İnternette kilo verme konusunda bilimsel olmayan pek çok bilgi var. Mevcut yöntem ve önerilerin çoğu bilimsel çözümlere dayanmamaktadır. Bununla birlikte, işe yaradığı kanıtlanmış birkaç doğal yöntem vardır. Evde bilimsel olarak kanıtlanmış zayıflama yolları istiyorsanız, size sunduğumuz ipuçları sonuna kadar okuyun.

Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Zayıflama Yolları

Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Zayıflama Yolları

Bilimsel Olarak Kilo Kaybı İçin Önemli Beslenme İpuçları

Göbek yağı genellikle evde çok basit bir mezura ile bel çevresi ölçülerek hesaplanır. Erkeklerde 102 cm, kadınlarda 88 CM’nin üzerindeki bel çevresi abdominal obezite olarak adlandırılır. Vücudunuzun etrafında fazla yağ varsa, çok ağır olmasanız bile ondan kurtulmak için birkaç adım atmanız gerekir. Göbek yağını vücudunuzun diğer bölümlerinden daha fazla etkilemenin kanıtlanmış birkaç yolu vardır.

İşte göbek yağını azaltmanın bilimsel olarak kanıtlanmış bazı yolları:

Diyetinize Protein Ekleyin

Kilo kaybı için, proteinlerin çok önemi vardır ve besinlerin kralıdır. Vücudunuzun proteinleri sindirip metabolize ettiğinde daha fazla kalori yaktığını bilmeniz gerekir. Yüksek proteinli bir diyet metabolizmanızı günde 80 ila 100 kalori artırabilir. Ayrıca, protein bazlı bir diyet sizi tok hissettirip ve iştahınızı azaltabilir. Hatta bazı araştırmalar, bu tür diyetler uygulayan kişilerin 400 kaloriden daha azını tükettiğini göstermiştir. Kahvaltıda yumurta yemeye yönelik basit diyetlerin bile çok etkili olabileceğini unutmayın.

Bütün Ve Tek Bileşenli Yiyecekler Yiyin

Sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, en az miktarda malzemeyle yapılmış yiyecekleri yemektir. Bunu yaparak ilave yağ ve şeker tüketimini ve daha da önemlisi işlenmiş gıdaların tüketimini engellemiş olursunuz.

MİDYO  D vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir?

İşlenmiş Yiyecekler Yemeyin

İşlenmiş gıdaların hazırlanmasında pek çok şeker ve yağ kullanılıyor ve bu yiyecekler yüksek kalorilidir. İşlenmiş gıdalar da kendinizi tok hissetmeniz için tasarlanmıştır ve gıda bağımlılığınızı artırabilir.

Evde Sağlıklı Atıştırmalıklar Bulundurun

Araştırmalar, evde sakladığınız yiyeceklerin kilo vermeniz ve yeme alışkanlıklarınız üzerinde büyük bir etkisi olduğunu göstermiştir. Evde sağlıklı atıştırmalıklar bulundurduğunuzda, kendiniz ve aileniz için sağlıksız yiyecekler yeme olasılığınızı azaltırsınız. Yapması zor olmayan doğal ve çok sağlıklı atıştırmalıklar var ve bunları her yere yanınızda götürebilirsiniz. Meyveli yoğurtlar, meyveler, kuruyemişler ve havuç sağlıklı atıştırmalıklar arasındadır.

Video: Zayıflamak İçin 15 Basit Öneri | Hızlı Kilo Vermenin Tüyoları

Şeker Alımını Sınırlayın

Yüksek şeker alımı kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve kanser gibi birçok hastalığa yol açabilir. Günde 15 çay kaşığı kadar şeker tüketebilirsiniz, ancak bilmediğiniz kadarının çoğu işlenmiş gıdalarda kullanılır. Şeker, gıda ürünlerinin içeriklerinde farklı isimler altında kullanıldığından bir ürünün ne kadar şeker içerdiğini belirlemek zor olacaktır. Şeker alımını en aza indirmek, diyetinizi optimize etmenin ve kilo vermenize yardımcı olmanın harika bir yoludur.

Bol Miktarda Su İçin

Su içmenin kilo vermenize yardımcı olduğu bir gerçektir. Yarım litre su içtikten bir saat sonra metabolizmanız hızlanır ve % 24 ile% 30 arasında daha fazla kalori yakarsınız. Her yemekten önce su içmek de iştahı ve kalorileri azaltmaya yardımcı olur. Bu özellikle orta yaşlı ve yaşlı insanlar için geçerlidir. Su kilo vermeye çok iyi gelir. Özellikle yüksek kalorili, yüksek şekerli içecekleri değiştirdiğinizde.

MİDYO  Çeviribilim nedir? Mezunları ne iş yapar?

Yiyecek Bağımlılığıyla Başa Çıkın

Yiyecek bağımlılığı, beyindeki belirli yiyecekleri yemeye direnmeyi zorlaştıran isteklerin ve kimyasal değişikliklerin üstesinden gelmeyi içerir. Bu, birçok insanda aşırı yemenin başlıca nedenidir ve nüfusun önemli bir yüzdesini etkiler. Yapılan bir araştırma, insanların yaklaşık % 20’sinin gıda bağımlılığı için belirli kriterleri karşıladığını buldu. Şeker ve yağ oranı yüksek işlenmiş yiyecekler veya her ikisi de diğer yiyeceklerden daha fazla bağımlılık yapar.

Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Zayıflama Yolları

Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Zayıflama Yolları

Lif Alımını Artırın

Kilo kaybı söz konusu olduğunda yüksek lifli yiyecekler arkadaşınızdır. Özellikle suda eriyen lif içeren besinler tokluk hissî oluşturmaya yardımcı olurken aynı zamanda kilo vermede de büyük etkiye sahiptir.

Lif ayrıca mide boşalmasını yavaşlatır ve tokluk hormonlarının salgılanmasını destekler. Lif, nihayetinde, düşünmeden bile daha az yemek yememize yardımcı olur. Ayrıca, bağırsaktaki sağlıklı bakterileri beslemeye yardımcı olur. Şişkinlik, kramplar ve ishal gibi rahatsızlıklardan kaçınmak için tükettiğiniz lif miktarını kademeli olarak artırın.

Diyet, genellikle uzun vadede başarısız olan şeylerden biridir. Çoğu durumda, diyet yapan insanlar zamanla daha fazla kilo alırlar. Bu nedenle, yalnızca diyete odaklanmak yerine, bilimsel olarak sağlıklı beslenmeye ve vücut sağlığına odaklanmak önemlidir. Diyet sizi daha mutlu ve sağlıklı kılacaktır.

İlgili Makaleler
Kilolara sağlıklı şekilde nasıl veda edebiliriz?

Pandemi sürecinde hareketsizlik nedeniyle pek çok kişi kilo aldı. Peki, sağlıklı bir şekilde kilo vermek için ne yapmak gerekiyor? İşte OKU

MİDYO  Hangi besinlerde C vitamini bulunur?
D vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir?

D vitaminini vücudumuz ve sağlığımız için oldukça önemlidir. Eksikliği özellikle yetişkinlerde problemlere yol açabilir. D vitaminin vücut için faydalarını öğrenenler, OKU

Her derde deva lavanta yağı faydaları nelerdir?

Lavanta bitkisinden elde edilen lavanta yağı hoş kokulu ve faydalı bir unsurdur. Vücut sağlığı ve cilt sağlığına çok fazla faydası OKU

Kuyruk sokumu ağrısı neden olur?

Sakroiliak eklemin iltihaplanması, sakroiliak eklemleri veya omurganın alt kısmı (sakrum) ile pelvis arasındaki bağlantıyı içeren ilerleyici bir enflamatuar süreçtir. Peki, OKU