Son yıllarda ülkemizde solucan gübresi üretimine soyunan çok sayıda girişimcinin olduğu gözlemlenmektedir. Solucan gübresi üretiminin kazançlı bir girişim olduğu düşüncesi, üretim tesislerinin hızla artmasının en önemli sebebidir.

Bazen hobi amaçlı olarak bahçe ve balkonlarda küçük çaplı üretim yapmayı deneyen kişiler de solucanlarının hızla çoğalması nedeniyle bu işi para kazanma amaçlı olarak büyütmektedir.

Organik Gübre Üretimi Sağlanır

Solucan gübresine fazla rağbet gösterilmesinin en önemli nedeni, artık insanların bitkileri sun’i gübreler yerine organik gübrelerle beslemek istemesidir. Meyve ve sebze yetiştiriciliğinde sun’i gübre kullanılmasının insan sağlığına zarar verdiği artık kuşku götürmüyor.

Solucanlar Hızla Çoğalır

Solucan gübresi üretiminde kullanılan solucanlar bir yıl içinde en az yirmi kat çoğalacak şekilde üreyecektir.

Solucanların bu özelliği nedeniyle işe başlayan herkes kısa sürede işini büyütebilir, üretim tesisi ve depolama alanları kurabilir ve kazancını artırabilir. İşin hızla büyümesi nedeniyle hobi olarak yürütülmesi pek mümkün olmayacaktır. Profesyonel olarak işle meşgul olmak zorunlu hale gelebilir.

İzleyin: Solucan Gübresi Tesis Kurulumu

Solucan Gübresi Üretimine Başlama Maliyeti ve Tesis Kuruluşu

Bu işi yapanlar ve alanda uzman kişiler işe başlarken en az 10 bin tane kırmızı Kaliforniya Solucan alınmasını tavsiye ediyor. Bu sayı ile küçük bir üretim tesisi faaliyeti başlatılabilir. Ama girişimcinin imkanlarına göre daha büyük sayılarla da başlangıç yapılabilir. Önerilen sayıdaki solucan için 3000-4000 TL. civarında bir bedel ödemek gerekecektir.

MİDYO  Bankadan 24 ay vade ile ikinci el araba nasıl alınır?

10.000 kırmızı Kaliforniya Solucanı ile işe başlandığında bile bir yılda en az 20 kat çoğalacağı düşünülünce kısa sürede büyük alanlara ihtiyaç olacaktır. Solucanların tutulacağı geniş tesislerin ve üretilen gübrelerin konulacağı depoların hazır tutulmasında fayda vardır.

Tavsiye edilen miktarda solucanla işe başlandığında en az 1 ton kapasiteli bir su tankına da ihtiyaç duyulacaktır. Solucanlar bu tank içinde tutulabilir.

Tanka öncelikle kompost konulması gerekecektir. Kompost, bitkisel atıkların hemen her türlüsü ve yumurta kabuğu gibi sınırlı hayvansal atıklardan oluşan bir karışımdır.

Kompost İçine şu malzemeler konabilir:

  • Talaş, ceviz kabuğu, fındıkkabuğu, ağaç dalı, ağaç kabuğu, kuru yapraklar, saman, sap gibi kahverengi malzemeler
  • Taze ot ve çimler, çay atıkları, yumurta kabuğu, meyve sebze atıkları, yapraklar gibi yeşil malzemeler

Kompostlar hazır olarak satın alınabilir ya da üreticiler tarafından hazırlanabilir.

Üretim Tesislerinin Büyümesi

Kırmızı Kaliforniya solucanlarının hızla üremesi nedeniyle üretim başladıktan sonra da iş katlanarak büyümeye devam edecektir. Mikro ölçekle kurulan bir tesis, birkaç yıl gibi çok kısa sürede orta ölçekli bir işletme kapasitesine ulaşacaktır.

İş hacmi büyüdükçe solucanları su tankı yerine organize sanayi bölgelerinde uygun fiyata yaptırılacak ayaklı demir kasalara taşımak gerekecektir. Tabii üretime devam edilecekse bu malzemeler edinilmelidir. Üretilen gübrelerin ve solucanların satılarak işi bitirmek de bir seçenek olabilir.

Üretime devam edecek girişimcilerin bu aşamadan sonra yasal gereklilikleri yerine getirerek işi resmiyete dökmeleri, kazançlarını belgelendirmeleri de gerekecektir.

MİDYO  Lale Kısıklı Konakları Fiyat Listesi

Solucan Gübrelerinin Satışı

Solucan ve gübre üretimi konusunda belli bir yol aldıktan sonra gübrelerin depolanması, paketlenmesi, pazarlanması ve satışı gibi konular gündeme gelmeye başlar.

Eğer pazarlama yapılamazsa üretim yapmanın da pek bir anlamı olmayacaktır. Dolayısıyla pazar araştırması iyi yapılmalıdır. Organik tarımla uğraşan çiftçilere ulaşmakla pazarlama işine başlanabilir. Mesela Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının web sitesinde Organik Tarım Firmalarının listelerinin bulunduğu sayfalar mevcuttur.

Bu sayfalarda yer alan organik tarımcılara ulaşılıp satış teklifinde bulunulabilir. Çevredeki fide yetiştiricilerine, sebze ve meyve üreticilerine ve benzer yerlere de ulaşılabilir. Buralara küçük paketler halinde hediyelik gübreler bırakılabilir.

Kültür balıkçılığı alanında çalışan firmalara da solucan satılabilir. Çünkü balık yemi olarak bu alanda solucan ihtiyacı olur.

Tanıtım için bir web sitesi kurmakta da fayda olabilir. Aslında ülkemizde solucan ve solucan gübresinin satılabileceği çok fazla alan bulunur. İyi bir araştırma ve biraz gayretle satış konusu halledilebilir.

İlgili Makaleler
Hem çok kazançlı, hem de büyüme potansiyeli yüksek solucan gübresi üretimi nasıl yapılır?

Solucan gübresinin son günlerde haberle de sık sık yer almasından dolayı kendilerine yeni bir hobi arayan kişiler tarafından merak edilir OKU

Kuru temizlemeci nasıl açılır? Ne kadar kazanır?

Kuru temizlemeci işletmeleri yıllardır varlığını devam ettirmekte olan iş dalları arasında yer alıyor. Bu nedenle birçok girişimci kuru temizleme dükkânı OKU

MİDYO  Yarasa gübresi satma işi nasıl yapılır? Ne kadar kazancı olur?
Olduğundan daha mutlu ve üretken bir girişimci olmak

Girişimcilik kelimesi özellikle son yıllarda sıklıkla karşımıza çıkan kelimelerden biridir. Girişimciliğin kısa bir tanımını yapmak gerekirse girişimcilik kar amacı taşıyarak OKU

Hobinizi internetten satış yaptığınız bir işe dönüştürebilirsiniz

Günümüzde insanlar hayatın telaşından ve stresinden kurtulmanın yolu olarak hobilerine sarılıyor. Herkesin ilgi alanları ve uğraşları farklı olduğundan hobileri de OKU