Whatsapp, pek çok insanın kullandığı bir mesajlaşma yöntemidir. Günümüzde akıllı telefon sahibi insanların çoğu bu mesajlaşma yöntemini kullanıyor. Çünkü whatsapp, insanların kolay ve hızlı bir şekilde mesajlaşmasını sağlıyor. Ayrıca bu uygulama sayesinde insanlar birbirlerine kolay bir şekilde belge, fotoğraf da gönderebiliyor. Aynı zamanda görüntülü konuşma özelliğine sahip olan bu uygulama, insanların talep gösterdiği mesajlaşma uygulaması olarak görülüyor. Aynı zamanda zaman zaman eklenen pek çok özellik ile insanlar whatsapp uygulaması ile çok rahat bir şekilde mesajlaşma içinde oluyor.

Whatsapp, her geçen gün farklı bir özellik ile karşımıza çıkıyor. Bu özelliklerden bir tanesi ise otomatik kaybolan mesajlardır. Whatsapp’ın bir süredir test ettiği bu yöntem ile ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı.

İzleyin: Whatsapp kaybolan mesaj özelliği

İnsanların oldukça fazla rağbet gösterdiği bu mesajlaşma uygulaması, yeni özellikleri ile insanları şaşırtıyor. Geçtiğimiz günlerde Mark Zuckerbeg, whatsapp’ın günlük mesaj trafiğine yönelik yeni bilgileri açıklamış idi. Yapılan açıklamaya göre, uygulama üzerinden gönderilen günlük mesaj gönderim sayısı 100 milyarı geçmiş bulunuyor. Whatsapp, pek çok kişinin ilgisini çekmek amacıyla whatsapp’a farklı özellikler eklemeye devam ediyor. Whatsapp, Telegram’da da bulunan otomatik kaybolan iletiler özelliği üzerinde çalışıyor. Bu özelliğe yönelik çeşitli bilgiler de ortaya çıktı.

Kaybolan Mesaj Özelliği Test Ediliyor

Akıllı telefon kullanan pek çok insan, whatsapp uygulamasına sahip. İnsanların rahat ve hızlı bir şekilde iletişim kurabilmesi adına ön planda olan bu uygulama, özellikle son zamanlarda oldukça fazla özellik ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Bu özelliklerden biri de kaybolan mesajlardır. Kaybolan mesajlar ile ilgili çeşitli çalışmalar yapan whatsapp, konuyla ilgili detaylı açıklamalar da yapmış bulunmakta.

MİDYO  Android'de dosyalar neden gizlenir ve gizli dosyaları nasıl görebiliriz?

Whatsapp, bir süredir kaybolan mesajlar özelliği üzerinde çalışıyor. Bu özellik ile gönderilmiş bulunan mesajlar bir süre sonra kendiliğinden silinecek. Bu özellik ile insanların gizliliğini korumak amaçlanıyor. Gelen ilk bilgilerde, bu özelliğin insanlar tarafından belirlenen süreler dahilinde hareket edeceği söyleniyordu.

Şirket, test ettiği kaybolan mesajlar özelliğine yönelik çeşitli güncellemeleri destek sayfasında yayınladı. Bu sayfada, kaybolan mesajlara yönelik çeşitli detaylar bulunuyor. Bu detaylar ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

  • Bir kişi eğer, 7 gün içerisinde Whatsapp’ı açmaz ise mesaj kaybolacaktır. Buna rağmen whatsapp açılana dek mesajın ön izlemesi bildirimlerde görünmeye devam edecektir.
  • Kullanıcı süreli bir mesajı cevapladı zaman, alıntılanmış olan metin yedi gün sonra bile sohbette kalmaya devam edecektir.
  • Bir sohbette süreli mesajlar özelliği devre dışı olsa ve o sohbete herhangi bir mesaj iletilerek gönderilse, bu iletilen mesajlar oradan kaybolmayacaktır.
  • Kullanıcıların mesaj kaybolmadan önce yedekleme oluşturması dahilinde de süreli mesaj yedeklemeye dahil edilecek.

Whatsapp’ın destek sitesinde yer alan özellikler bunlarla sınırla kalmıyor. Daha pek çok detay site üzerinde yer alıyor. Süreli mesajlar, bireysel sohbetlerde her iki taraf tarafından aktif hale getirilebilecek. Bununla beraber karşılıklı olarak devre dışı da bırakılabilecek. Grup sohbetlerinde ise durum biraz daha farklı. Grup mesajlarında süreli mesajları sadece grup yöneticisi aktif hale getirebilecek ya da devre dışı bırakabilecek. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir husus var. Whatsapp’ta gönderilen medya dosyaları, telefonların galeri bölümlerine otomatik bir şekilde kaydedilebiliyor.

MİDYO  Ekran süresini azaltmak için ne yapmalı? Dopamin orucu nedir?

Whatsapp, bu tarz durumlarda bir noktanın da altını çizmiş oluyor. Buna göre aslında Whatsapp, mesajların kaybolabileceğini fakat galeriden silinemeyeceğini belirtmiş oluyor. Whatsapp’ın otomatik kaybolan mesajlar özelliği özümüzdeki günlerde iOS, Android, Masaüstü ve Web sürümlerinde kullanılabilecek olacaktır.

İlgili Makaleler
Android telefonlarda ekran görüntüsü ve videosu nasıl çekilir?

Bir uygulamada beğendiğiniz fotoğrafı çekmek, arkadaşınıza göndermek. Ya da yaptığınız şeyin videolu olarak kaydetmek için ekran görüntüsü almak veya videosu OKU

Sosyal medyanın çocuklar üzerinde nasıl bir etkisi var?

Birçok ebeveyn sosyal medyanın çocuklar üzerindeki etkileri konusunda araştırma yapmıştır. Sosyal medya insanların hayatına girdiğinden bu yana birçok şeyi kökünden OKU

İnternetiniz yavaşsa kablosuz internet nasıl hızlandırılır?

İnternetimiz bazen yavaş olabiliyor. Kablosuz İnternet teknolojisi son dönemlerin en yaygın kullanılan teknolojisi haline gelmiş bulunmakta. Kablosuz internet bazı teknik OKU

WhatsApp web nasıl kullanılır?

Akıllı telefonlar hayatımızın çok önemli bir parçası haline gelmiş durumda. İçlerinde barındırdığı uygulamalar sayesinde birçok işimizi kolayca halletmemizi sağlayan bu OKU