Akademik dalların en iyi olarak geçen ve teknolojiyi son derece yakından takip eden ‘Bilgisayar Bilimleri‘ bilgisayar konusunda en titiz çalışmaları yapar. Bilgisayarların ve bilgisayarlara ait olan hesaplama sistemini araştıran bir daldır. Bu alanda çalışmalarda bulunmak isteyen kişilerin ise üniversitelerde yer alan ‘Bilgisayar Bilimleri Bölümü’ne girmeleri ve buradan mezun olmaları gerekiyor.

Bilgisayar bilimleri bölümünü bitiren kişiler, bilgisayar mühendisleri ve elektronik mühendislerinden daha üst düzey bilgili olarak çalışıyorlar. Çünkü bilgisayar bilimciler bilgisayarların teori, tasarımları ve gelişimleri ile yakından ilgilidirler. Diğer bilgisayar mühendisleri ise bunların alt kısmında yer alarak çalışmalarda bulunurlar. Ayrıca bilgisayar bilimciler, bilgisayar uygulamalarının üretimi ve gelişimi ile de yakından ilgilenirler.

Bilgisayar Bilimleri

Bilgisayar Bilimleri

Bilgisayar Bilimleri Bölümü Nedir?

Bilgisayar bilimleri bölümü, bilgisayar bilimcilerinin yetiştirildiği ve bu alanda uzmanlar haline getirildiği bir üniversite bölümüdür. Bu bölüm içerisinde verilen dersler sayesinde, birbirinden kaliteli bilgisayar bilimcileri yetiştirilir.

Bilgisayar bilimi bölümü, bazı üniversitelerde yer alıp, bilgisayar mühendisliğinden farklı olarak eğitimler verilen bir bölümdür. Bölüm içerisinde robotlar ile ilgili derslerde aktif olarak veriliyor ve adayların bir nevi yapay zeka mühendisi olmaları da sağlanıyor. Bilgisayar üzerinden kodlaması yapılan robotlar hakkında yapılan araştırmalar yine bu dal ve bölüm tarafından gerçekleştiriliyor.

Bilgisayar Bilimleri Bölümü Kaç Yıllık?

Bilgisayar alanında meraklı olan ve bu alanda uzmanlaşmak isteyen kişiler, bilgisayar bilimleri nedir? Hakkında çeşitli araştırmalar yapıyor. Bilgisayar bilimleri bir çeşit akademik bilim dalıdır ve bilgisayar üzerine araştırmalarda bulunur.

MİDYO  Çocuklarda bahar alerjisi

Bilgisayar bilimleri alanında çalışmak isteyen kişilerin ‘Bilgisayar Bilimleri’ bölümünü bitirmeleri gerekiyor. Bilgisayar bilimleri bölümü tüm adaylara toplamda 4 senelik bir eğitim veriyor. Ayrıca yabancı dil alanında uzman olmak isteyen kişilere ‘İngilizce’ hazırlık imkanı da sağlanıyor.

Video: Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Soru Cevap

Bilgisayar Bilimleri Dersleri Nelerdir?

Bilgisayar bilimleri bölümünde okuyan kişilerin tabi oldukları belli başlı dersler vardır. Adayların mezun olabilmeleri için bu derslerin her birinden başarılı bir şekilde geçmeleri gerekiyor. Eksiksiz bir şekilde bu derslerden geçen kişiler, 4. yılın sonunda mezun olurlar. Mezun olan adaylar ise piyasada çeşitli alanlarda çalışırlar.

Bilgisayar bilimleri bölümü dersleri şu şekildedir;

 • İstatistik ve Olasılık
 • Bilgisayar Bilimleri
 • Bulanık Karar Sistemleri
 • Mobil Programlama
 • Yapay Zeka
 • Doğrusal Cebir
 • Veri Tabanı Yönetimi
 • Çok Değişkenli Veri Analizi
 • Matematiksel Programlama

Bu dersler 4 sene boyunca tüm öğrencilere veriliyor. Bu dersler genel olarak ‘1. dönem ve 2. dönem’ şeklinde oluyor.

Bilgisayar Bilimi Mezunu İşi Nedir?

Bilgisayar bilimi mezunlarının genel olarak çalışma sahaları bilgisayar ve kodlama üzerine oluyor. Yapay zeka ve robotlar da bilgisayar bilimcilerinin çalışma alanları arasında yerini alıyor.

Bilgisayar bilimi bölümünden mezun olan kişilerin yapmış oldukları işlerde şu şekildedir;

 • Bilgisayar sistemleri ve ağlar kurma.
 • Sayısal analizler yapma.
 • Yapay zeka tasarlama.
 • Robotların kodlamasını yapma.
 • Vizyon ve grafikler tasarlama.
 • Biyoinformatik ve hesaplama teorisi üzerine çalışmalar gerçekleştirme.
MİDYO  Nanoteknoloji mühendisliği bölümü nedir? İş imkanları nelerdir?

Bilgisayar bilimleri uzmanları genel olarak bu alanlar üzerinde çalışmalar yaparlar.

Bilgisayar Bilimleri

Bilgisayar Bilimleri

Bilgisayar Bilimleri İş Olanakları

Bilgisayar bilimlerinin çalışma alanları son derece geniştir. Özellikle günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte bilgisayar bilimcileri her yerde istihdam edebiliyor.

Bilgisayar bilimlerinin iş olanakları son derece yüksektir. Oyun tasarımcısı, robot kodlaması, program tasarımcısı ve geliştiricisi gibi alanlarda çalışmalar yapabilirler. Özellikle şirketlerin ağ ve güvenlik duvarları üzerinde çalışmalarda da bulunabilirler.

Ağ mühendisi, siber güvenlik uzmanı ve medya programcısı olarak bu sektörün her yerinde başrol oynarlar. Bilgisayar bilimleri, bilgisayar ile alakalı her yerde etkili bir şekilde rol oynayarak çalışmalar yaparlar.

Bilgisayar Bilimleri Maaşı Nedir?

Bilgisayar bilimi uzmanlarına son derece yüksek miktarda maaşlar ödeniyor. Dünyanın en çok kazanan mesleklerinden ve bilim dallarından birisi olan Bilgisayar Bilimleri, tüm çalışanlarının kısa sürede yüksek miktarlar kazanmasını sağlıyor. Her iş firmasında olduğu gibi bilgisayar bilimlerinde de deneyimin ve uzmanlığın yeri son derece büyüktür.

Bilgisayar bilimleri alanında uzman olan bir kişinin maaşı yaklaşık olarak 8 ila 10 bin TL arasında değişiklik gösteriyor. Bu, alanda yeni olan kişinin almış olduğu maaştır. Alanında son derece uzman olan kişilerin maaşı ise 20 bin TL civarında yükseliş gösteriyor. Bilgisayar bilimlerinde 20. senesinde olan kişiler ise 40 bin TL civarında maaşlar alabiliyor.

İlgili Makaleler
İş hukukunun hukuk bilimi içerisindeki yeri
MİDYO  Talepler arttı! Aktüerya Bilimleri Bölümü nedir? Aktüerya Bilimleri mezunu ne iş yapar?

Hukuk bölümü konuları bakımından birçok dala ayrılmış vaziyettedir. Aynı şekilde iş hukuku da hukuk biliminin bir dalı olmak üzere ortaya OKU

Nanoteknoloji mühendisliği bölümü nedir? İş imkanları nelerdir?

Nano kelimesi teknolojik anlamda en çok kullanılan ve ilgi çeken kavramlardan biridir. Teknoloji ile birleştirildiğinde ortaya çıkan nanoteknoloji farklı iş OKU

Matematik bilimleri nedir? Matematik bölümü mezunu ne yapar?

Herkesin sıklıkla merak ettiği sorulardan biridir ''matematik bilimleri nedir?'' sorusu. Bunun sebebi de tarihin en başından beri bilimi matematik sayesinde OKU

Çeviribilim nedir? Mezunları ne iş yapar?

Çeviri bilim bölümü, metin çevirisinin tanımı, metin çevirme teorisi ve uygulamasını konu alan oldukça önemli bir bilim dalıdır. Çeviri bilim OKU