Badem yağı saçın uzamasında direkt etkisi olmasa bile dolaylı yoldan etkilemektedir. İçerisinde A,B, E vitaminlerini bulunduğu için saç diplerini besler ve saç oluşumuna katkı sağlar. Saça masaj yaparak badem yağı sürmek saç köklerindeki kan akışını hızlandırabilir ve bu sayede saç uzamasının hızlanmasına yardımcı olur.

Fazla sebum içeren yağ bezlerinin sakinleşmesine katkı sağlar ve saçların yağ üretimini kontrol eder ve ayrıca saçıların ağırlaşmadan beslenmesini sağlar. İçerisinde farklı yağ asitlerini bulundurur. Bu işlevi ile saçı nemlendirebilir ve saçı daha yumuşak ve parlak hale getirebilir. Kuru saçlar için uygundur. Saçlara badem yağı uygulanması daha önce kimyasal işleme maruz kalmış saçları onarır.

Saçlarda Badem Yağı Kullanımı Hangi Durumları Önler

  • Badem yağının saç için bir diğer faydası da kepek oluşumunu engellemesidir. Saçınızda kepeklenme şikayetiniz varsa haftada bir badem yağını saç derinize uygulayabilirsiniz.
  • Badem yağının saç diplerine masaj yaparak uygulanması saçın dökülmesini engellemede yardımı olur.
  • Düzleştirici, saç kurutma makinesi ve saç maşası gibi ısıyla şekillendirme araçlarının neden olduğu hasarı onarabilir. Bu nedenle kırılmadan kaynaklanan saç dökülmesinin en aza inmesine katkı sağlar.
  • Saç diplerine badem yağı uygulanması saçın beyazlamasını yavaşlatır
  • Saçların elektriklenme sorununu önlemektedir.

Seyredin: Badem yağının saçlardaki mucizeleri, badem yağı ile saç bakımı, tatlı badem yağı, badem yağı.

Badem Yağının Saça Uygulaması Nasıl Yapılır?

Saçlara iki günde bir badem yağı uygulanabilmektedir. Saça nazikçe masaj yaparak uygulamak daha iyi etki sağlar.

MİDYO  Kadınlar için saç bakımı rutini nasıl olmalı?

Alerjisi Olan Kişilerde Badem Yağı Uygulaması

Bazı saç derileri bitkisel yağlara alerjik reaksiyon gösterebilmektedir. Bundan dolayı alerjisi olan kişilerin saçlarında badem yağının en fazla 15 dakika kalması daha iyidir. Özellikle alerjik yapıda bir cilde sahip olan kişilerde badem yağı ve benzeri bitkisel yağları saçlara uygulamadan önce bilekte küçük bir yerde denemesi tavsiye edilmektedir. Ciltte bitkisel yağları denenmediği zaman bitkisel yağlar saç derisinde ciddi bir alerjik reaksiyona sebep olabilir.

Video: KİRPİK, KAŞ BAKIMI ! NASIL GÜRLEŞTİRDİM ! KISA SÜREDE !

Normal Kişilerde Badem Yağı Uygulaması

Bitkisel yağlara karşı alerjisi bulunmayan kişilerde badem yağını saçılarda uzun süre kalması daha etkili sonuç almasını sağlar. Genel olarak gece yatmadan önce sürülüp bone yardımıyla kapatılarak sabaha kadar badem yağının saçlarda kalması tavsiye edilmektedir.

 

 

İlgili Makaleler
Parlak saçlar için kolay tarifler; Yumurta maskesi, elma sirkeli ve yoğurtlu tarifler

Parlak ve canlı görünen saçlar, bütün kadınların hayalidir. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı saçların parlaklığını yitirmesi, son derece can sıkıcı bir OKU

Ten renginize göre saç rengi nasıl belirlenir?

Ten rengi ve saç rengi arasında olan uyum, güzel bir görünüme sahip olmak isteyenler için son derece önemlidir. Bu bakımdan OKU

Saçlar neden kırılır? Saç kırıkları için ne yapmalıyız?

Kadınların daha sık dile getirdiği sorunların başında kırıklar gelir. Çünkü saçların sağlıklı ve ışıl ışıl görünmesini sağlamak adına yapılması ve OKU

MİDYO  Az bilinen güzellik ve kişisel bakım önerileri
Kıvırcık saçlı kadınlara özel saç bakım önerileri

Kıvırcık saçlı kadınlar sürekli olarak kıvırcık saçlı kadınlar için saç bakım önerileri hakkında araştırmalar yapar. Kıvırcık saçlar, birçok kişinin hayali OKU