Solucan gübresinin son günlerde haberle de sık sık yer almasından dolayı kendilerine yeni bir hobi arayan kişiler tarafından merak edilir oldu. Solucan gübresinin araştırılması sonucunda bu gübrenin toprak düzenleyici olduğu söyleniyor.

Ayrıca bu gübrenin toprağa son derece faydalı organik bir gübre olduğu söyleniyor. Tarımla alakası olan kişilerin yakından ilgilendiği solucan gübresinin nasıl üretildiği ve nasıl kullanılacağı merak konusudur. Bazı yapı marketlerinde de satılan solucan gübresinin fiyatı diğer gübrelere göre yüksek olduğu gözlemleniyor. Solucan gübresini evlerde de üretmek ve bahçeler de yetiştirilen meyve sebzelerde kullanmak mümkün.

Solucan Gübresi Nedir?

Öncelerden pekte bilinmeyen solucan gübresi bu günlerin en çok rağbet gören organik gübre oldu. Haberlerde ve tarım konulu programlarda sıkça söz edilen solucan gübresi hakkında bilgi verici konuşmalar yapılıyor. Ev hanımları da dâhil pek çok kişinin merak ettiği konu bu gübrenin nasıl üretildiği ve faydalarıdır? Kızıl solucan ismi ile bilinen bir tür solucanların besin atıkları ile beslenmesi sonucunda elde edilen solucan dışkısına solucan gübresi deniliyor.

Solucan Gübresinin Kullanım Alanları?

Bahçeli evlerde yaşama şansı olan ev hanımları bu solucanları mutfak atıkları ile besleyerek kendi gübrelerini üretiyorlar. Hanımlar ürettikleri gübreyi saksı çiçekleri ile bahçelerindeki bitkilerde kullanıyorlar. Solucan gübresi için gerekli olan sadece büyükçe bir kasa ve evsel atık dediğimiz pişmemiş mutfak atığı ile beslenmesidir.

MİDYO  Mantar üretim çiftliği nasıl kurulur? Karlı mı?

Video: Kendi işinin Patronu ol , Solucan Gübresi Üretimi

Evlerde Solucan Gübresi Nasıl Üretilir?

Bu gübreyi üretmek için gerekli olan sadece karanlık bir ortam ve işlemden geçmemiş evsel atıklardır. Kasaların içine yayılan toprağın üzerine konulan kızıl solucanlar mutfaklardan çıkan çay posası sebze, meyve, karton gibi atıklar ile besleniyor. Önemli bir not olarak solucan dolu olan kasalar karanlık bir ortamda tutulması. Kasalardaki solucanlar zaman içinde devamlı olarak yedikleri atıklardan gübre üretiyorlar.

Daha sonra organik gübre ile dolan kasalardan solucanlar alınarak gübre kullanıma hazır hale geliyor. Solucan gübresini iş olarak görüp büyük tesisler kurmayı düşünenler KOSGEB desteği alarak tesis kurabilirler. Solucan gübresi üretimi tesisi kurmak isteyen işletmeciler tarım bakanlığından alacakları izin belgeleri ile tesis açabilirler. İşletmeciler Solucan gübresi üretimi hakkında detaylı bilgi ve desteği tarım bakanlığından alabilirler.

 

İlgili Makaleler
Evde ek iş yaparak bir günde 500 TL kazanma yolları

Kişiler "evde ek iş yaparak daha fazla para kazanma yolları" konusunda araştırmaları sık sık gerçekleştirmektedir. Daha fazla kazanç sağlamak herkesin OKU

Sermayesiz yapılabilecek en karlı iş fikirleri

Üniversite mezunu olup işsiz misiniz? Veya girişimci ruha sahip olan ancak yeterli maddi kaynaklar olmadığı için kendi işinizi kuramayanlardan iseniz OKU

Kuryelik yaparak nasıl para kazanılır? Kuryeler ne kadar kazanıyor?

Kuryelik; sipariş olarak verilen ürünlerin ve hizmetlerin taşınması işlemini sağlamak ve bu yöntemle para kazanımı sağlamak isteyen çalışanlar tarafından tercih OKU

MİDYO  Pandemi ile birlikte gelen yeni dev pazar: Online egzersiz ve spor
Mantar üretim çiftliği nasıl kurulur? Karlı mı?

Mantarlar, zengin protein içeriğiyle besleyici ve lezzetli bir üründür. İnsan vücudu için sayısız faydası vardır. Mantarlar doğada kendiliğinden yetişebildiği gibi OKU