Yemeklerden sonra servis edilen ve severek tüketilen en önemli tatlardan biri sütlaçtır. Sütlaç hem doyurucu hem de besleyici içeceği olan bir tatlıdır. Sütlü tatlı denilince akla gelen ilk seçeneklerden biri sütlaçtır. Sütlaç yapımı oldukça kolay olan ve yaz, kış tercih edilebilen bir tatlıdır. Kontrollü şekilde tüketildiği zaman hafif bir tat verir ve düşük bir kaloriye sahiptir. Sütlaç farklı malzemeler ve teknikler kullanılarak yapılabilir. Bazıları fırında yapılan sütlaç tatlısını tencerede yapılana oranla daha fazla sevmektedir. Şimdi sizlere tam kıvamında ve tadına doyamayacağınız sütlaç yapımı hakkında bilgiler ve tarifler vereceğim. Birlikte lezzetli bir sütlaç nasıl yapılır öğrenelim.

Tadına Doyamayacağınız Sütlaç Yapımı

Tadına Doyamayacağınız Sütlaç Yapımı

Lezzetli Bir Sütlaç Yapmak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Tadına doyum olmayan ve düşük kalorili bir sütlaç yapmak için bazı malzemelere ihtiyaç duyulur. Bu malzemeler sayesinde kısa zamanda özel bir sütlaç yapmak mümkündür.

Kullanılması gereken malzemeler şunlardır:

  • Yaklaşık 1 veya 1.50 litre kadar süt
  • Bir buçuk çay bardağı pirinç
  • Bir litre kadar su
  • 2 yemek kaşığı pirinç unu veya pirinç unu yoksa normal un
  • 2 su bardağı toz şeker
  • Tatlının üzerine serpmek için bir miktar toz tarçın

Bu malzemeleri kullanarak çok lezzetli ve pratik bir tarif olan sütlaç yapılabilir. Şeker oranı kişiye göre değiştirilebilir. Çok şekerli tatlıları sevmeyenler 2 su bardağı şeker yerine 1 veya 1.50 su bardağı şeker kullanabilirler.

MİDYO  Buzlukta sebze saklamanın püf noktaları nelerdir?

Tadına Doyamayacağınız Sütlaç Tarifi

Malzemeleri hazırladıktan sonra yapım aşamasına geçmek gerekecektir. İlk işlem pirinçlerin güzelce yıkanması olacaktır. Pirinçler güzelce yıkandıktan sonra tencere içerisine konulmalıdır. Tencereye yaklaşık 1 litre su eklenmelidir. Eklenen su pirinçler ile güzelce kaynatılmalıdır. Pirinçler suyu iyice çekmelidir. Suyunu çeken pirinçlerin üzerine 1 litre soğuk süt ilave edilir. Bir kepçe yardımı ile ilave edilen süt iyice karıştırılır.

Karıştırma işlemi sonrası kaynaması için bir süre bekleyin. Kaynama işlemi esnasında siz de pirinç ununu bir bardak süt ile karıştırarak çözünmesini sağlayın. Tencere kaynadıktan sonra çözünen pirinç ununu tencerenin içerisine ilave edin. Karıştırmaya devam edin ve 10 dakika sonra karıştırma işlemini bırakın.

Sonra tencerenin içerisine 2 bardak kadar toz şekeri ilave edin. Toz şekerin de iyice karışması için karıştırma işlemine devam edin. Çok karıştırmamaya ve pirinçleri ezmemeye dikkat edin. Bir kaşık yardımıyla pirinçlerin yumuşayıp yumuşamadığına bakın. Eğer pirinçler yeteri kadar yumuşak ise ocağın altını tamamen kapatın. Tatlı sıcakken kaselere yerleştirin. Kaselere yerleştirilen sütlaçların üzerini toz tarçın ile süsleyin. Sütlaç soğuk haldeyken daha lezzetli ve kıvamlı bir tatlı olduğu için buzdolabında bekletin. Afiyet ile tüketeceğiniz güzel bir sütlaç yapmış olacaksınız.

Sütlaç Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar Nelerdir?

Tadına doyum olmayan bir sütlaç yapmak oldukça kolaydır. Sütlaç yapmak için bazı püf noktaların bilinmesi gerekir. Öncelikle sütlaç kıvamında olmalıdır. Bunun için pişirme esnasında dikkatli olmak gerekir. Sütlaç içerisinde kullanılan ürünler ne kadar doğal olursa lezzeti de o kadar mükemmel olur. Ayrıca sütlaç pişerken içerisine çok az tuz atmak lezzeti daha iyi almanıza yardımcı olur.

MİDYO  Margarinsiz ve tereyağsız sadece 4 malzeme ile kurabiye tarifi

Sütlaç pişirilirken pirinçlerin çok yumuşak olmaması ve belirli bir sertliğe sahip olması gerekir. Kıvam için kontrollü bir pişirme şarttır. Sütlaç kıvamında olmadıysa tekrardan nişasta ile birlikte kaynatılabilir. Bu sayede sıvı görünümden kurtulmuş olur ve daha kıvamlı bir görünüme kavuşur. Ayrıca sütlaç buzdolabında bekletilmeden servis edilmemelidir. Sıcak olan sütlaç soğuk olana oranla daha kıvamsızdır.

Tadına Doyamayacağınız Sütlaç Yapımı

Tadına Doyamayacağınız Sütlaç Yapımı

Tadına Doyum Olmayan Ve Evlerde Yapılabilen Sütlaç Tatlısı Çeşitleri

Ev ortamında farklı tarifler ve pişirme yöntemleri ile çeşitli sütlaç tarifleri yapılabilir. Sütlaç tencerede yapılabildiği gibi fırında da yapılır. Fırın sütlaç dışarıda çok tercih edilen ve sevilen bir sütlaç çeşididir. Üzerine fındık serperek servis edilebilir. Damla sakızı kullanarak da hoş kokulu ve yedikçe yedirten bir sütlaç yapılabilir.

Damla sakızlı sütlaç yoğun kokusu nedeniyle de iştah açar. Sıradan bir sütlaç yapmak istemeyenler limonlu, damla sakızlı, tarçınlı, elmalı sütlaç çeşitlerini değerlendirebilir. Ayrıca sütlaç yapımı oldukça kolaydır. Sütlaç üstünde kullanılan ürünler ve süslemeler konusunda yaratıcı davranılabilir. Kişinin zevkine ve damak tadına uygun seçimler yapılırsa daha lezzetli sonuçlar ortaya çıkar.

Video: Kıvamı Asla Şaşmaz… Nişastasız… Tam Ölçülü Tam Kıvamında Anne Sütlaçı Tarifi…

İlgili Makaleler
Doktoru evinizden uzak tutan elmalı tatlı tarifleri

Günde bir elma yemenin doktoru uzak tuttuğunu söylenir. Elma mevsime geldiğinde, tüm akşam yemeklerinizin, hatta belki de aile ve arkadaş OKU

MİDYO  Havalar ısınıyor... İşte en kolay dondurma tarifi
Az malzemeli en kolay kazandibi tatlısı nasıl yapılır?

Kazandibi tatlısı, geleneksel sütlü tatlılarımızdandır. Yapımı pratik olan bu tatlı hafif bir tatlıdır. Bu tatlıya kazandibi denmesinin nedeni üzerindeki şekerin OKU

Evde kendi kolanı nasıl yapabilirsin?

İlk olarak ilaç olarak yapılan gazlı içecekler, çeşitli tatlarda yapılmıştı. Başlarda eczanelerde satışa çıkarılan bu içecekler, kısa zamanda popüler hale OKU

Havalar ısınıyor… İşte en kolay dondurma tarifi

Dondurma, yaz günlerinin vazgeçilmezidir. Çocuk ya da yetişkin her yaştan insanın severek tükettiği dondurma, oldukça çeşitlidir. Dışarıdan hazır satın alınan OKU