Sabah kahvaltısında simit, poğaça, çörek, kek, patates kızartması, sosis gibi besinleri tüketenlere kötü bir haberimiz var. Yediklerinizin size bir faydası yok, hatta zararı var. Düzgün bir kahvaltı yapmak için bu besinleri asla ve asla tüketmeyin; kahvaltı yaparken tavsiye edeceğimiz besinlere ağırlık verin. Örneğin yumurta… Çay ise earl grey

Günümüzde artık işe gidenler sabahları erkenden kalkıp kahvaltı yapmıyor, bunun yerine yarım saat daha fazla uyuyayım diyerek kahvaltıdan kestiklerini uykuya yatırıyor. Oysa güne huzurlu, enerjik başlamanın en iyi yolu iyi bir kahvaltı yapmak.

Bahsettiğimiz kahvaltı da simit ya da poğaçadan bahsetmiyoruz. Sizi ayakta tutacak, şekerinizi bir anda yükseltmeyecek, zinde olacak bir kahvaltı türünden bahsediyoruz.

Oysa günümüzde herkes ya bir simit ya da bir çörek atıştırıp işe öyle koyuluyor. Ama yanlış yapıyorsunuz. bakın neden?

Kahvaltıyı önemsemez ve atlarsak; vücudumuz, zindeliği artıran ve  enerjik hissettiren maddeleri üretme şansını kaçırır. Eğer çalışıyorsanız veya dışarı çıkacaksanız, sabah dışarı çıkmak için tüm hazırlıklarınızı tamamladıktan sonra, evden çıkmadan hemen önce kahvaltınızı yapın. Kahvaltınız, kan şekeri seviyenizi dengede tutacak ve bol miktarda enerji sağlayacak doyurucu besinlerden oluşmalıdır. Güne yüksek proteinli besinlerle başlangıç yapın.

Örneğin yoğurt, az yağlı ya da yağsız süt, soya sütü yeterli dozda protein içerir. Bunlardan en güçlü olanı soya sütüdür, çünkü vücudumuz ve beynimiz için uyarıcı olan ve güne canlı başlamanızı sağlayan maddelerden biri olan tirozin içerir. Ayrıca, sindirimi kolaylaştıran, yüksek lifli tahılı veya yulaf ezmesini yoğurt veya süt ile karıştırabilirsiniz. Yanında kavun, elma, ananas, yaban mersini gibi yüksek lifli bir meyvenin de kahvaltıya eklenmesi size harika bir öğün sağlar.

MİDYO  Çocuklarda doğru beslenme nasıl olmalıdır?

Japon omleti yumurta kırma

Yumurta da yüksek protein içeriğine sahiptir. Yumurta beyazında yağ oranı düşüktür ama bizi doyurur. Kahvaltıda salam, sosis ve patates kızartması gibi yüksek yağlı ve/veya işlenmiş yiyecekler yemeyin.

Çoğumuzun yaptığı en büyük hata, kahvaltıda veya öğün aralarında karbonhidratlı atıştırmalıklar tüketmektir. Bu durum bir süre sonra kan şekerinin hızlı düşmesine ve bu da yorgunluk ve uyku haline yol açar. Simit, çörek, tarçınlı kek gibi karbonhidratlı atıştırmalıklardan uzak durmalıyız.

Bergamot özü içeren Earl Grey çayı iyi bir seçenektir

Vücudumuzun ihtiyacı olan kafein miktarı günde 100-150 mg kadardır. 1 bardak çay 50-75 mg kafein içerir. Günde 1-2 bardak siyah çay kafein ihtiyacınızı karşılamaya yetecektir. Aynı zamanda antidepresan olarak da bilinen bergamot özü içeren Earl Grey çayı iyi bir seçenektir. Ancak mümkün olduğunca gereğinden fazla kafein tüketmemeye çalışın. Harika bir kahvaltı, uyandıktan sonraki enerjinizin yükselmesini ve veriminizin artmasını zaten sağlayacaktır.

Kafein kısa vadede uyarıcı etkisi ile kendinizi canlı hissetmenizi sağlayabilir ancak beraberinde sıkıntıları da getirir. Kafein, kahve ve tost poğaça gibi hızlı sindirilen karbonhidratları bir araya getiren tüm zararlı öğelerden kaçının. Hem şeker hem de kafein geçici olarak iyi hissettirse de, insülin ve glikozun neden olduğu kan şekerindeki inişler ve yükselişler, kaçınılmaz olarak çarpıntıları beraberinde getirir ve bu kötü hissetmenizi sağlar. Gün boyunca kafein ve şeker kullanıyorsanız, zamanla kronik yorgunluk, endişe ve isteksizlik sinirlilik gibi yakınmalarınız başlar.

MİDYO  Menemeni de çaldılar, fakirden alıp zengine verdiler. Pahalılık menemeni vurdu, mükemmel bir menemenin sırrı da ortaya çıktı!
İlgili Makaleler
Oruç tutmanın bilimsel olarak faydaları nelerdir?

İslam aleminde orucun yeri büyük bir yer kapladığından dolayı herkes tarafından oruç tutmanın bilimsel olarak faydaları nelerdir sorusu merak edilmektedir. OKU

Limonlu kek nasıl yapılır?

En pratik kek tariflerinden biri olan limonlu kek, fırını açar açmaz etrafı saran kokusu ile iştahları kabartıyor. Yumuşacık ve mis OKU

Hangi besinlerde C vitamini bulunur?

İnsan sağlığı için yegane gerekli ve son derece faydalı emilim ve enzimlerin başında gelen c vitamini olan yiyecekler bağışıklık sistemi OKU

Elma sirkesinin kanıtlanmış faydaları! Elma sirkesi nasıl yapılır?

Günümüzde doğal yaşam ve sağlıklı beslenme oldukça popüler bir hâle gelmeye başlıyor. Aslında kadim geleneksel tedavi yöntemlerinde oldukça önemli bir OKU