Sıklıkla duyulmaya başlayan ve merak konusu olan “Ons altın nedir? Ne işe yarar?” sorularıdır. Ons altın ekonomi kavramı içerisinde geçen bir kavramdır. Altın gibi değerli metallerin ölçülmesini ve gram olarak birimini belirten bir ölçüm türüdür diyebiliriz. Bu yüzden yaşamona içinde oldukça değerli bir hesaplama türüdür.

Ons İle Hangi Değerli Madenler Hesaplanır?

Ons altın diye geçer fakat başka değerli metallerin hesaplamalarında da bu yöntemden yararlanılabilir.

Ons değeri ile hesaplanan bazı madenler:

 • Altın
 • Elmas
 • Zümrüt
 • Gümüş
 • Yakut
 • Pladyum​
 • Platin

Bu değerli madenlerin maddi olarak değerleri farklıdır. Ons değeri sayesinde birbirlerinden farklı olarak değer farklılıklarının meydana gelmesini sağlar.

Ons Altın Hesaplaması Neden Önemlidir?

Finansal sektörlerde ve ekonomi alanında oldukça öneme sahip olan bir kavramdır. Bu hesaplama sayesinde farklı madenlerin fiyatları belirlenir. Bu belirlenen gram fiyatlara göre altın alım ve satımlardaki değerler ortaya çıkar. Değerli madenleri ölçmeyi kolaylaştırır. Bu sayede piyasa hareketlilikleri gibi kavramlar daha kontrol edilebilir hale getirilmektedir.

Ons Altının Değeri Nedir?

Ons altın günümüz hesaplarına göre 3.103 gram olarak hesaplamaktadır. Bu 1 adet ons altın değeridir. Ons altının farklı çeşitleri mevcuttur. Bu çeşitlere göre değerler değişiklik gösterebilir. Ons altın alırken çeşitleri ve fiyatları iyi bilinmelidir.

MİDYO  Rüyada altın küpe görmek ne anlama gelir?

Ons Altın Özellikleri Nelerdir?

Bu ons biriminiz bazı özellikleri mevcuttur.

Bazı özellikleri şunlardır:

 • Günümüzde sembolü OZ olarak bilinmektedir.
 • Değerli madenleri ölçen bir kütle birimidir.
 • Ons altın 31.10 değerini karşılamaktadır.
 • Çeyrek ve yarım altın çeşitlerinin hesaplanmasında da kullanılır.
 • Hesaplanma şekli ve değerleri vardır.

Ons altınlar gram altından bazı farklılıklar gösterebilir. Bu farklılıklar birbirlerinin özellik olarak birbirine benzememesinden kaynaklanmaktadır.

Gram altın ve Ons Altın Arasında Ne Gibi Farklar Vardır?

Gram altınlar farklı gram ve saflıklarda üretilmektedirler. Garantileri mevcuttur. İşlenmemiş altın olarak kullanılmaktadır. Çeşitleri gram altınların daha kolay ayrılmasını ve kullanılmasını sağlamaktadır. Ons altın ise bir kütle birimi olarak bilinmektedir. Ons altınlar genellikle gram altınların hesaplama işlemlerinde kullanılırlar. Gram altın fiyatını belirler ve gram altın fiyatı üzerinden de çeyrek altın gibi hesaplamaların yapılmasını daha kolay hale getirir. Bu makalede ons altın nedir konusu hakkında detaylıca bilgiler aktardık.

İlgili Makaleler
Kolay yoldan para kazanmak isteyenler dikkat! En hızlı para kazanma yolları

Son zamanlarda raflarda artan fiyatlardan dolayı her kesim ekonomik anlamda zorluk çekmeye başladı. Maddi anlamda yaşanan bu zorlu günler insanların OKU

Arabanıza reklam alarak para kazanma yolları

Para kazanmak için elde olan imkanların doğru şekilde değerlendirilmesi gerekir. İmkanlar doğru bir şekilde değerlendirildiği zamanlarda; iş yeri olmadan, üstün OKU

Bitcoin’i olanlara kalp krizi geçirtecek tahmin. Kripto para alacak olanlar dikkat! 2024 ve 2025 yıllarına kadar…
MİDYO  Kolay yoldan para kazanmak isteyenler dikkat! En hızlı para kazanma yolları

Kripto para piyasası için çok önemli bir uyarı geldi. Ve bu uyarı Bitcoin yatırımcılarını üzecek, yıllarca bekletecek bir tahmin... Çin OKU

ATM’lerdeki bu paraların sırrı çözüldü. Herkesin başına gelmiştir

Son günlerde bankamatiklerden para çektiyseniz mutlaka karşılaşmışsınızdır. Para çekerken 100 ve 200'lük banknot yerine 5,10 ve 20 TL gibi düşük OKU