Sıklıkla duyulmaya başlayan ve merak konusu olan “Ons altın nedir? Ne işe yarar?” sorularıdır. Ons altın ekonomi kavramı içerisinde geçen bir kavramdır. Altın gibi değerli metallerin ölçülmesini ve gram olarak birimini belirten bir ölçüm türüdür diyebiliriz. Bu yüzden yaşamona içinde oldukça değerli bir hesaplama türüdür.

Ons İle Hangi Değerli Madenler Hesaplanır?

Ons altın diye geçer fakat başka değerli metallerin hesaplamalarında da bu yöntemden yararlanılabilir.

Ons değeri ile hesaplanan bazı madenler:

 • Altın
 • Elmas
 • Zümrüt
 • Gümüş
 • Yakut
 • Pladyum​
 • Platin

Bu değerli madenlerin maddi olarak değerleri farklıdır. Ons değeri sayesinde birbirlerinden farklı olarak değer farklılıklarının meydana gelmesini sağlar.

Ons Altın Hesaplaması Neden Önemlidir?

Finansal sektörlerde ve ekonomi alanında oldukça öneme sahip olan bir kavramdır. Bu hesaplama sayesinde farklı madenlerin fiyatları belirlenir. Bu belirlenen gram fiyatlara göre altın alım ve satımlardaki değerler ortaya çıkar. Değerli madenleri ölçmeyi kolaylaştırır. Bu sayede piyasa hareketlilikleri gibi kavramlar daha kontrol edilebilir hale getirilmektedir.

Ons Altının Değeri Nedir?

Ons altın günümüz hesaplarına göre 3.103 gram olarak hesaplamaktadır. Bu 1 adet ons altın değeridir. Ons altının farklı çeşitleri mevcuttur. Bu çeşitlere göre değerler değişiklik gösterebilir. Ons altın alırken çeşitleri ve fiyatları iyi bilinmelidir.

MİDYO  Doları ve dolar borcu olanlar dikkat! Uzmanından uyarı geldi: Çok ağır bedel ödeyeceğiz

Ons Altın Özellikleri Nelerdir?

Bu ons biriminiz bazı özellikleri mevcuttur.

Bazı özellikleri şunlardır:

 • Günümüzde sembolü OZ olarak bilinmektedir.
 • Değerli madenleri ölçen bir kütle birimidir.
 • Ons altın 31.10 değerini karşılamaktadır.
 • Çeyrek ve yarım altın çeşitlerinin hesaplanmasında da kullanılır.
 • Hesaplanma şekli ve değerleri vardır.

Ons altınlar gram altından bazı farklılıklar gösterebilir. Bu farklılıklar birbirlerinin özellik olarak birbirine benzememesinden kaynaklanmaktadır.

Gram altın ve Ons Altın Arasında Ne Gibi Farklar Vardır?

Gram altınlar farklı gram ve saflıklarda üretilmektedirler. Garantileri mevcuttur. İşlenmemiş altın olarak kullanılmaktadır. Çeşitleri gram altınların daha kolay ayrılmasını ve kullanılmasını sağlamaktadır. Ons altın ise bir kütle birimi olarak bilinmektedir. Ons altınlar genellikle gram altınların hesaplama işlemlerinde kullanılırlar. Gram altın fiyatını belirler ve gram altın fiyatı üzerinden de çeyrek altın gibi hesaplamaların yapılmasını daha kolay hale getirir. Bu makalede ons altın nedir konusu hakkında detaylıca bilgiler aktardık.

İlgili Makaleler
ATM para kabul etmiyorsa ya da para sıkışırsa ne yapmak gerekir?

Hayatımızı kolaylaştıran birçok teknolojik alet, günümüzde teknolojik gelişmelerin ışığında yaşantımızda yer edinmiş durumda. Kullanımı epey sıklaşan ve her köşe başında OKU

Odeabank emeklilere ne kadar promosyon veriyor? Şartları nelerdir?

Bankalar, müşterilere farklı avantaj ve imkanlar sağlayarak maaşlarını taşıma konusunda rekabet ortamı oluşturuyorlar. Her banka farklı imkan ve promosyon uygulaması OKU

Garanti Bankası emeklilere ne kadar promosyon ödüyor?
MİDYO  Lale Kısıklı Konakları Fiyat Listesi

Garanti Bankası emeklilere ne kadar promosyon ödüyor? Yeni taban promosyonlar açıklandı peki Garanti Bankası'nın emekli promosyonu ne kadar? Diğer bankalar OKU

Vergi levhası nasıl oluşturulur? e-vergi levhası oluşturma

Vergi levhası nedir? Maliye tarafından belirlenen, vergi alacağının kanunlardaki oranlar ve matrah üzerinden hesaplanarak belirlenen temel kazanç tutarlarını ve bunlara OKU