir hasar olduğuna bakılır. Gerek durumunda ise mideden doku alınıp laboratuvara gönderilir.

Mide Yanması Nasıl Engellenir?

  • Sigara ve alkol tüketimini kontrol atına almak, mide yanmasını engellemek için önemlidir.
  • Fazla yemek yemek mide duvarını gereceği için mideyi rahatsız edebilir.
  • Kontrolsüz ilaç kullanımı mide mukozasına zarar verebilir.
  • Bel bölgemizi sıkan kıyafetlerden kaçınmak mide yanması şikayetini önlenmesinde önemlidir.

Tüm bunların yanında zencefil çayı tüketmek, meyan kökü kullanmak, yemeklerde elma sirkesi tüketmek ve yemek sonrasında kısa bir süreliğine sakız çiğnemek mide yanması şikayetinin önlenmesinde etkili olabilmektedir.

İlgili Makaleler
Her gün limonlu su içersek ne olur? Limonlu su içmenin faydaları!

Pek çok faydası bulunan ve içeriğinde C vitamini olan limonun faydaları saymakla bitmiyor. B vitamini, C vitamini, protein, karbonhidrat ve OKU

MİDYO  Ayak mantarı deyip geçmeyin! Bu illetin belirtileri ve nedenleri nelerdir?
D vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir?

D vitaminini vücudumuz ve sağlığımız için oldukça önemlidir. Eksikliği özellikle yetişkinlerde problemlere yol açabilir. D vitaminin vücut için faydalarını öğrenenler, OKU

Her derde deva lavanta yağı faydaları nelerdir?

Lavanta bitkisinden elde edilen lavanta yağı hoş kokulu ve faydalı bir unsurdur. Vücut sağlığı ve cilt sağlığına çok fazla faydası OKU

Kuyruk sokumu ağrısı neden olur?

Sakroiliak eklemin iltihaplanması, sakroiliak eklemleri veya omurganın alt kısmı (sakrum) ile pelvis arasındaki bağlantıyı içeren ilerleyici bir enflamatuar süreçtir. Peki, OKU