Çay; Türkiye’de vazgeçilmez içecekler arasında yer alır. Özellikle çay içmek için belirli bir zamana ihtiyaç yoktur. Su ihtiyacını gidermesi nedeniyle oldukça fazla tercih edilir. Sabah kahvaltıda, öğle yemeğinde, akşam yemekten sonra ve tatlı arasında kısacası her an çayınızı yudumlamak isteyebilirsiniz. Öyle ki; çay tiryakileri günümüzde azımsanamayacak kadar çok fazla. Peki, hem çay ocağı açıp, hem de keyifle yaptığınız çayı içmek ister misiniz? Bunun için en iyi çayı ben demlerim diyorsanız kollarınızı sıvamalısınız.

Çay Ocağı Nerede Açılır?

Çay ocağı denildiğinde akıllara sadece pasajlarda, dükkânlara çay götürülen yer geliyor olabilir. Çay bir tutkudur. Bu nedenle artık her köşe başında bir çay evi, çay ocağı görmek mümkündür. Kentleşme adına yıkılan birçok bina sonucu eski pasaj kültürü yerini alışveriş merkezine bırakmıştır. Dolayısıyla her şey nostalji tadında yenileniyor. Çay ocakları geleneksel olarak sadece erkekler tarafından yapılmıyor. Kadınların iş hayatında olması ve hijyen konusuna özen göstermesi ile çay ocağı artık erkek kadın demeden tercih edilen meslekler arasına giriyor. Üstelik masraflı bir iş değil. Düşük maliyetle çay ocağınızı açabilir ve kazancınızı bir keyif çayı ile taçlandırabilirsiniz.

Çay Ocağı Açmak İçin Ne Yapılabilir?

Çay ocağı açarken potansiyel müşterisi olan bir çay ocağı devir alabilirsiniz. Müşteri kitlesi yoğun olan bir çay ocağını satın almak sizleri 1–0 öne çıkarır. Çay ocağı öncelikle devir alınacaksa devir sebebine önem verilmelidir. Çay, temiz, hijyenik ve iyi demlenmiş olmalıdır. Daha önce müşteri kaybı yaşayan işletmelerden uzak durmakta fayda var. Yeniden bir çay ocağı açmak için dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır.

MİDYO  Olduğundan daha mutlu ve üretken bir girişimci olmak

Bunlar;

  • Dükkân bulmalı
  • Etrafında aynı iş var ise mesafeye bakılmalı
  • Kaliteli ve temiz çay ekipmanları alınmalı
  • Çay odaklı bir yer olmalı, kafa karıştırıcı ürünler eklenmemeli
  • İçerisinde ya da dışarısında oturulabilecek bir açık alanı olmalı
  • Self servis olacak ise ona uygun servis malzemeleri alınmalı
  • Çay servisi için personel olmalı
  • Çay ocağınız sadece erkek odaklı olmadan herkese hitap etmeli

İzleyin: HARUN ÇAY OCAĞI


Çay, kısa bir mola vermek isteyen herkesin hak ettiği keyiftir. Bunun için bazı çay ocakları sadece emekli ya da dükkânlara servis olarak hizmet etmektedir. Oysaki cafelerin kalabalık ortamından sıkılan birçok kişi, alışveriş sonrası ayaküstü çay içmek isteyebilir. Bu durumda müşteri kitlenize kadınlar da eklenecek ve kâr marjınız artacak.

Çay Ocağı Açmak İçin Ne Kadar Masraf Yapılır?

Öncelikle herhangi bir iş yeri açmak için gerekli olan bir dükkâna, sizlerin de ihtiyacı olacaktır. İsterseniz oldukça küçük mt² dükkânlarda işlerinizi yürütebilirsiniz. Çay satmak istediğiniz müşteri kitlesini seçerek ona uygun bir dükkân bakabilirsiniz. Seçeceğiniz iş yeri kirası dışında almanız gereken çay ekipmanı, bardak seti ve çaydır. Çay maliyeti düşük malzemeler arasındadır. Toptan alımlarınızı yaparak maliyetinizi daha fazla düşürebilir ve daha çok kâr elde edersiniz.

Video: Çayda dudak uçuklatan kazanç!

Çay Ocağı Açmak Kârlı Mı?

Çay ocağı açmak ve işletmek en kârlı işler arasındadır. Özellikle çalışan insanların ve nüfusun yoğun olduğu bölgelerde, istenilen zamanda içilebilen çay her zaman talep edilen ürünler arasında olacaktır. Fiyatlarınızı daha düşük tutarak, yüksek fiyatlara çay satan cafelerden daha fazla müşteri kazanmanız mümkün olacaktır. Bunun en büyük sebebi ise son dönemlerde pandemi nedeni ile insanların kapalı alanlarda vakit geçirmemesidir. Müşterilerinize karton bardakla çay vererek, yolda yürürken dahi kahve gibi çaylarını keyifle yudumlamalarını sağlayabilirsiniz.

MİDYO  Pansiyon işletmeciliği nasıl yapılır?

 

İlgili Makaleler
Yarasa gübresi satma işi nasıl yapılır? Ne kadar kazancı olur?

En yeni fikirler arasına giren ve oldukça kazançlı işler arasında yerini alan yarasa gübresi satışı için önemli bilgileri sizlere sunacağız. OKU

Pandemi ile birlikte gelen yeni dev pazar: Online egzersiz ve spor

İnternet bağlantılı ev egzersizlerinin öncüsü Peloton, pandemi öncesindeki değerini dörde katlayarak 32 milyar doları aştı. Eski balerin Putnam, interaktif aynasını OKU

Pansiyon işletmeciliği nasıl yapılır?

Turistlik bölgelerde ortalama 5 veya 6 odalı evlerde pansiyon işletmeciliği yapılmaktadır. Dönemsel ve iyi bir gelir sağlayan pansiyon işletmeciliği kolay OKU

Hem çok kazançlı, hem de büyüme potansiyeli yüksek solucan gübresi üretimi nasıl yapılır?

Solucan gübresinin son günlerde haberle de sık sık yer almasından dolayı kendilerine yeni bir hobi arayan kişiler tarafından merak edilir OKU