Turistlik bölgelerde ortalama 5 veya 6 odalı evlerde pansiyon işletmeciliği yapılmaktadır. Dönemsel ve iyi bir gelir sağlayan pansiyon işletmeciliği kolay bir iş gibi görünse de bilinmesi gereken incelikleri de bulunmaktadır. Pansiyonu tercih eden kişiler genelde dinlenme amacıyla otellerden daha huzurlu bir ortam aramaktadırlar.

Pansiyon İşletmeciliği Maliyet Hesabı

Pansiyon işletmeciliği yapmak isteyen bir kişinin iyi bir maliyet araştırması yapması gerekiyor. Sabit maliyeti dönem içi harcamaları işçilik giderleri gibi maliyetler iyice araştırılmalıdır.

Eğer eldeki hali hazırda bir bina pansiyona çevrilecekse bu binanın tadilatı, imar durumu pansiyona dönüştürülmesi de hesaplamada ilk sırada olmalıdır.

Pansiyonlarda Müşterilere Verilen Hizmetler

Pansiyonlarda insanların rahat edeceği kendilerini evlerindeki gibi huzurda hissettirecek bir giriş holü ve oturma alanları olması gerekmektedir. Oturma alanlarında küçük bir kütüphane ile kitap sever müşteriler çok mutlu edilebilir. Yemek ve kahvaltı için güzel bir Restoran olmalıdır. İçinde çocuklar için oyun alanı, açık havada yemek hizmeti verilebilecek bir bahçe pansiyonlar için en önemli avantajdır.

İlk yardım dolabı ve pansiyonun büyüklüğüne göre her türlü olumsuzluğa karşı bir sağlık personeli bulundurmak gerekmektedir.

Bu hizmetler verilirken güvenlik önlemleri de unutulmamalıdır. Kör nokta bulunmayacak şekilde 7/24 kayıt yapan hafızası yüksek bir kamera sistemi güvenlik açısından çok önemli bir husustur. Eğer imkan varsa güvenlik personeli de bulundurulmalıdır.

İzleyin: Turizm İşletme Belgesi & Turizm Ruhsatı Nasıl Alınır- #turizmişletmebelgesi​ #turizmruhsatı​ 2021

Pansiyonlarda Olması Gereken Fiziki Özellikler

En az 5 odası bulunmalıdır. Odalarda tuvalet ve banyo bulunmalıdır. Ayrıca ortak kullanım alanlarında da tuvalet ve lavabo bulunmalıdır. Yataklar rahat Yatak örtüleri kaliteli ve temiz olmalıdır. Odalar günlük temizlenmeli yatak örtüleri ve havlular değiştirilmelidir

MİDYO  Öğrenciler için evde para kazanma yolları

Kahvaltı hizmeti kesinlikle olmalıdır. Yemek hizmeti de veriliyorsa en az 3. Sınıf bir restorana sahip olmalıdır. Mutfak ve restoranda hijyen ve temizlik üst düzeyde olmalıdır. Yemeklerde yöre mutfağına mutlaka menüde yer verilmelidir.

Pansiyon İşletmecisi ve Personelinde Olması Gereken Özellikler

Pansiyon personelinde olması gereken ilk özellik her zaman gelen misafirlerine güler yüzlü bir hizmet vermesidir. Güler yüz sayesinde gelen misafirler aile sıcaklığını hissetmelidir. Güler yüzün yanı sıra temiz bir ortam personelin kılık kıyafeti saç sakal modeli iyi bir izlenim oluşturmalıdır.

Video: DANTEL BUTİK EV & PANSİYON – KAŞ/ANTALYA

İlgili Makaleler
Hobinizi internetten satış yaptığınız bir işe dönüştürebilirsiniz

Günümüzde insanlar hayatın telaşından ve stresinden kurtulmanın yolu olarak hobilerine sarılıyor. Herkesin ilgi alanları ve uğraşları farklı olduğundan hobileri de OKU

Yarasa gübresi satma işi nasıl yapılır? Ne kadar kazancı olur?

En yeni fikirler arasına giren ve oldukça kazançlı işler arasında yerini alan yarasa gübresi satışı için önemli bilgileri sizlere sunacağız. OKU

Pandemi ile birlikte gelen yeni dev pazar: Online egzersiz ve spor

İnternet bağlantılı ev egzersizlerinin öncüsü Peloton, pandemi öncesindeki değerini dörde katlayarak 32 milyar doları aştı. Eski balerin Putnam, interaktif aynasını OKU

Çay ocağı nasıl açılır? Hem az sermaye ile hem de her yerde yapılabilecek bu işin ne kadar kazancı olur?

Çay; Türkiye'de vazgeçilmez içecekler arasında yer alır. Özellikle çay içmek için belirli bir zamana ihtiyaç yoktur. Su ihtiyacını gidermesi nedeniyle OKU

MİDYO  Hobinizi internetten satış yaptığınız bir işe dönüştürebilirsiniz