Herkes tarafından bilinen ve sıklıkla takip edilen Ted konuşmaları son yıllarda adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır. 1984 yılından beri yapmış olduğu önemli konuşmalar ve sunumlar ile pek çok değerli fikri izleyicilerle buluşturmuştur.

Pek çok farklı alanda uzman konuşmacıların hayat hikayelerini anlatıp izleyicilere farklı düşünme ve bakış açısı fikri kazanmalarına imkan sunuyorlar. Özellikle teknoloji alanında yapılan pek çok önemli konuşma mevcuttur.

Bunların içerisinden mutlaka izlemeniz gereken 10 ted teknoloji konuşması belirledik ve sizin için şu şekilde bir sıralama yaptık;

 • Marc Raibert – Spot’la Tanışın, Koşabilen, Zıplayabilen ve Kapıları Açabilen Robot Köpek
 • Stuart Russell – Yapay Zeka Bizi Nasıl Daha İyi İnsanlar Yapacak
 • Janelle Shane – Yapay Zeka Tehlikesi Düşündüğünüzden Daha Garip
 • Sarah T. Stewart – Ay Nereden Geldi? Yeni Bir Teori
 • Joseph Redmon – Bilgisayarlar Nesneleri Nasıl Çabucak Kavrıyorlar
 • Ray Dailo – İyi Fikirlerin Kazanabileceği Bir Şirket Nasıl Kurulur?
 • Ivan Poupyrev – Çevrenizdeki Her Şey Bir Bilgisayar Olabilir
 • Sheperd Doeleman – Tarih Yazan Kara Delik Görselinin Perde Arkası
 • Erika Hamden – Teleskop Fırlatmanın Bedeli
 • Elon Musk- İnşa Ettiğimiz ve Kazdığımız Gelecek
 • Bu konuşmalar önemli Ted Tekonoloji konuşmaları arasında yerlerini alarak insanlara çok daha farklı bakış açıları kazandırmayı amaçlamışlardır.
  Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Ted Teknoloji Konuşması

  Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Ted Teknoloji Konuşması

Marc Raibert – Spot’la Tanışın, Koşabilen, Zıplayabilen ve Kapıları Açabilen Robot Köpek

Boston Dynamics’in kurucu ve CEO’su olarak karşımıza çıkan Maerc Raibert’in yaptığı bu Ted konuşması mutlaka izlenmesi gereken konuşmalardan biridir. Marc Raibert bu konuşmasında robotların insan ya da hayvanlar gibi pek çok hareketi sağlayabileceğinden ve yapmış olduğu tasarımlardan bahsediyor.

MİDYO  Elektronik ticaret hakkına bilinmesi gerekenler... Aşamaları, gelişimi, faydaları ve nasıl yapılır?

Meet Spot, the robot dog that can run, hop and open doors | Marc Raibert

Stuart Russell – Yapay Zeka Bizi Nasıl Daha İyi İnsanlar Yapacak

Dünyaca tanınan Stuart Russel’ın yapmış olduğu bu yapay zeka konuşması oldukça fazla kişi tarafından izlenmiştir. Günümüzün önemli konularından biri haline gelmiş olan yapay zeka ile ilgili önemli bir konuşmaya imza atmış olan Stuart Russell bu konu ile ilgili öngörülerini paylaşmıştır.

Janelle Shane – Yapay Zeka Tehlikesi Düşündüğünüzden Daha Garip

Yapay zeka araştırmacısı olarak bildiğimiz Janelle Shane yapay zeka tehlikesinin bize karşı olarak yapılan bir ayaklanma şeklinde değil de yapmalarını belirttiğimiz şeyleri yapabilecek olması şeklinde belirtir. Yaptığı bu konuşmada da yapay zekaların garipliklerinden bahseder.

The danger of AI is weirder than you think | Janelle Shane

Sarah T. Stewart – Ay Nereden Geldi? Yeni Bir Teori

Sarah T. Stewart, gezegen çalışmaları ile bildiğimiz bir gezegen bilim insanı olarak karşımıza çıkar. Dünya, Ay ve astronomiden bahseden bilim insanının gerçekleştirdiği bu konuşma mutlaka izlenmesi gereken konuşmalardan biridir.

Joseph Redmon – Bilgisayarlar Nesneleri Nasıl Çabucak Kavrıyorlar

Bundan yıllar önce yapılan araştırmalar sonucunda bir kedi ile köpek arasındaki farkların anlatıldığı bir bilgisayar almak nerdeyse imkansız olarak görülürdü. Şimdi ise bilgisayarların görme sistemleri nerdeyse %99’dan fazla doğruluk içeren bir biçimde bunu sağlıyor. Bunun nasıl sağlandığı ile ilgili yapılan bu konuşmada güzel bir konuşma olarak karşımıza çıkar.

MİDYO  2 Bin TL'den uygun telefonlar ve özellikleri

How computers learn to recognize objects instantly | Joseph Redmon

Ray Dailo – İyi Fikirlerin Kazanabileceği Bir Şirket Nasıl Kurulur

Ray Dailo gerçekleştirmiş olduğu bu Ted konuşmasında dünyada en başarılı hedge fonlarından birini stratejileri doğrultusunda nasıl kurduğunu anlatır. Oldukça önemli bir konuşma olarak izlenmesi gerekir.

Marc Raibert - Spot’la Tanışın, Koşabilen, Zıplayabilen ve Kapıları Açabilen Robot Köpek

Marc Raibert – Spot’la Tanışın, Koşabilen, Zıplayabilen ve Kapıları Açabilen Robot Köpek

Ivan Poupyrev – Çevrenizdeki Her Şey Bir Bilgisayar Olabilir

Bir tasarımcı olarak karşımıza çıkan Ivan Poupyrev çevremizde yer alan pek çok objeyi teknoloji ile bir araya getirerek daha eğlenceli ve kullanışlı bir hale getirmeyi amaçlıyor. Konuşmasında d abu konudan bahseden Ivan Poupyrev bununla birlikte yeni ürününü de ilan ediyor.

Sheperd Doeleman – Tarih Yazan Kara Delik Görselinin Perde Arkası

Astrofizikçi olarak bilinen Sheperd Doleleman’ın bu konuşması önemli Ted konuşmaları arasında yerini almıştır. Konuşmada bir karadeliğin fotoğrafının nasıl ve hangi emekler harcanarak çekildiğinden bahseder.

Erika Hamden- Teleskop Fırlatmanın Bedeli

Gökbilimci olarak tanınan Erika Hemden bu konuşmasında teleskobun yörüngeye oturtulması ile ilgili geçen süreci aktarıyor.

Elon Musk- İnşa Ettiğimiz ve Kazdığımız Gelecek

Hepimizin yakından tanıdığı bir isim olarak karşımıza çıkan Elon Musk’un yaptığı bu konuşma da önemli Ted konuşmalarından biridir. Elon Musk bu konuşmasında yeni projelerinden bahsederek izleyicilere bu konu hakkındaki motivasyonlarını anlatıyor.

 

İlgili Makaleler
Hayatımızı değiştirecek 20 teknolojik ürün
MİDYO  Dijital mutfak teknolojilerindeki gelişmeler nelerdir? Akıllı buzdolapları, tavalar, sürahiler...

Teknolojik ürünler hayatı kolaylaştırmak adına üretilmekte ve her dönem içerisinde üretilen ürün mucizevi değer taşımaktadır. Zaman içerisinde toplumun tamamında kullanılan OKU

2021’deki en önemli stratejik teknoloji trendleri

Bundan tam 20 sene önce, yani 2001 senesinde teknoloji, bu zamandaki kadar gelişmiş değildi. En basitinden Facebook, Twitter ve Instagram OKU

Nanoteknoloji mühendisliği bölümü nedir? İş imkanları nelerdir?

Nano kelimesi teknolojik anlamda en çok kullanılan ve ilgi çeken kavramlardan biridir. Teknoloji ile birleştirildiğinde ortaya çıkan nanoteknoloji farklı iş OKU

Evden çalışma teknolojisinde gelişmeler devam ediyor

Covid-19 pandemi döneminde pek çok şirket evden çalışma düzenine girdi. Bu düzenin pandemiden sonra da devam edeceği düşünülüyor. Çünkü servis, OKU