Günümüzde birçok kişi artık cep telefonu ile fotoğraf çekmektedir ve bu kişiler telefonla efsane fotoğraflar çekmenin püf noktaları hakkında kesin bilgiler edinmek ister. Telefonla müthiş resimler çekmenin birçok püf noktası bulunmaktadır.

Önemli olan bu noktaların ne denli yerine getirildiğidir. Hiç fotojenik olmayan birisi bile bu püf noktaları yerine getirdiği zaman son derece müthiş bir şekilde fotoğrafta çıkacaktır. Ayrıca herhangi bir obje fotoğrafı çeken birisi de yine bu püf noktaları yerine getirdiğinde müthiş fotoğraflar çıkartacaktır.

Fotoğraf çekimi yapacak olan kişilerin ortamda bulunan etkenlere göre hareket etmesi gerekmektedir. Örneğin dışarıda flaş kullanılmaz. Dış ortamda flaş kullanımı fotoğrafın kötü olmasını sağlayacaktır.

İzleyin: Instagram’a Fotoğraf Çekme Taktikleri! – Telefon ile Profesyonel Fotoğraf

Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fotoğraf çekimi yapan kişinin birçok şeye dikkat etmesi gerekmektedir. Çektiği obje, telefon kamerası, hava durumu ve ışık gibi konulara dikkat etmesi gerekmektedir.

Telefon ile fotoğraf çeken kişilerin dikkat etmesi gerekenler şu şekildedir;

 • Mekan Durumu
 • Arka Plan
 • Mesafe
 • Odak
 • Işık
 • Resim Açısı
MİDYO  Evde ek iş yaparak bir günde 500 TL kazanma yolları

Bunlara dikkat eden kişiler son derece kaliteli resimleri cep telefonları ile çekebilmektedir. Profesyonel olan her resim bu şekilde ortaya çıkmaktadır. Çok kolay bir şekilde sadece bunlara uyarak profesyonel fotoğraflar çekim imkanları olmaktadır. Herkes cep telefonları ile profesyonel fotoğraflar çekebilir.

Video: Mobil Fotoğrafçılık 5 Tavsiye / Cep Telefonu ile Fotoğraf Çekimi

Telefon Kamerasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Telefon ile fotoğraf çeken herkesin telefon kamerasında dikkat etmesi gereken işlemler vardır. Bu işlemlerin düzgün bir şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir.

Telefon ile fotoğraf çeken herkesin telefon kamerasında dikkat etmesi gereken hususlar şu şekildedir;

 • Kamera temizliği
 • Kamera ayarı
 • Işık ayarı
 • Nem ayarı
 • Zum ayarı
 • Flaş açıklığı veya kapalılığı
 • Odak ayarları
 • Kamera mod ayarları

Bu hususlara dikkat eden herkes, telefon kamerası ile harika fotoğraf çekebilirler. Uyulması gereken kesin husus kamera temizliğidir. Pis olan kameralarda bulanık ve çirkin resimler çekilmektedir. Ayrıca güneşli olan ortamlarda kameranın ışığı kapatılabilir. Böylelikle daha güzel resimler çekilir.

Seyredin: Cep Telefonu İle Profesyonel Görünen Fotoğraflar Nasıl Çekilir? Mobil Fotoğrafçılık 1

Odak Kilitleme

Resmini çektiğiniz objenin veya bir canlının odağa kilitli olması önemlidir. Odağa kilitli olmayan objeler genellikle bulanık bir şekilde çıkmaktadır. Özellikle canlı olan nesnelerin odağa tam olarak kilitlenmesi gereklidir. Nesne ortaya alınarak, telefondan üzerine tıklanır. Odak kilitleme işlemi bu şekildedir. Bir başka odak kilitleme ise nesne nerede olursa olsun üzerine tıklanır. Bu şekilde de odak kilitleme işlemi yapılabilir. Fotoğrafın harika bir şekilde olması için odak kilitleme kesinlikle yapılmalıdır.

MİDYO  Kedi tüyü sorunu için tüyolar.. Tüy dökülmesine kesin çözüm!

Mesafe Ayarı

Mesafenin kesinlikle ayarlanması gerekmektedir. Uzak olan nesneler çirkin bir şekilde çıkabilir. Güzel bir fotoğraf için nesne ile telefon kamerasının arasındaki mesafe çok güzel bir şekilde ayarlanmalıdır. Herkes bu şekilde çok müthiş fotoğraflar çekebilir. Telefonda müthiş fotoğraflar çekmenin en basit ve güzel yolu mesafe ayarıdır. Mesafe ayarı ile cisim daha güzel bir şekilde çekilebilir.

Dik Çekim

En kaliteli ve müthiş resimler dik çekim ile son derece basittir. Dik çekim yardımı ile herkes harika ve müthiş resimler çekebilmektedir. Telefon ile müthiş resimler çekmenin en ince ve püf noktası telefonun duruşudur. Yan tutulan telefonlarda müthiş resimler pek fazla çekilmez. Telefonun dik durması gereklidir.

Ayrıca ışığı en iyi şekilde yansıtan kameranın da belirlenmesi gerekmektedir. Ön kamera ile ışık daha iyi görünüyorsa, ön kamera ile dik çekimler yapılmalıdır. Eğer arka kamera ile daha iyi çıkıyorsa, arka kamera ile çekimler yapılmalıdır. Ancak telefonun dik bir şekilde tutulması gerekmektedir. Bu sayede herkes müthiş resimler çekmenin püf noktasını yakalamış olacaktır.

İlgili Makaleler
Evcil hayvanlarımıza oyuncak alırken nelere dikkat etmeli?

İnsanların oyuncaklar ile oynamayı sevdiği gibi hayvanlarda oyun oynayabildikleri evcil hayvan oyuncakları olsun isterler. Evcil hayvan oyuncakları nedir? Bu oyuncaklar OKU

Evde ek iş yaparak bir günde 500 TL kazanma yolları

Kişiler "evde ek iş yaparak daha fazla para kazanma yolları" konusunda araştırmaları sık sık gerçekleştirmektedir. Daha fazla kazanç sağlamak herkesin OKU

MİDYO  Stor perde nasıl çıkarılır ve nasıl yıkanır?
Evde kendi doğal sabununu kendin yap

Sabun günlük hayatta en çok kullandığımız ürünlerden biridir. Evde kendi sabununu kendin yap fikri mutlaka herkesin aklına bir defa da OKU

Meybuz nasıl yapılır?

Sıcak havaların vazgeçilmezi haline gelen dondurma hem çocuk hem de yetişkinlerin tercihleri arasındadır. Günümüzde kaliteli dondurma bulabilmek oldukça zor olsa OKU