Birçok ebeveyn sosyal medyanın çocuklar üzerindeki etkileri konusunda araştırma yapmıştır. Sosyal medya insanların hayatına girdiğinden bu yana birçok şeyi kökünden değiştirdi.

Davranış kalıpları, bilgi düzeyi, alışkanlıklar ve kültürel kodlar sosyal medya sayesinde değişime uğradı. Sosyal medyanın çocuklar üzerindeki etkileri yadsınamaz çünkü sosyal medya aracılığıyla birçok çocuğun davranışlarında önemli oranda bir değişim gözlendiği uzmanlarca da kabul ediliyor. Bu etkilerin ve değişikliklerin neler olduğu bu yazıda açıklanacaktır.

Kötü Alışkanlıklar

Sosyal medyayı takip eden çocukların içki, kumar ya da sigara gibi birtakım kötü alışkanlıklarla karşılaşmaları olasıdır. Her yerde olduğu gibi bu alışkanlıklara sahip olan kişiler bunları sosyal medya üzerinden normal bir davranış gibi sunabilirler. Bu sebeple ebeveynlerin bu konuda dikkatli olmaları ve çocuklarını bu konuda uyarmaları gerekir.

Ders Çalışma Sorunu

Sosyal medyanın çocuklar üzerindeki etkileri konusunun bir diğer bileşeni sosyal medyada geçirilen zamandır. Sosyal medya sayfalarında saatlerce vakit harcayan bir çocuğun derslerine zaman ayırmasında sorunlar olabileceği unutulmamalıdır. Bu sebeple sosyal medyanın dikkatli kullanımına itina ile yaklaşılmalıdır.

Video: Sosyal medyanın çocuklar üzerinde nasıl bir etkisi var? | Uzman Psikolog Yasemin Kazdal yanıtlıyor

Şiddet İçeren Paylaşımlar

Şiddet içerikli paylaşımların sosyal medya üzerinden yapılması çocuklar üzerinde olumsuz etkiler doğurur.

Şiddet türleri arasında sosyal medyada sıklıkla gösterilenler arasında aşağıdakiler yer alıyor:

  • Hayvanlara karşı şiddet,
  • Psikolojik şiddet,
  • Arkadaşlar arasında yaşanan şiddet.
MİDYO  Anne ve babalar dikkat! Sosyal medyanın çocuklar üzerindeki etkileri

Bu sebeple şiddetin her türlüsüne karşı çocukların savunmasız bırakılmaması için bilinçli olunmalı ve çocukların takip ettiği ve girdiği sayfalar sıklıkla kontrol edilmelidir.

Arkadaşlık Ortamı Üzerindeki Etkileri

Sosyal medyada geçirilen vakit yüzünden çocukların toplumsal bağları zayıflıyor ve arkadaşlık kavramı yalnızca sanal dünyada kalıyor. Arkadaşlar arasında geçirilen değerli vakitlerin yüz yüze olması için sosyal medyadan çocukları özellikle uzak tutmakta fayda var.

İlgili Makaleler
Android telefonlarda ekran görüntüsü ve videosu nasıl çekilir?

Bir uygulamada beğendiğiniz fotoğrafı çekmek, arkadaşınıza göndermek. Ya da yaptığınız şeyin videolu olarak kaydetmek için ekran görüntüsü almak veya videosu OKU

İnternetiniz yavaşsa kablosuz internet nasıl hızlandırılır?

İnternetimiz bazen yavaş olabiliyor. Kablosuz İnternet teknolojisi son dönemlerin en yaygın kullanılan teknolojisi haline gelmiş bulunmakta. Kablosuz internet bazı teknik OKU

WhatsApp web nasıl kullanılır?

Akıllı telefonlar hayatımızın çok önemli bir parçası haline gelmiş durumda. İçlerinde barındırdığı uygulamalar sayesinde birçok işimizi kolayca halletmemizi sağlayan bu OKU

İnternetin çocuklar üzerindeki etkisi nelerdir? İyi ve kötü etkileri

İnternetin hızlı bir şekilde yaygınlaşmasının üzerine internetin çocuklar üzerindeki etkisi de bir hayli arttı. Çocuklar kütüphane gibi yerlerde ödev yapmak OKU