Bir uygulamada beğendiğiniz fotoğrafı çekmek, arkadaşınıza göndermek. Ya da yaptığınız şeyin videolu olarak kaydetmek için ekran görüntüsü almak veya videosu çekmek gerekir. Özellikle Android telefonlarda ekran görüntüsü ve videosu nasıl alınır sorusu teknoloji konusunda önemli bir sorudur. Birçok insan çeşitli ihtiyaçlardan dolayı android telefonlarından görüntü yakalarlar.

Bu iş amaçlı da olabiliyor özel nedenlerden dolayı da olabiliyor. Fakat sonuçta değişmeyen tek şey var ki insanlar bu özelliğe ihtiyaç duyuyor. Bu özellik, Android telefonlarda şu anda dünyanın en çok kullanılan özelliklerinden birisidir.

Görüntü kaydı, genel anlamda insanlar tarafından şu anda kanıt metodu olarak kullanılıyor. İş ya da özel yaşamlarında bir görev veya durumun yapıldığını ispatlamak için kullanıyorlar. Eğer kaydedilen görüntüde istenilen unsurlar varsa görev veya durum tamamlanıyor. Eğer görüntüde istenilen bir şey yoksa görev veya durum geçersiz sayılıyor.

Android Telefonlarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Android Telefonlarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Ekran Görüntüsü Alma Nedir?

Ekran görüntüsü alma ya da Screenshot, aslen eski yıllardan beri vardır. Daha çok ‘SS’ şeklinde birçok yerde insanlar tarafından bilinir. SS ilk olarak bilgisayarlarda başlayan bir metottur. Belli tuş kombinasyonları ile mevcut ekrandaki görüntünün fotoğrafını çekiyordunuz.

MİDYO  RAM nedir ve neden önemlidir? Kaç RAM'imiz olmalı?

Bu sayede, bilinmesi istenen programlama dilini veya programı fotoğrafa yazı yazarak anlatıyorsunuz. Bir dönem bu şekilde görüntülü anlatım oldukça popülerdi. İnsanlar anlatılmak isteneni bu görüntülerle kolayca anlıyordu. Her şeyden önce anlatılmak istenenin en basit haliydi.

Daha sonraları cep telefonları çıktı. İlk telefonlarda haliyle sadece arama ve mesaj gibi basit şeyler yapılıyordu. Henüz SS diye bir şey yapmak olanaksızdı. Fakat daha sonra, Android telefonlarla birlikte bu özellik zamanla kendine yer buldu.

Üstelik karmaşık tuş kombinasyonlarına gerek duyulmaksızın bu mümkün oldu. İnsanlar tek bir dokunuşla ekranlarındaki görüntüyü kaydeder oldular. Kuşkusuz ki bu insanların hayatlarında büyük bir kolaylık sağladı.

Video: Android Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Ekran Görüntüsü İle Neler Yapılabilir?

Telefonlarda ya da bilgisayarlarda, ekranların alınan görüntüleri ile birçok şey yapılabilir. Bu yapılan şeylerin başında elbette ki ispat ya da kanıt sunma gelir. Birey yapılması istenen bir şeyi yapmışsa ve bunu da ispatlamak istiyorsa görüntü kaydı yapıyor.

Denildiği gibi bu iş amaçlı da olabiliyor, özel amaçlı da olabiliyor. Ne maksatla kullanılacağı tabi ki de kişileri ilgilendiriyor. İş amaçlı kullanımda bu özellik freelance işlerde yoğun kullanılıyor. Özellikle yorum yaparak para kazananlar yaptıkları yorumlar ispatı için ekran kaydını alıyorlar.

Tabi ki de daha birçok meslek dalında bu özelliğin aktif olarak kullanıldığı görülüyor. Yukarıdaki örnek sadece onlardan birisidir. Özel amaçlı kullanımda ise kişiler takip, beğenme ve yorumlarını ispatlamak için kullanıyor.

MİDYO  Bu siteye ulaşılamıyor hatası nasıl çözülür?

Genelde bu ispat arkadaşlar arası oluyor. Denildiği gibi birçok amaçlı kullanım olabilir. Yine yukarıdaki sadece bir örnektir. Bilgisayarlarda ise, belirtildiği gibi bir programlama dilini veya programı anlatmak için kullanılır. Tercihe göre yine belli bir şeyin ispatı için de kullanılabilir.

İzleyin: ANDROİD EKRAN VİDEOSU ÇEKME PROGRAMSIZ

Android Telefonlarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınabilir?

Android telefonlarda ekran görüntüsü alma işlemi sanıldığından kolaydır. Bu işlem her geçen gün, Android yönetimi tarafından daha kolay hale getiriliyor. Sizde tek bir dokunuşla mevcut ekranınızdaki görüntünün fotoğrafını çekebilirsiniz.

Android telefonlarda ekran görüntüsü şu şekilde alınabilir;

  • Her şeyden önce neyin görüntüsünü alacağınıza karar verin.
  • Karar verdikten sonra mümkünse ekranda belirlediğiniz görüntü olsun.
  • Sonrasında ise Android 5.1 ve altı için üstten ekranı aşağıya kaydırın. Açılan panelden ‘Ekran Görüntüsü’ seçeneğine basın. Kayıt tamamlandı.
  • Android 8.1 ve üstü sistemlerde ekranın hemen sağ alt köşesinde kayıt simgesi bulunuyor. Buraya bastıktan sonra kayıt tamamlanacaktır.

Mevcut işletim sisteminin yönetimi, ekranın kaydının alınabilmesi için artık simge koyuyor. Bu da bu özelliğin insanlarca nasıl benimsendiğini açıkça ortaya koyuyor.

Android Telefonlarda Ekran Görüntüsü

Android Telefonlarda Ekran Görüntüsü

Android Telefonlara Alınan Görüntü Nerededir?

Bu tür görüntüler genel itibariyle ‘Fotoğraflar’ veya ‘Galeri’ klasörlerinde bulunuyor. Buradan kaydettiğiniz görüntüye, rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Dilerseniz de buradan silme işlemini yapabilirsiniz. Seçim tamamen sizlere aittir.

Android Telefonlarda Alınan Görüntü Kullanılmıyorsa Silinmeli Mi?

Android işletim sisteminde alınan ekran görüntüsü kullanılmıyorsa, mutlaka silinmelidir. Çünkü ekrandaki görüntünün önemine bağlı olarak olumsuz durumlar meydana gelebilir. Eğer banka bilgileriniz ve kredi kartınızla ilgili bilgiler ekrandaysa olumsuz şeyler olabilir. Artık dünyada antivirüs programları dahi hırsızlıklara çözüm olamıyor.

MİDYO  Instagram reklamı nasıl veriliyor? A'dan Z'ye Instagram reklamları
İlgili Makaleler
Sosyal medyanın çocuklar üzerinde nasıl bir etkisi var?

Birçok ebeveyn sosyal medyanın çocuklar üzerindeki etkileri konusunda araştırma yapmıştır. Sosyal medya insanların hayatına girdiğinden bu yana birçok şeyi kökünden OKU

İnternetiniz yavaşsa kablosuz internet nasıl hızlandırılır?

İnternetimiz bazen yavaş olabiliyor. Kablosuz İnternet teknolojisi son dönemlerin en yaygın kullanılan teknolojisi haline gelmiş bulunmakta. Kablosuz internet bazı teknik OKU

WhatsApp web nasıl kullanılır?

Akıllı telefonlar hayatımızın çok önemli bir parçası haline gelmiş durumda. İçlerinde barındırdığı uygulamalar sayesinde birçok işimizi kolayca halletmemizi sağlayan bu OKU

İnternetin çocuklar üzerindeki etkisi nelerdir? İyi ve kötü etkileri

İnternetin hızlı bir şekilde yaygınlaşmasının üzerine internetin çocuklar üzerindeki etkisi de bir hayli arttı. Çocuklar kütüphane gibi yerlerde ödev yapmak OKU