Kuryelik; sipariş olarak verilen ürünlerin ve hizmetlerin taşınması işlemini sağlamak ve bu yöntemle para kazanımı sağlamak isteyen çalışanlar tarafından tercih edilen bir iş alanıdır. Sanılanın aksine ise kuryelik yapmak için de bazı eğitimlerin ve belgelerin alınması gerekir.

Daha sonra çalışma yapmak amacıyla başvuru yapılacak olan iş yerlerinden onay alınarak doğrudan iş hayatına geçiş sağlanabilir. Kurye olmak isteyen insanların bu işe başlamadan önce; hangi kuryelik eğitimlerinin alınması, gereksinim duyulan kuryelik belgelerinin neler olduğu, nasıl kuryelik yapılacağı ve kurye olan insanların ne kadar kazanç sağladığı sorgulaması gerekebilir.

İzleyin: TRENDYOL EXPRESS’İN KURYELİĞİNİ YAPARAK KENDİ İŞİNİNİZİ KURUN

Kuryelik Yaparak Para Kazanmak İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Kuryelik yaparak para kazanmak isteyen her insan, yolculuk yapmayı ve kısa veya uzun mesafe aralarındaki yolculuklara dayanıklı olmalıdır. Bu tür yolculukları sağlamak amacıyla da taşıt kullanımının sağlanması genel olarak gerekir. Kısa mesafeli alanlar için bisiklet veya motosiklet kullanımı gerekirken; uzun mesafe yolculuklarında kurye için kullanılan araçların kullanımı sağlanır.

Kuryelerin bu araçları kullanmaları, kuryelik yaparak kazanç sağlamaları için de doğal olarak ehliyet sahibi olmaları gerekir. Ehliyet olarak kullanılacak olan; motosiklet ehliyeti belgesi, taşıt ehliyeti belgesi gibi belgeler gereklidir. Ehliyet olmadan ve taşıt kullanımına engel olan bir duruma sahip olunduğunda kuryelik yapılamayacağı bilinmelidir.

MİDYO  Evde yemek yaparak nasıl gelir elde edilir?

Seyredin: GLOVO NEDİR? / PARA KAZANMANIN EN KOLAY YOLU

Kuryelik Yaparak Para Kazanmak Nasıl Olur?

Kuryelik yaparak para kazanmak isteyen insanlar, şehir içi mi yoksa şehirlerarası mı olacak şekilde kuryelik yapmak istediklerini tespit eder. Bu iki seçenek arasında farklar olmakla beraber; şehir içi olacak şekilde çalışma yapan kuryelerin gün içerisinde çalışacağı bilinmelidir.

Ancak şehirlerarasında olacak şekilde kuryelik yapacak olan insanlar ise mesafenin gerektiği zaman dilimi boyunca çalışma yaparak, çalışmalarını tamamladıktan sonra dinlenme fırsatını yakalayacaktır. Buna karar verildikten sonra, çalışma yapılmak istenen işletme veya firmaya gereken donanımlar bildirilir. Donanımlara ek olarak da ehliyet beyanı sağlanarak işe alım sağlanır. Bu aşamanın gerçekleşmesinin ardından kurye olan kişi, kendisine teslim edilen ve iletiminin sağlanması gereken ürün ve hizmetlerin teslim alınmasını sağlar.

Daha sonra kendisine verilen adrese, yine kendisinin taşıma esnasında kullanacak olduğu araçla beraber iletim sağlar. İletimin doğru adrese ve doğru kişiye olduğunu belirten belgenin imzalanmasını da sağlayarak yeniden çalışma yaptığı iş yerine veya işletmeye dönerek imzalı belgelerin teslim edilmesini sağlar. Bu şekilde kuryelik yapılarak para kazanma işlemi sağlanmış olur.

Video: Moto kuryelik yapmak zor mu? | Kötü yanları neler? | Kuryelik yaparken anlatıyorum

Kuryelik Yapılarak Ne Kadar Kazanç Sağlanabilir?

Kuryelik yapan insanlar, çalışmaya başlamış oldukları kurum ve işletmenin kendisine beyan ettiği kadar maaş alacaklardır. Bazı iş yerlerinde bu kazançlar teslimden hemen sonra teslim alınırken, bazı işletmelerde ne kadar ürün için kurye olarak çalışılmış olunursa olunsun aylık olarak maaş alımı sağlanır. Bu nedenle, kurye olan insanların kazanç sağladıkları miktarlar arasında fark görmek olası bir durumdur.

MİDYO  Ons altın nedir?

Bu bilgiler değerlendirildiği zaman kurye olan insanlar aylık ortalama olarak; bin lira ile sekiz bin lira arasında değişim gösteren kazançlar elde edebilir. Taşınan ürün ve hizmetin hassaslık durumu, uzun mesafe veya kısa mesafe olarak ürünün teslim edilmesi, çalışma sağlanan kurum veya işletmenin ne derece gelişmiş olduğu da elde edilen kazancın değişmesine neden olan ana unsurlardır.

Kurye olarak kazanç sağlamak isteyen kişi; işletme içerisinde daha fazla kurye işiyle ilgilenerek, uzak mesafe ve kısa mesafe olarak fark gözetmedikçe elde ettiği kazancın artmasını sağlayabilir. Buna benzer olarak; yapılması gereken kurye işlerinin azaltılması halinde alınacak olan gelirin azalacak olduğu da bilinmelidir.

İlgili Makaleler
Evde ek iş yaparak bir günde 500 TL kazanma yolları

Kişiler "evde ek iş yaparak daha fazla para kazanma yolları" konusunda araştırmaları sık sık gerçekleştirmektedir. Daha fazla kazanç sağlamak herkesin OKU

ATM para kabul etmiyorsa ya da para sıkışırsa ne yapmak gerekir?

Hayatımızı kolaylaştıran birçok teknolojik alet, günümüzde teknolojik gelişmelerin ışığında yaşantımızda yer edinmiş durumda. Kullanımı epey sıklaşan ve her köşe başında OKU

Sermayesiz yapılabilecek en karlı iş fikirleri

Üniversite mezunu olup işsiz misiniz? Veya girişimci ruha sahip olan ancak yeterli maddi kaynaklar olmadığı için kendi işinizi kuramayanlardan iseniz OKU

Mantar üretim çiftliği nasıl kurulur? Karlı mı?

Mantarlar, zengin protein içeriğiyle besleyici ve lezzetli bir üründür. İnsan vücudu için sayısız faydası vardır. Mantarlar doğada kendiliğinden yetişebildiği gibi OKU

MİDYO  Öğrenciler için evde para kazanma yolları