Klasik müziğin bebeklerden yetişkinlere kadar herkese faydası olduğunu duymuşsunuzdur. Ancak bu ifadenin gerçeklik payı var mı? Çok sayıda araştırmaya göre kesinlikle evet!  Ağrıları hafifletebiliyor, uyku kalitesini arttırıyor, ruh halinizi iyileştiriyor, yani klasik müzik dinlemenin hem zihinsel hem fiziksel faydası var. Aslında, klasik müziği arka plan müziği olarak günlük yaşantınıza dahil etmeniz ruh haliniz, üretkenliğiniz ve yaratıcılığınız üzerinde önemli bir etkiye sahip.

  1. Kan basıncını düşürür

Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, klasik müzik dinlemek kişinin kan basıncını düşürmesine yardımcı olabiliyor. Katılımcılara rap, pop, tekno ve klasik gibi farklı müzik türleri dinletilen bir araştırmada, klasik müziğin kan basıncını düşürdüğü ancak rap, pop ve tekno müziklerde kan basıncının yükseldiği gözlemlenmiş.

  1. Hafızayı güçlendirir

Bir araştırmaya göre, Mozart’ın eserlerini dinleyen insanlarda, doğrudan hafıza ile bağlantılı olan beyin dalgası aktivitelerinde artış gözlendi. Bir dahaki sefere bir konuşma veya sunumu ezberlemeniz gerektiğinde, pratik yaparken biraz Mozart dinlemeyi deneyebilirsiniz.

  1. Yaratıcılığı harekete geçirir

Klasik müzik dinlemek sizi anında yaratıcı yapmaz, ancak daha temiz, arınmış bir zihin ortamı yaratarak aklınızdakileri ifade edebilmenize yardımcı olur. Kalıplara sıkışmış hissettiğinizde veya kendinizi ifade edecek doğru kelimeleri bulamadığınızda Bach dinlemeyi deneyin.

  1. Stres seviyelerini azaltır

Özellikle, stresli bir dönemden geçiyorsanız klasik müzik imdadınıza yetişiyor. Yapılan bir çalışmada, klasik müzik dinleyen hamile kadınların, hamilelikleri boyunca kendilerini stresli hissetme şiddetlerinin daha düşük olduğu gözlemlendi. Bilim adamları, klasik müziğin temposunun insan kalp atışı ritmine benzediğini ve bunun hem kaygıyı hem de depresyonu hafiflettiği ifade ediliyor.

  1. Odaklanmaya yardımcı olur
MİDYO  Vakit geçirmek için en iyi 5 hobi! Bu hobiler hayatınıza renklendirecek

Klasik müzik, sizi sakinleştirerek odaklanmanıza yardımcı oluyor. Yapılan bir çalışmaya göre, arka planda klasik müzik çalınan bir dersi dinleyen öğrenciler, testte klasik müzik dinlememiş öğrencilere göre daha iyi puan aldılar. Dikkat dağınıklığı yaşıyorsanız klasik müzikten destek almayı deneyebilirsiniz.

  1. Depresyonla savaşır

Kendinizi kötü hissettiğinizde çikolataya sarılmak yerine klasik müzik dinlemeyi deneyebilirsiniz. Yapılan bir çalışmada, klasik müziğin melankoliyi hafifletmeye yardımcı olduğu hatta depresyon belirtilerini hafiflettiği ortaya çıkmış.

  1. Uyumaya yardımcı olur

Uyku probleminizle başa çıkmak için klasik müzik dinlemeyi deneyebilirsiniz. Uyku sorunları olan insanlar üzerinde yapılan bir araştırmada, yatmadan önce sadece 45 dakika klasik müzik dinlemenin uyku kalitesini arttırmaya yardımcı olduğu ifade ediliyor.

  1. Ağrıyı hafifletir

Çok sayıda çalışma, klasik müzik dinlemenin ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Londra’da yapılan bir araştırmada, klasik müzik dinleyen hastaların önemli ölçüde daha az ağrı kesici ilaç kullandığı gözlemlenmiş.

  1. Sizi mutlu eder

Klasik müzik dinlemek, beynin ödül ve keyif merkezini harekete geçiren dopamin salgılanmasını sağlıyor, bu da kendinizi daha mutlu hissetmenize yardımcı oluyor. Yapılan bir araştırmada, müziğin insanları daha iyi bir ruh haline yöneltebileceği ifade ediliyor.

  1. Verimliliği artırır

Üretkenliğinizi artırmaya yardımcı olmak için biraz klasik müzik dinleyebilirsiniz. Özellikle tekrar eden rutinleri yapmada, bu süreci daha eğlenceli karşılamaya sebep olduğu ortaya çıkmış. Maryland Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Barok klasik müziği yayını yapılan okuma odasındaki radyologların verimliliklerinin arttığını bulmuş.

MİDYO  Dünyanın en pahalı kedisi. Fiyatını duyunca çok şaşıracaksınız

İzleyin: 17 adımda müzik nasıl aktif dinlenir?

Bir şans verin!

Klasik müzik dinlemeye nereden başlayacağınızdan emin değilseniz ağır bir eserden ziyade daha bilindik eserlerden başlamanızı tavsiye ederiz. Mozart, Beethoven, Bach, Tchaikovsky gibi bilinen sanatçılardan kulağınızın aşina olduğu eserleri dinlemek iyi bir başlangıç olacaktır. İster önemli bir sunum için çalışmanız gerekiyor olsun, ister iyi bir gece uykusu çekmek istiyor olun, klasik müzik size yardımcı olacak.

İlgili Makaleler
Evcil hayvanlarımıza oyuncak alırken nelere dikkat etmeli?

İnsanların oyuncaklar ile oynamayı sevdiği gibi hayvanlarda oyun oynayabildikleri evcil hayvan oyuncakları olsun isterler. Evcil hayvan oyuncakları nedir? Bu oyuncaklar OKU

Evde ek iş yaparak bir günde 500 TL kazanma yolları

Kişiler "evde ek iş yaparak daha fazla para kazanma yolları" konusunda araştırmaları sık sık gerçekleştirmektedir. Daha fazla kazanç sağlamak herkesin OKU

Evde kendi doğal sabununu kendin yap

Sabun günlük hayatta en çok kullandığımız ürünlerden biridir. Evde kendi sabununu kendin yap fikri mutlaka herkesin aklına bir defa da OKU

Meybuz nasıl yapılır?

Sıcak havaların vazgeçilmezi haline gelen dondurma hem çocuk hem de yetişkinlerin tercihleri arasındadır. Günümüzde kaliteli dondurma bulabilmek oldukça zor olsa OKU