Bilineceği üzere Türkiye aynı an da 4 mevsimin yaşanabileceği bir coğrafya olmakla birlikte, mevsimsel olarak çok belirgin hava değişimlerinin yaşanması bakımından dünya üzerinde özel bir konuma sahip olmakta. Özellikle ülkemizde yaz turizmi herkesin tahmin edeceği üzere dünya çapında ilgi görmekle birlikte, kışın yapılacak tatil alternatiflerini de sunuyor olması bakımından aynı oranda kış aylarına da cazip tatil seçenekleri sunmaktadır. Ülkemizin sunduğu bu coğrafi ayrıcalıktan faydalanmak ise en çok bize düşmelidir. Çok bilinen kış turizmi için şehirlerimizin yanı sıra bunların gölgesinde kalan eşsiz şehirlerimizde kış tatili yapmak adına tatil severlere alternatifler sunmaktadır. İşte Türkiye’de büyük bir konforla, rahatlıkla ve eğlenceyle kış tatilinin yapılması mümkün olan merkezler:

Uludağ/ Bursa

Listeye ilk sıradan kış tatili denildiğinde herkesin ilk aklına gelen yer olan Uludağ girmekte. Uludağ hemen hemen her mevsim kısmen karlarla yığılıdır. Özellikle yüksek tepeleri aracılığıyla bu ihtişamlı dağ yazın bile karlı yapısından vazgeçmez. Uludağ şehir merkezine yaklaşık olarak 1 saat uzaklıkta olması bakımından da son derece makul bir alternatif olarak görülmelidir. Özellikle nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu İstanbul, Kocaeli, Eskişehir gibi şehirlere birkaç saat mesafede olması da ekstra bir avantaj olarak görülmektedir.

Abant/ Bolu

Listenin ikinci sırasına yine popülasyonun yüksek olduğu şehirlere yakın olması bakımından son derece dikkat çeken Abant girmekte. Abant yılın dört mevsiminde turist akınına uğraması bakımından gözde tatil beldelerinden biridir. Her mevsim ayrı bir ihtişamı bünyesinde barındıran Abant, özellikle kış aylarında büyüleyen doğasıyla kartpostal güzelliğinde tatil imkanları sunmaktadır.

MİDYO  Güney Kore hakkında bilinmeyen gerçekler

https://www.youtube.com/watch?v=7COF7FkrU4U

Yedigöller/ Bolu

Bolu’nun bir başka gözde doğal harikası olan Yedigöller özellikle kış aylarında doğa tutkunları için muhteşem bir alternatif olarak görülmektedir. Pek çok gölü aynı anda görme ve inceleme imkanına sahip olmanız yanı sıra gerçek anlamıyla bir kartpostalın içinde yaşayacağınız kesindir. Bolu merkezine sadece 1 saat uzaklıkta olması ise büyük avantajdır.

Palandöken/ Erzurum

Kış aylarının vazgeçilmez tatil mekanı olarak ilk akla gelenlerden biri olan Paalandöken de dünya çapında kış turizminin hissedilebileceği nadir alanlardan biridir. Kış mevsiminin en uzun soluklu şekilde yaşandığı tatil mekanı olma özelliğine sahip olmasının yanı sıra dünyanın her yerinden gelen misafirleri sunduğu üst düzey otel imkanlarıyla ağırlamaktadır.

Ilgaz/ Kastamonu

Anadolu’nun yüce bir dağı olan Ilgaz Karadeniz bölgesinin kış aylarında neşe kaynağı olma özelliğine sahiptir. Kayak tesisleri ile dikkat çeken Ilgaz, çoğunlukla Aralık aylarında faaliyete başlamakla birlikte kesinlikle kış tatili için çok güçlü bir alternatiftir.

Ayder/ Rize

Her bir köşesine yeşilin her tonunun hakim olduğu Karadeniz’in geniş yayalaları ile ünlü Ayder’i her anlamda eşsiz bir deneyim yaşamak adına tercih edilmeyi beklemektedir. Çoğunlukla bu yaylalar bahar aylarında tercih ediliyor olmasına karşın kışın muhteşem bir doğa ambiansında vakit geçirmek isteyenler için birebirdir.

Kapadokya/ Nevşehir

Her mevsim tercih edilen gözde tatil mekanlarından biri olan Kapadokya dünyanın her yerinde ziyaretçi akınına uğramaktadır. Doğal güzelliği ile herkesi büyüleyen şehir adeta bir balon cennetidir. Kış aylarında Nevşehir’in muhteşem coğrafyasını izlemek adına balonla göğe yükselme fikri muhteşem görünmekte.

Sarıkamış/ Kars

Ülkemizin doğu düzleminde en köşesinde kalan Kars doğal güzellikler bakımından muhteşem alternatifler sunmaktadır. Bunların başında ise Sarıkamış gelmekte. Şehir merkezine sadece 50 km uzaklıkta bulunan Sarıkamış, eşine az rastlanır kristal kar yapısıyla tercih edilmesi en muhtemel olan kış turizmi merkezlerinden biridir.

MİDYO  Uçak seyahatlerini ekonomik şekilde yapabilmeniz için 10 etkili yöntem

Kartepe/ Kocaeli

İstanbul gibi yüksek popülasyonlu bir merkeze sadece birkaç saat uzaklıkta bulunan Kartepe muhteşem kar dokusuyla kayak turizminin bölgede en çok tercih edilen alanlarından biridir. Özellikle zaman konusunda problem yaşayanlar için mucizevi bir alternatif olma özelliğine sahiptir.

Sapanca/ Sakarya

Sakarya’nın Sapanca ilçesi hemen hemen her mevsim güzeldir. Kış aylarında ise başka bir güzeldir. Muhteşem otel seçenekleri ile çok keyifli bir kış tatil yapmanız Sapanca’da mümkündür.

Kartalkaya/ Bolu

Kış aylarında en çok tercih edilen merkezlerden biri olan Kartalkaya kayak turizmi adına çok önemli bir alternatif olarak görülmektedir.

Pamukkale/ Denizli

Kış aylarından beklediğiniz muhteşem doğal güzellikler ise Pamukkala tam size göredir. Yılın her ayı eşsiz doğal görünü ile dikkat çeken Pamukkale kış aylarında da özellikle termal su kaynakları ile vazgeçilmez güzide bir tatil coğrafyasıdır.

İlgili Makaleler
Şarköy’de gezilecek yerler

Tekirdağ ilinin bir ilçesi olan Şarköy'de, biri ilçe merkezi ikisi kasaba olmak üzere 3 belediye teşkilatı vardır. İlçe merkezi 3 OKU

Yurt dışı tatili için ne kadar bütçe ayırmalıyız?

Tümümüzün hayali televizyonda ve artık internet ortamında gördüğü yurt dışı seyahatlerinin güzelliğini en az bir kere olsun tatmaktır. Özellikle maceraperestler, OKU

Güney Kore hakkında bilinmeyen gerçekler

Çağımızda özellikle teknolojik gelişmelerin son derce hızla yol kat ettiği Güney Kore bu alanda dünyanın başkentlerinden biri konumuna geldi. Ülkemiz OKU

MİDYO  İndirimli uçak bileti almanın yolları
Çek Cumhuriyeti vize başvurusu nasıl yapılır?

Çek Cumhuriyeti veya Çekya, zengin bir Orta Avrupa ülkesidir. En popüler destinasyon, her türden turisti ağırlamaya çok uygun olan başkent Prag'dır. Eski OKU