Girişimcilik kelimesi özellikle son yıllarda sıklıkla karşımıza çıkan kelimelerden biridir. Girişimciliğin kısa bir tanımını yapmak gerekirse girişimcilik kar amacı taşıyarak ve karşılaştığı riskleri üstlenerek bir iş kurmaya çalışan kişilerin gerçekleştirdiği atılımlar olarak bahsedilebilir.

Bu şekilde yeni fikirler ile kafalarındaki projeleri gerçekleştirmeye çalışan kişilere ise girişimci adı verilir. Girişimciler için başarı temel bir kriter olarak görüldüğünden durmadan çalışırlar. Ancak çok çalışmak bazen başarıyı yakalamamız için yeterli olmayabilir.

Çalışırken ki ruh hali de başarıya ulaşmayı ve verimliliği etkileyen bir kriter olarak görülmelidir. Bazen insanlar kafalarındaki projeyi ortaya çıkarmak için kendilerinde yeterli mutluluğu bulamayıp tükenme hali içerisinde bulunabilirler. Bu sebeple mutlu ve üretken ruh haline sahip olmak bir girişimci için önemlidir.

Peki, olduğundan daha mutlu ve üretken bir girişimci olmak;

Bunun için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar yer alır ve bu hususları şu şekilde sıralamak mümkün olacaktır;

  • Düzenli bir şekilde uyku uyumak
  • Sosyal hayattan kopmamak
  • Aile yaşantısında mutluluk ve huzura sahip olmak
  • Uzun bir çalışmadan daha çok verimliliği ön planda tutmak.
  • Hatalar ile yüzleşebilmek.
  • Belirli zamanlarda yalnız kalabilmek.

Yukarıda bahsedilen hususlar girişimcinin mutlu ve verimli bir ruh haline sahip olabilmesi açısından dikkat edilmesi gereken bazı durumlar olarak görülür.

Olduğundan Daha Mutlu ve Üretken Bir Girişimci Olmak

Olduğundan Daha Mutlu ve Üretken Bir Girişimci Olmak

Düzenli Uyku

Bir girişimcinin başarılı olması için elbette ki çok çalışması gereklidir ancak gecesini gündüzüne katarak çalışmak verimlilik açısından yanlış bir durum olacaktır. Çok çalışarak başarılı olmak mümkündür ama bu durum sizin ruh haliniz üzerinde olumsuz bir etkiye sebep olacağından çalışmalarınıza yansıma ihtimalini de düşünmek gerekebilir. Özellikle uykusuz geçen gecelerin ardından verimliliğin de kaybolduğunu hissetmeniz normal bir durumdur çünkü beynin yeteri kadar çalışabilmesi için öncelikle dinlenmesi şarttır.

MİDYO  Ev hanımlarının yapabileceği ek işler

Bu yüzden düzenli uyuyacağınız bir uyku ile çok daha verimli bir çalışma olanağı yakalarsınız. Aynı zamanda bu durum ruh haliniz üzerinde olumlu gelişmelere sebebiyet vereceğinden mutlu olmanız için de gereklidir. Mutlu bir girişimcinin kafasındaki projeleri çok daha başarılı bir şekilde hayata geçirmesini bekleyebiliriz.

Sosyal Hayattan Kopmamak

Girişimcinin başarılı olabilmesi için tüm zamanını çalışmaya adaması gerekmez bir taraftan sosyal yaşantısını da devam ettirebilmelidir. Bu sayede vaktini çok daha iyi bir şekilde harcamış ve verimli kullanmış olur. Çünkü günün her dakikasında verimli bir çalışma beklemek yanlış olur.

Bununla birlikte kendimize de zaman ayırarak aslında verimsiz geçen çalışma zamanları değerlendirmiş sayılırız. Öyle ki bazen yalnız kalarak kafanızı dinlendireceğiniz birkaç saat bile verimliliğinizi artırmanız konusunda oldukça yararlı olacaktır. Unutulmamalıdır ki çözülmekte zorlanan problemler çoğunlukla onları düşünmeyi bıraktığımız anlarda çözüme kavuşurlar.

İzleyin: İyi girişimci nasıl olunur? | Kısa ve Öz 153

Ailemize Zaman Ayırmak

Aile bağlarının güçlü olması bir girişimcinin mutlu olabilmesi açısından oldukça önemli bir etkendir. Çevremizde ne kadar insan olursa olsun bir başarı adına yapılan çalışmalarda bizi en çok destekleyen ve bize en çok inanan kişiler aile üyelerimizdir. Bu sebeple aile ile zaman geçirerek aile ortamındaki mutluluğu yakalamak bir girişimcinin mutluluğa ve verimliliğe ulaşabilmesinin yollarından biri olarak görülür.

Olduğundan Daha Mutlu ve Üretken Bir Girişimci Olmak

Olduğundan Daha Mutlu ve Üretken Bir Girişimci Olmak

Mükemmel Olmak Zorunda Değilsiniz

Bir girişimcinin olduğundan çok daha verimli ve mutlu olması için kesinlikle mükemmel olmasına gerek yoktur. Sonuçta yanlış yapmadan doğruları öğrenmemiz mümkün olmadığından elbette ki yapılan çalışmalar bazen hatalar ile sonuçlanacaktır. Bu durumun çalışmalarınızı olumsuz etkilemesine izin vermeyerek elinizden geleni yapmaya devam etmeniz gerekir.

MİDYO  Evde ek iş yaparak bir günde 500 TL kazanma yolları

Mükemmeliyetçilik kavramı aslında olumlu bir özellik gibi görünse de ruh sağlığı açısından olumsuz bir özellik şeklinde karşımıza çıkar. Bununla birlikte girişimcinin bir iş üzerinde çok fazla vakit kaybetmesine de neden olurken aynı zamanda her şeyin mükemmel olması için uğraşırken önemli noktaları gözden kaçırmanıza da sebebiyet verecektir. Bir girişimcinin ilk hamlesinde mükemmel çalışmalara imza atması beklenemez elbette ki yanlışlar ve hatalar da olacaktır.

Yardım İsteyebilmek

Bir girişimcinin tüm sorumluluğu ve yükü tek başına üstlenmesi onun için olumsuz ve yıpratıcı bir süreç olacaktır. Bu durumda yakınındaki kişilerden yardım istemesi ya da yardımda bulunmak isteyen kişileri geri çevirmemesi oldukça faydalı olacaktır. Aksi takdirde tüm yükü omuzlamış olan girişimcinin zaman içerisinde verimliliğini kaybederek tükenmesi kaçınılmaz bir son olarak görülebilir.

 

İlgili Makaleler
Hobinizi internetten satış yaptığınız bir işe dönüştürebilirsiniz

Günümüzde insanlar hayatın telaşından ve stresinden kurtulmanın yolu olarak hobilerine sarılıyor. Herkesin ilgi alanları ve uğraşları farklı olduğundan hobileri de OKU

Yarasa gübresi satma işi nasıl yapılır? Ne kadar kazancı olur?

En yeni fikirler arasına giren ve oldukça kazançlı işler arasında yerini alan yarasa gübresi satışı için önemli bilgileri sizlere sunacağız. OKU

Pandemi ile birlikte gelen yeni dev pazar: Online egzersiz ve spor

İnternet bağlantılı ev egzersizlerinin öncüsü Peloton, pandemi öncesindeki değerini dörde katlayarak 32 milyar doları aştı. Eski balerin Putnam, interaktif aynasını OKU

MİDYO  Kuru temizlemeci nasıl açılır? Ne kadar kazanır?
Pansiyon işletmeciliği nasıl yapılır?

Turistlik bölgelerde ortalama 5 veya 6 odalı evlerde pansiyon işletmeciliği yapılmaktadır. Dönemsel ve iyi bir gelir sağlayan pansiyon işletmeciliği kolay OKU