Gelişen teknoloji ile birlikte pek çok alanda yenilikler ortaya çıkmış ve bunlar hayatımızı kolaylaştırmaya yönelik olarak gerçekleşmiştir. Dijital olarak ilerleyen bu teknolojinin alanlarından biri olarak mutfak gösterilebilir.

Günümüzün önemli bir bölümünü mutfakta geçirdiğimiz düşünülürse dijital teknolojinin buraya da uğramış olması bizim için oldukça olumlu sonuçlar getirmiştir. Öyle ki teknoloji çağında yaşadığımız bu devirde neredeyse her şey internet ile ilişkili olarak değerlendirilebilir.

Mutfakta da yer alan teknolojik aletler aynı şekilde internet aracılığı ile kolay ve hızlı bir biçimde yönlendirilebiliyor. Peki, bahsettiğimiz dijital mutfak teknolojilerindeki gelişmeler nelerdir?

Bu teknolojilerden birkaçını sıralamak gerekirse şöyle bir sıralama yapılabilir;

  • Akıllı buzdolapları
  • Akıllı tavalar
  • Dijital sürahiler
  • Vakum makinesi
  • Doldurma makineleri
  • İndüksiyonlu ocaklar

Yukarıda bahsedilen dijital aletler ile teknolojinin hayatımızdakini yerini görmek mümkün olacaktır. Bu durum sayesinde hayat standartlarının yükseldiğini ve daha modern bir yaşam elde etmek mümkün olmuştur.

Dijital Mutfak Teknolojilerindeki Gelişmeler Nelerdir?

Dijital Mutfak Teknolojilerindeki Gelişmeler Nelerdir?

Akıllı Buzdolapları

Mutfakta karşımıza çıkan dijital teknolojilerden biri olarak akıllı buzdolaplarından bahsetmek mümkün olacaktır. Buzdolaplarının mutfaktaki yegane aletlerden biri olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Her mutfakta mutlaka yer alan buzdolapları pek çok yiyecek ve içeceği saklamak için kullanışlı bir alettir. Gelişen teknoloji sayesinde buzdolaplarında da akıllı teknolojiye rastlamak mümkün olmuştur.

Bu akıllı teknolojiler kullanılarak akıllı buzdolapları üretilmiş ve dijital teknolojinin mutfağa taşınması da sağlanmıştır. Çeşitli özellikleri ile kurtarıcı bir ürün olarak karşımıza çıkan akıllı buzdolapları ile gıdaları saklamak konusunda çok daha ileri bir seviyeye ulaşmış bulunuyoruz. Akıllı buzdolapları sayesinde mutfağımızda yer alan yiyecek ve içeceklerin çeşitleri ve özelliklerine göre ayrılması ve saklanması sağlanır. Bu teknoloji ile birlikte yiyecek israfının da önüne geçilerek besinlerin çok daha uzun bir süre bozulmadan saklanması mümkün olur.

MİDYO  Whatsapp otomatik kaybolan mesajlar nasıl kullanılır? Özellikleri nelerdir?

Akıllı Tavalar İle Isının Eşit Yayılması

Bir diğer teknolojik gelişme olarak ise akıllı tavalar gösterilebilir. Yemek yemek temel ihtiyaçlarımızdan bir olduğundan dolayı zamanımızın büyük bir bölümü mutfakta geçer. Durum böyle olunca da teknolojinin en fazla geliştiği alanlardan biri de mutfak olarak görülür. Akıllı tavalar da bu teknolojilerden biridir ve sağladığı olumlu etkiler ile oldukça tercih edilir. Akıllı tavalar sayesinde pişirmek istediğimiz ürünleri tavanın ısıyı eşit bir şekilde yayması ile çok daha kolay bir biçimde pişirilmesi sağlanmış olunur.

5 Gözlü akıllı tava | Smart Tava | Granit Tava

Dijital Sürahi

Sürahilerden mutfakta yer alan olmazsa olmaz ürünler olarak bilinir. Dijital teknolojilerin mutfağa taşınması ile birlikte dijital sürahiler de üretilmiştir. Dijital sürahilerin sağladığı yararlardan biri olarak suyun kalitesini artırması söylenebilir. Bu sayede su içerisinde yer alan minerallerin artırılması sağlanırken aynı zamanda zararlı bileşiklerinden en aza indirilmesi de mümkün olur. Dijital sürahiler ile daha kaliteli bir suya kavuşmak mümkündür. Su ölçülerin bulunduğu bu dijital sürahiler ile ne kadar su içtiğiniz ile ilgili bilgi sahibi de olabilirsiniz.

Dijital Mutfak Teknolojilerindeki Gelişmeler Nelerdir?

Dijital Mutfak Teknolojilerindeki Gelişmeler Nelerdir?

BRİTA AKILLI SÜRAHİ NASIL KULLANILIR? 

Vakum Makinesi

Gelişen teknoloji ile birlikte mutfakta yer alan pek çok farklı alet ve ürün ile karşılaşmak da mümkün olur. Bu ürünlerin ortaya çıkışı duyulan ihtiyaçlar ile paralel orantılı bir şekilde gerçekleşir. Vakum makineleri de bu aletlerden biri olup bir ihtiyaç sonucu ortaya çıkan dijital bir ürün olarak görülür. Bu ihtiyaç için de mutfakta hazırladığımız ürünlerin hava almadan saklanmasını istemek görülebilir. Vakum makineleri de bu ihtiyaca bağlı olarak geliştirilmiş olup son yıllarda oldukça sık rastlanan ürünlerden biridir. Kullanımı da oldukça rahat olan bu makineler sayesinde yiyeceklerin uzun süreli olarak hava almadan saklanmaları sağlanmıştır.

MİDYO  Hotmail hesabı nasıl açılır?

Doldurma Makineleri

Son yıllarda mutfaklarda rastladığımız doldurma makineleri hayatımızda oldukça kolaylık sağlayan dijital ürünlerden biri olarak bilinir. Bu makineler sayesinde mutfakta hazırladığımız ürünleri kavanoz ya da şişelere doldurmak için fazla enerji ve zaman harcamamıza gerek kalmaz. Ayrıca doldurma makineleri sayesinde doldurma işlemleri hava almadan gerçekleşme imkanına da sahip olmuş olur.

İndüksiyonlu Ocaklar

Mutfakta sürekli olarak kullandığımız ve her mutfakta yerini almış olan ocaklar da gelişen teknolojiden etkilenmiş ürünler arasında bulunur. Adından sıkça bahsettiren indüksiyonlu ocaklar ile pişirdiğimiz yemeklerin ısı ayarlarını ince bir şekilde yapmak mümkün olur. Oldukça rahat bir kullanımı olan indüksiyonlu ocaklar ile dijital teknolojinin pek çok etkisine rastlayabiliriz.

İlgili Makaleler
Şaşırtan 10 mutfak tüyosu… Bunları öğrenmeden mutfağa girmeyin

Pek çok insan, mutfakta vakit geçirmeyi sever. Yemek yapma konusunda becerikli olan bu insanlar, yemek yaparken ya tarif kitaplarına bakarlar OKU

Teknoloji editörlüğü nedir? Nasıl olunur? Ne kadar kazanır?

Teknoloji editörlüğü, adından da anlaşılacağı üzere teknolojiyi takip eden, bu alanlarda olan hizmetleri, yazılımları yazılı ya da video olarak kişilere OKU

Nanoteknoloji mühendisliği bölümü nedir? İş imkanları nelerdir?

Nano kelimesi teknolojik anlamda en çok kullanılan ve ilgi çeken kavramlardan biridir. Teknoloji ile birleştirildiğinde ortaya çıkan nanoteknoloji farklı iş OKU

Mutlaka izlemeniz gereken 10 Ted teknoloji konuşması

Herkes tarafından bilinen ve sıklıkla takip edilen Ted konuşmaları son yıllarda adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır. 1984 yılından beri yapmış OKU

MİDYO  Enerji Teknolojileri Bölümünü okuyacakların alacağı dersler hangileridir? Mezunları nerede çalışabilir?