Çek Cumhuriyeti veya Çekya, zengin bir Orta Avrupa ülkesidir. En popüler destinasyon, her türden turisti ağırlamaya çok uygun olan başkent Prag’dır. Eski Kent’in sayısız dar sokaklarından birinde yürüyüşe çıkabilir. Çeşitli ve muhteşem mimariye hayran kalabilirsiniz. Prag’da kaybolmak tamamen eğlenceli olabilir. Dahası, şehir manzarasının 360 derecelik kuş bakışı görünümünü istiyorsanız, tepeye 300’den fazla basamaklı bir gözlemevi olan Petrin Kulesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Ancak, iki durumda durum böyle değildir: AB vatandaşıysanız veya birkaç vize muafiyet ülkesinden biriyseniz Çek Cumhuriyeti Schengen bölgesinde kendi ülkesi olsa bile, vize belgeleriniz için Çek Cumhuriyeti büyükelçiliğine başvurmanız gerekmediğini unutmayın.  Elçiliğe bir telefon veya e-posta verin, daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Çek Cumhuriyeti’ne varış tarihinizden sonra en az 6 ay boyunca geçerli kalacak bir pasaporta ihtiyacınız olacağıdır. Daha fazla bilgi için en yakın Çek büyükelçiliği ile iletişime geçin. Çek Cumhuriyeti’ne seyahatinizin amacına bağlı olarak, fırsat için geçerli olacak farklı vize türleri vardır. Çek Cumhuriyeti’nde bir ziyarete, çalışmaya veya çalışmaya gitmeyi ve kalıcı olarak ikamet etmeyi planlıyor olun, buna göre farklı bir Schengen Vizesi için başvurmanız gerekecektir.

İzleyin: Çek Cumhuriyeti Erasmus vizesi için gerekli belgeler 

Egzotik turizm merkezi Çek Cumhuriyeti’nin Vize gereksinimleri hakkında adil bir bilgiye sahip olmak esastır. Ülke, ülke sakinlerinin Avrupa’nın herhangi bir yerine kolayca erişebildiği için Avrupa’nın merkezinde yer almaktadır. Ülke sadece turistler için bir cennet değil, aynı zamanda bazı tanınmış şirketlerin varlığından dolayı iş adamları için de kolay bir yerdir. İster boş zamanlarınız için ister işiniz için olsun, Çek Cumhuriyeti’ne ulaşmak için birkaç Vize şartını yerine getirmeniz gerekir. Ülke Schengen bölgesine girdiğinden, Çek Cumhuriyeti’ndeki herhangi bir yeri ziyaret etmek için Schengen Vizesi başvurusunda bulunabilirsiniz.

MİDYO  İndirimli uçak bileti almanın yolları

Çek Cumhuriyeti Schengen Vizesine, bir AB Üye Devleti olarak Çek Cumhuriyeti’nin de Schengen Bölgesi’ne üye olduğu 2007 yılından bu yana başvurabilirsiniz.

Coronavirüse Karşı Çek Cumhuriyeti Giriş Kısıtlamaları

Koronavirüs salgını nedeniyle Çek Cumhuriyeti, geri kalan AB ve Schengen Bölgesi üyeleri, Mart 2020’nin ortalarında üçüncü ülke vatandaşlarına AB çapında bir giriş yasağı getirdi. AB’de ve yurtdışında gelişen epidemiyolojik durumla birlikte Çek Cumhuriyeti, birkaç üçüncü ülke ve çeşitli gezgin kategorileri için giriş yasağını kaldırdı.

Schengen Vizesine başvurmak için hangi belgeler gereklidir?

Vizenin diğer Schengen ülkelerine uygulanması için gereklilikler gibi, Çek Cumhuriyeti Vize gereklilikleri de aşağıdaki belgeleri talep etmektedir:

Başvuru Formu

Çek Cumhuriyeti başvuru formunu indirebilir ve formu doğru bilgilerle gerektiği gibi doldurabilirsiniz. Başvuru formunu diğer belgelerle birlikte göndermelisiniz.

Pasaport

Çek Cumhuriyeti’nden döndükten sonra son 10 yıl içinde verilmiş ve son kullanma tarihi 3 aya kadar uzatılabilen bir pasaport taşımanız gerekmektedir. Ayrıca pasaportta en az 2 boş sayfa bulunmalıdır.

Fotoğraf

Yüzünüz ve omuzlarınız çerçevenin %80’ini kaplayan pasaport boyutunda bir fotoğraf sağlamalısınız.

Uçuş rezervasyonu

Çek Cumhuriyeti Vizesi almak için, gidiş-dönüş uçuş bilgilerini, Çekler arası bölge üzerinden seyahat şeklini ve Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliğine seyahat planını ve nedenini eksiksiz olarak göndermeniz gerekir. Vize alabilmek için tarihler dahil tüm seyahat detaylarının belirtilmesi gerekir.

Otel rezervasyonu

Uçuş rezervasyon belgelerine benzer şekilde Çek Cumhuriyeti’nde kalmayı düşündüğünüz otel bilgilerini vermeniz gerekmektedir.

MİDYO  İzmir’de gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu için gerekli genel belgeler:

  • Öncelikle başvuru formu indirin, eksiksiz ve samimiyetle doldurun.
  • 2 fotoğraf eklenmelidir; fotoğraf pasaport formatında olmalıdır. Açık renkli bir arka plana sahip yeni bir tam yüz çekimi. Vize fotoğrafı gereksinimleri ve özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinin.
  • Pasaportunuz ve önceki vizelerinizin kopyaları dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerlidir olması gereklidir.
  • Dönüş bileti rezervasyonunuzun bir kopyası.
  • Çek Cumhuriyeti ve tüm Schengen bölgesi kapsama alanına sahip seyahat sağlık sigortası onayı
  • Çek Cumhuriyeti’ne ziyaretin amacını ve güzergahı belirten bir ön yazı
  • Çek Cumhuriyeti’ne giriş ve çıkışları belirten tarihler ve uçuş numaraları ile uçuş güzergahı rezervasyonu
  • Çek Cumhuriyeti’nde planlanan tüm kalış süresi için konaklama kanıtı. Çek (Cumhuriyeti’nde Ucuz Oteller Bulun ve Yer Ayırtın!)
  • Medeni durum belgesi (evlilik cüzdanı, çocukların doğum cüzdanı, eşin ölüm cüzdanı, varsa karnesi)
  • Çek Cumhuriyeti’nde kalış süresi için yeterli mali araçların kanıtı.

 

İlgili Makaleler
Şarköy’de gezilecek yerler

Tekirdağ ilinin bir ilçesi olan Şarköy'de, biri ilçe merkezi ikisi kasaba olmak üzere 3 belediye teşkilatı vardır. İlçe merkezi 3 OKU

Yurt dışı tatili için ne kadar bütçe ayırmalıyız?

Tümümüzün hayali televizyonda ve artık internet ortamında gördüğü yurt dışı seyahatlerinin güzelliğini en az bir kere olsun tatmaktır. Özellikle maceraperestler, OKU

Güney Kore hakkında bilinmeyen gerçekler

Çağımızda özellikle teknolojik gelişmelerin son derce hızla yol kat ettiği Güney Kore bu alanda dünyanın başkentlerinden biri konumuna geldi. Ülkemiz OKU

MİDYO  Türkiye'de kusursuz bir kış tatili için gidilecek yerler
Türkiye’de kusursuz bir kış tatili için gidilecek yerler

Bilineceği üzere Türkiye aynı an da 4 mevsimin yaşanabileceği bir coğrafya olmakla birlikte, mevsimsel olarak çok belirgin hava değişimlerinin yaşanması OKU