Batı Anadolu’ya özgü bir irmikli tatlı olan ve hakiki şambali tatlısı nasıl yapılır? Detaylarını öğrenmek isteyen kişiler, tatlıyı dışarıdan almak yerine, evde kendi başlarına kolay bir şekilde yapabilirler. Şambali tatlısının evde yapılmasıyla, ev sakinlerinin yaşadıkları tatlı krizleri doyasıya bastırılacaktır.

Son yıllar içerisinde sokak lezzetlerinin başında gelmekte olan şambali tatlısı, yoğurt ve irmikle hazırlanan enfes tatlar içerisinde yer alır. Hem hafif olması, hem de pratik bir şekilde hazırlanması, özellikle Osmanlı mutfağı içerisinde de sevilen tatlılardan biridir.

Video: Hakiki şambali tatlısı nasıl yapılır tarifi / irmikle yapılan Şambali Şam tatlısı tarifi kolay tatlı

Şambali Tatlısının Yapımında Kullanılan Malzemeler

Şambali tatlısı yapılırken, iki farklı nokta için farklı farklı malzemeler kullanılmaktadır. Bu iki farklı nokta ise, tatlının yapımı ve şerbetidir.

Şambali tatlısının yapımı için kullanılan malzemelerin listesi şu şekildedir:

  • 3 su bardağı irmik,
  • 1,5 su bardağı yoğurt,
  • 1 adet kabartma tozu,
  • 1 çay bardağı şeker,
  • 1 çay bardağı karbonat.

Bu 5 farklı malzemeyi kullanarak, şambali tatlısının ana görüntüsünü ortaya çıkartabilirsiniz. Şambali tatlısının yapımındaki en önemli püf noktası ise, tatlının şerbetinin yapımıdır.

Şambali tatlısının şerbetinin yapılabilmesi için gerekli olan malzeme listesi ise şu şekildedir:

  • 3,5 su bardağı su,
  • 4,5 su bardağı şeker,
  • 1 çay kaşığı limon.
MİDYO  Evde kendi kolanı nasıl yapabilirsin?

Bu 3 farklı malzemeyi kullanarak, Şambali tatlısının en önemli püf noktası olan şerbetin yapımını gerçekleştirebilirsiniz.

Şambali Tatlısı Nasıl Yapılır?

Şambali Tatlısı Nasıl Yapılır?

Şambali Tatlısı Nasıl Yapılmaktadır?

Şambali tatlısının yapım işlemlerinden önce, fırınınızı 175 derece olacak şekilde ayarlayın. Şambali tatlısının yapılışına geçmeden önce elinizin altında geniş bir kap olması gereklidir. Çünkü tatlının yapılışı bu kap içerisinde olacaktır. Geniş bir kabı elinizin altına aldıktan sonra, kabın içerisine şeker ve yoğurdu alıp, iyice karıştırın. Karıştırma işleminden sonra, kalan malzemeleri de kabın içerisine ilave edin.

Kalan malzemeleri de ilave ettikten sonra, ortaya katı bir kıvamda olması gereken bir hamur ortaya çıkması gereklidir. Bu hamuru, orta boylarda olması gereken bir cam tepsi içerisine, tepsiyi yağlayarak dökün. Elleriniz ıslak olacak şekilde, hamurun üzerini düzeltin. Önceden ayarlamasını yaptığınız 175 derecelik fırının içerisine, hamurun altı ve üstü kızaracak şekilde olana kadar pişirin.

Hamur fırın içerisindeyken, sizlerde bu sırada tatlının şerbetini hazırlamaya geçebilirsiniz. Hazırlayacağınız şerbet sıcak olmalıdır ve fırından çıkacak sıcak tatlının üzerine gezdirilmelidir. Tatlının şerbetinin döküm işlemi de gerçekleştirildikten sonra, 5 saatlik bir süre zarfında şerbetini çekip, dinlenmelidir. Tatlı dinlendikten sonra, üzerine fıstık konularak servis edilebilir.

Şambali Tatlısının Püf Noktaları

Şambali tatlısının yapımı gerçekleştirilirken, püf noktaları nelerdir? Sorusunu sorup, sorunun cevabını merak etmektedirler. Şambali tatlısının en önemli püf noktalarından biri, tatlı yapımında kullanılacak olan malzemelerin oda sıcaklığında olmasıdır.

MİDYO  Sıcak yaz günleri için 5 soğuk salata tarifi

Bundan dolayı, şambali tatlısının malzemelerinin oda sıcaklığında olmasına, özen gösterilmeli. Şambali tatlısının, yenilirken ağızda hafif bir tat bırakmasını istiyorsanız o zaman, tatlının hamuruna portakal kabuğu rendesi, konulabilir.

Sokak Şambalisi Nedir?

Sokak şambalisi, şambali tatlısının en güzel olduğu hallerden biridir. Ancak, sokak şambalisi yapan kişiler, haliyle tatlının bu şeklinin tarifini vermemektedirler. Ancak bu tarife yakın olacak şekilde, sokak şambalisi yapılabilmektedir. Sokak şambalisini yapabilmek için, öncelikle sokak şambalisi yenilmeli ve deneme, yanılma yollarıyla sokak şambalisi yapılmaya çalışılmalıdır.

Sokak Şambalisi Püf Noktaları

Sokak şambalisi yapmak için, ilk olarak tatlının şerbeti hazırlanmalıdır. Şerbet kaynamaya başlayınca, limonda ilave edip, 20 dakika kısık ateşte kaynatılıp, soğumaya bırakılmalıdır. İrmik, su ve şeker karışımında en önemli nokta, şekerin erimesini sağlamaktır.

Şekerin erimesi için, karbonat ve kabartma tozu da ilave edilip, karışıma 5 dakika daha devam edilebilir. Son olarak, tatlının pişirileceği kalıba hiç yağ dökülmeden, 3-4 kaşık irmik dökülmesi ve pişmeden önce istenilen şekilde iz yapılması, sokak şambalisine en yakın tatlının ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

İlgili Makaleler
Oruç tutmanın bilimsel olarak faydaları nelerdir?

İslam aleminde orucun yeri büyük bir yer kapladığından dolayı herkes tarafından oruç tutmanın bilimsel olarak faydaları nelerdir sorusu merak edilmektedir. OKU

Limonlu kek nasıl yapılır?

En pratik kek tariflerinden biri olan limonlu kek, fırını açar açmaz etrafı saran kokusu ile iştahları kabartıyor. Yumuşacık ve mis OKU

MİDYO  Yemek seçen çocuklara özel tarifler
Hangi besinlerde C vitamini bulunur?

İnsan sağlığı için yegane gerekli ve son derece faydalı emilim ve enzimlerin başında gelen c vitamini olan yiyecekler bağışıklık sistemi OKU

Elma sirkesinin kanıtlanmış faydaları! Elma sirkesi nasıl yapılır?

Günümüzde doğal yaşam ve sağlıklı beslenme oldukça popüler bir hâle gelmeye başlıyor. Aslında kadim geleneksel tedavi yöntemlerinde oldukça önemli bir OKU