Ayak kokusu çoğu kişinin mustarip olduğu, kötü bir durumdur. Ayakların çok uzun süre ayakkabı içinde kalması, değişmeyen çoraplar veya genetik durum ayak kokmasına neden olur. Hem kişiye hem de çevresine zarar verir. Kişinin özgüvenini kaybetmesine bile neden olur. Bu yüzden engellemek adına bir şeyler yapılabilir.

Ayakkabı Ve Çorap Seçimi

Doğru ayakkabı ve çorap seçimi ayak kokusunu engellemek adına çok önemlidir. Hem terleten bir çorap giyip üstüne de hava almayan bir ayakkabı giyerseniz ayaklarınızın kokmasına davetiye çıkarırsınız. Polyester ve naylon çoraplardan uzak durulmalıdır. Pamuklu çoraplar ayakları terletmez ve nefes almalarını sağlar, bu sayede koku önlenmiş olur.

Ayakkabı da en az çorap kadar önemlidir. Sandalet veya ince ayakkabılar giymek her zaman mümkün değildir, ancak sentetik değil de gerçek deriden üretilen ayakkabılar giymek kokuyu en aza indirecektir. Doğal malzemeden yapılmış ürün kullanmak her zaman etkilidir. Ayakkabıların havalandırılması ve çorapların sık sık değiştirilmesi de kokuyu engeller.

İzleyin: Ayakların kokması nasıl engellenir?

Çorap Giymek

Çorap seçiminden sonra unutulmaması gereken bir şey de eğer ki ayaklarınız çok terliyorsa yaz kış fark etmeden çorap giyin. Çorap giymezseniz ayaklarınız sanılanın aksine daha fazla terler ve koku yapar. Özellikle spor ayakkabıların çorapsız giyilmesi kokunun başlıca nedenleri arasındadır. Daha az terlemesi için çorabın içine pudra da dökebilirsiniz.

Ayakkabıdaki Değişiklikler

Ayakkabınızı kullanmadığınız zamanlarda içine 7-8 adet karanfil atabilirsiniz, bu içinin daha ferah kokmasını sağlayacaktır. 5-6 ayda bir tabanlık değiştirmek de işe yarayabilir. Ayakkabıları yıkarken düşük ısıda, otomatik çamaşır makinesinde yıkayın ve her gün aynı ayakkabıyı giymemeye çalışın.

MİDYO  Emekliler dikkat önemli uyarı! Haciz gelebilir, sakın imzalamayın

Ayak Kokusu Engellemek için Doğal Yöntemler

Ayak kokusuna iyi gelecek doğal yöntemlerde bulunmaktadır. Bu yöntemler herkeste aynı etkiyi vermeyebilir fakat denemeye değerdir.

Bu yöntemler;

Karbonat kullanın. Karbonat ayak pH’ını dengeler ve bakterileri azaltır. Leğenin içine ılık su koyun ve 2 tatlı kaşığı karbonat dökün. Ayaklarınızı leğenin içinde 20 dakika bekletin, bunu 1 hafta boyunca her akşam yapın. Lavanta yağı kullanın. Lavanta yağı mis kokusu ile ayaklarınızı ferahlatır, bakterileri öldürür. Leğenin içine 10-15 damla damlatın ve ayaklarınızı 20 dakika tutun. Yöntemler doğal olduğu için yan etkileri de bulunmamaktadır.

İlgili Makaleler
En kolay ağız kokusu nasıl giderilir? Ağız kokusuna kökten çözüm

Ağız kokusu bireyleri rahatsız edebilir ve hatta bazen utanç verici bir hale gelebilir. Ağızda koku olmasının nedeni, çoğu zaman bireyin OKU

Rüyada yüzmek ne anlama gelir? Rüyada yüzme yorumu

Rüyada en çok görünen eylemlerden biri de yüzmektir. Denizde, havuzda, temiz suda, pis suda yüzmek değişik şekillerde yorumlanabilir. Bilinçaltının beyine OKU

Bel ağrısı için hangi egzersizleri yapmalıyız?

İnsanların yüzde 80’i hayatının bir döneminde bel ağrısı çekiyor. Önemsenmeyen bel ağrıları uzun vadede sakatlıklara yol açabiliyor. Oysa birkaç egzersizle OKU

Günde kaç saat uyumalıyız? Peki çok fazla uyursak ne olur?

Bir çok şeyin azı zararlı olduğu kadar fazlası da zararlı olabilir. Uyumak hayat standartlarımızın kaliteli olması için en gerekli olan OKU

MİDYO  Balı güzellik rutininize dahil edin! Sonuçları sizi ve etrafınızdakileri şaşırtacak