Ülkemizin başkenti ve idari kentlerden birisi olup pek çok uygarlığın eserlerini içerisinde barındıran Ankara; son dönemlerde yabancı ve yerli turistlerin de gezmek için tercih ettiği şehirlerden biridir. Özellikle Kurtuluş Savaşı’nın yönetim merkezi sebebi olması ile birlikte siyaset, kültür ve tarih meraklılarının da sıkça ziyaret ettiği yerlerden biridir. Ankara’ya gitmek isteyenler için gezilecek en güzel yerler nerelerdir?

Anıtkabir

Ulu önder Atatürk’ün mozolesi ve kabrinin bulunduğu Anıtkabir Ankara’nın gidilmeye değer en güzel yerlerinden birisidir. Hem muhteşem mimari yapısı hem de Atamızın mezarı, içerisinde ki müzeler nedeni ile ilgi çekici bulunur.

İzleyin: ANKARA GEZİSİ ( Başkentte 1 gün ne yapılır )

Etnografya Müzesi

Yeni Türkiye devletinin temellerinin atıldığı ilk yıllardan itibaren Atatürk, tarihçiler cemiyetini kurarak araştırmalar yapmalarını istemiş ve adeta medeniyetlerin başkenti olan Ankara’nın ne denli kıymetli hazineleri sahip olduğunun altını çizmiştir. Türk Tarih Kurumu ve Arkeologların çalışmaları sonucu Hititler den Bizans’a ve eski Türk devletlerine kadar pek çok tarihi buluntu bu müze içerisinde sergilenmeye başlamış aralarına yenileri katılarak Türkiye’nin en büyük müzelerinden birisi olma özelliğine sahip olmuştur.

Mehmet Akif Ersoy Müzesi

Yine Cumhuriyetimizin ve edebiyat tarihimizin en kıymetli isimlerinden birisi olan milli şair Mehmet Akif anısına Hamamönü’nde bulunan tarihi bir ev içerisinde müze olarak düzenleme yapılmıştır. Bu müze içerisinde Mehmet Akif’in eserlerinden milli mücadele dönemine ait pek çok hatıralar bulmak mümkündür.

MİDYO  Hırvatistan vize başvurusu nasıl yapılır?

Video: Ankara’da Mutlaka Görmeniz Gereken 40 Yer

Şahinler Milli Parkı

Çorak Ankara ikliminde ve topraklarında yemyeşil doğa görüntüsü bulmak biraz zor olabilir. ‘Ankara’ya gitmişken biraz doğa manzarası görmek istiyorum’ diyenlere özel korunan ve düzenlenen tabiat parkı ile huzur bulabilirsiniz. Yemyeşil gürgen ve kestane ağaçları ile bu parkın romatizma, deri hastalıkları, böbrek hastalıkları gibi çeşitli sıkıntılara iyi geldiği bilinmektedir.

Atatürk Orman Çiftliği

Issız ve dağlarla kaplı Ankara iklimine inat var olmuş gibi bugünlere kadar korunan bu Çiftlik, 1925 yılında yine Mustafa Kemal Atatürk’ün ulusal geziye çıktığı zamanlar şahsına hediye edilmiş özel bir alandır. Kendi emri ile ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışmaları yapılmış devlet hazinesine bağışlanmıştır. Günümüze kadar gelen güzelliği ile Türkiye’nin en güzel orman çiftliklerinden birisidir.

Güvenpark

1970 yılında halkın kendi parası ile kurduğu bu park Kızılay meydanında bulunur. Şehrin karmaşası ve gürültüsü yanında bulunan bu güzel dinlenme köşesi çocuk bahçesi ve havuz ile birçok ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Ayrıca park içinde Atatürk anısına bir heykel de bulunmaktadır.

Kuğulu Park

Ankaralıların hafta sonlarını değerlendirdikleri ve misafirlerini ağırladıkları yegane bölgelerden biri olan bu parkta kuğular ve ördekler eşliğinde dinlenme alanları bulunur. Oldukça güzel ve huzurlu bir bölge olan Kuğulu Park ta yeşil su akan yapay nehir eşliğinde tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

Gençlik Parkı

Belki de Ankara denince akla ilk gelen simgelerden birisi olan Gençlik Parkı Altındağ da yer alıyor. Büyük fıskiyeler ve havuz ile yazları Ankaralıların uğrak mekanlarından birisi olur. İçerisinde lokantalardan eğlence merkezlerine kadar pek çok aktivite yapılabilecek olan bu parkta günün en neşeli saatlerini geçirmek mümkündür.

MİDYO  Vize almak gerekli mi? Vize istemeyen ülkeler hangileri?

Aqua Vega Akvaryum

Daha çok çocukların eğlendiği bir yer gibi görünse de yetişkinlerin de keyifli vakitler geçirdiği bu dev yer altı akvaryumunda pek çok okyanus canlısını yakından görebilirsiniz. Akvaryum içerisinde fotoğraf çekim mekanları, restoranlar ve dalış bölümü bulunmaktadır.

Elmadağ Kayak Merkezi

Ankara’da kayak merkezi mi olur diyenler olabilir. Fakat Erciyes dağının eteklerinde bulunan Elmadağ, kışları kar görmek isteyen ve kayak keyfini yaşamak isteyenler için Uludağ ve Palandöken merkezleri ile yarışacak kadar iddialı bir bölgedir.

Kızılay Meydanı

Ankara’nın yegane buluşma noktası olan Kızılay, halkın gösteri ve kutlamalar için buluştuğu en büyük meydan olarak biliniyor. Hem trafik akışının yoğunluğu hem de fiziki benzerlik sebebi ile turistler tarafından New York times meydanına benzetildiği de oluyor.

Kızılcahamam Kaplıcaları

Ankara’nın deprem bölgesinde bulunması Kızılcahamam bölgesinin işine yaramış gibi görünüyor. Kırık fay hatlarının çokluğu nedeni ile doğal kaynak sularının adeta fışkırdığı ve dertlilerin dermanı olan sıcak termal sular yıl içinde oldukça fazla misafir ağırlamaktadır.

​​​​​​Bilkent Center

Sadece turistik amaçlı değil alışveriş yapmak isteyenler için de Ankara da pek çok alışveriş merkezi bulunur. En yaygın bilinen AVM ise Bilkent Center. Ünlü markaların yanında halkın daha çok kullandığı yerli markalar da AVM içerisinde varlığını sürdürmektedir.

Mogan Gölü

Başkentin Gölbaşı ilçesinde bulunan muhteşem bir set gölüdür.  Göl ve çevresi koruma altındadır.

MİDYO  Türkiye'de kusursuz bir kış tatili için gidilecek yerler
İlgili Makaleler
Hem gezip, hem de para kazanan seyahat Youtuber’ı nasıl olunur?

Youtube günümüzde oldukça fazla sayıda insan tarafından kullanılır bir hale gelmiş her yönden çok iyi potansiyelleri olan kaliteli video paylaşım OKU

Uçak seyahatlerini ekonomik şekilde yapabilmeniz için 10 etkili yöntem

Bilineceği üzere havayolu şirketleri tarafından satışa sunulan biletler an be an fiyat konusunda değişiklik göstermektedir. Aynı uçakta bazen yolcuların aldığı OKU

Hırvatistan vize başvurusu nasıl yapılır?

Hırvatistan AB'nin bir parçası olduğu için, diğer AB üye ülkelerinin vatandaşlarının herhangi bir vize gerekliliği olmadan Hırvatistan'a seyahat etmelerine izin OKU

İndirimli uçak bileti almanın yolları

Bir yerden başka bir yere giderken uçak son derecede hızlı olmasına karşın pahalı olurken pek çok kişi indirimli uçak bileti OKU