Geçmişten günümüze teknolojinin ilerlemesi ile birlikte hayatımızı kolaylaştıracak pek çok yenilik gelmiş ve hala da gelmeye devam ediyor. Tüm bunlar sonucunda teknoloji çağında yaşadığımız yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkar. Hayatımız hiç durmadan değişim içerisindedir ve bu da teknoloji ile mümkün olmuştur. İnsan ihtiyaçları doğrultusunda hayatımıza dahil olmuş bu teknolojik gelişmeler pek çok alanda görülmekle birlikte bu alanların başında da eğitim gelir. Eğitim yeni nesillerin güçlü bir şekilde ilerleyebilmesi açısından oldukça mühim olup teknoloji çağında eğitimin önemi de bahsedilmesi gereken konulardan biri olarak karşımıza çıkar. Öyle ki eğitimde geleneksel yöntemlerin dışına çıkılarak yeni bir çağa geçtiğimiz bilinen bir gerçektir. Özellikle eğitimde teknolojinin fazlaca kullanılıp değerlendiği bu son zamanlarda her geçen gün çok daha farklı teknolojik ürünler ile karşılaşmak mümkün oluyor.

Teknoloji ile eğitim ortamları da gelişerek uygulamalı bir hale gelmiştir. Bu durum tüm öğrenciler için olumlu bir durum olarak görülür. Her öğrencinin öğrenme şeklinin farklı olduğu düşünülürse gelişen teknoloji ile farklı öğrenme yollarının ortaya çıkması da tüm öğrenciler için verimli bir eğitim hayatına anlamına gelmiştir.

Teknoloji Çağında Eğitimin Önemi

Teknoloji Çağında Eğitimin Önemi

Öğrenciler ve Öğretmenler İçin Eğitimde Teknoloji

Gençlerin teknolojinin içinde büyüdükleri düşünülürse eğer teknoloji çağında eğitimin etkilerini en iyi onlarda görmek mümkün olacaktır. Öyle ki gelişen teknoloji ile birlikte artık bilgiye ulaşmak çok daha kolay bir hale gelmiş ve istenilen bilgiyi tek tık ile öğrenmek mümkün olmuştur. Bu da çocuklar için bir avantaj olarak düşünülebilir. Ayrıcı eğitimciler içinde sınıflarda yer alan akıllı tahtalar, internet aracılığı ile işlenebilen dersler ya da teknoloji ile desteklenmiş uygulamalı dersler sayesinde çok daha kolay ve hızlı bir şekilde öğretme gerçekleşmiştir.

MİDYO  İş hukukunun hukuk bilimi içerisindeki yeri

Teknoloji Çocuklar İçin İyi Bir Eğitim Kaynağı

Çocukların teknoloji ile çoğu yetişkinden çok daha ilgili olduğu ve iyi tanıdığı bilinen bir gerçektir. Çocukların yaşamlarında oldukça büyük bir paya sahip olan teknoloji onların eğitim hayatlarında da etkili olarak öğrenmeyi hızlandırmış bununla kalmayıp becerilerini geliştirmelerine de yardımcı olmuştur. Doğru kullanıldığı takdirde öğrencilerin eğitim hayatı için de oldukça destekleyici bir süreç şeklindedir.

Teknolojinin Eğitime Entegrasyonu

Değişen gelişimler karşısında en uyumlu sürecin çocuklar tarafından sağlandığı düşünülürse eğitimin teknoloji ile buluşmasına en fazla uyum sağlayan da yine onlar olmuştur. Öyle ki öğrencilerin okul dışındaki sosyal hayatlarının çoğunu teknolojinin oluşturduğu bilinir. Bu teknolojiyi eğitim hayatlarında da gören çocuklar çok daha ilgili bir biçimde adapte olmuşlardır. Eğitimde de yapılan teknolojik gelişmelerden biri olarak karşımıza çıkar. Akıllı tahtaların sınıflardan yer almasının olumlu özellikleri kısa bir sürede etkisini göstermeye başlamıştır.

Bu olumlu özellikleri şu şekilde sıralamak mümkün olur;

  • Akıllı tahtalar ile bilgiye ulaşım saniyeler içerisinde gerçekleşmeye başlamıştır.
  • Çocukların derse katılımında artış meydana gelmiştir.
  • Çocuklarda problem çözme ve yaratıcılık alanında gelişme gözlemlenmiştir.
  • Çocuklarda pozitif öğrenim gerçekleşmiştir.

Bunların haricinde tek bir öğrenme tipi yerine daha görsel bir öğrenme sunarak çocukların dikkatini çok daha fazla çekebilmeyi başarabilmiştir. Bu sayede bilgilerin daha kalıcı olması da kaçınılmaz bir durum olmuştur. Tüm bu olumlu özellikler teknoloji çağında eğitimin öneminin açığa çıkması konusunda oldukça önemlidir.

MİDYO  Teknolojinin çocuk gelişimine etkisi nedir?

Yeni Öğrenme Yöntemlerinin Ortaya Çıkması

Gelişen teknoloji ile birlikte eğitim alanında yeni öğrenme yöntemleri ortaya çıkmıştır. Bunlara robot yapımı ya da kodlama gibi yöntemler örnek olarak gösterilebilir. Bu yöntemler ile öğrencilerin yaratıcılıklarının gelişmesi ve desteklenmesini sağlamak mümkün olur. Ayrıca öğrencilerin derse dahil olması konusunda da bu yöntemler oldukça faydalıdır.

Teknoloji Çağında Eğitimin Önemi

Teknoloji Çağında Eğitimin Önemi

Eğitimde Teknolojinin Sağladığı Faydalar

Özellikle küçük yaştaki çocuklar için iyi bir temel oluşturulması amacıyla teknolojik gelişmeler eğitimde oldukça büyük bir yer edinmiştir. Bunun dışında geliştirilen yeni yöntemler ile öğrencilerin öğrenme hızlarının artırılması sağlanmış ve becerilerinin de ortaya çıkması açısından önemlidir. Örnek vermek gerekirse kodlama yöntemi ile çocukların analitik zekalarının gelişmesi sağlanırken tasarım içerikli öğrenme yöntemlerinde ise görsel zekalarının gelişmesi yönünde bir ilerleme kaydedilmiş olunur.

Eğitim alanında yapılan teknolojik gelişmeler ile doğru stratejilerin takip edilmesi durumunda öğrenciler için bir çok fayda sağlayacağı bilinen bir gerçektir. İleride hayatın her alanında bu öğrencilerin yer alacağı düşünülürse şimdiden onlara destek olarak verimli bir eğitim hayatı sunmak oldukça faydalı olacaktır.

Video: Khan Academy TR Direktörü Alp Köksal – Eğitimde Teknolojik Çözümler

İlgili Makaleler
Öğrenciler için evde para kazanma yolları

Ek kazanç sağlayarak eğitimlerine katkı sağlamak isteyen pek çok kişi öğrenciler için evde para kazanma yolları aramaktadır. Bu noktada pek OKU

Öğrencilere özel 15 pratik yemek tarifi
MİDYO  Talepler arttı! Aktüerya Bilimleri Bölümü nedir? Aktüerya Bilimleri mezunu ne iş yapar?

Yalnız başına ya da birkaç arkadaşı ile birlikte kalan öğrencilerin çoğu, güzel yemek yapmaktan epey uzakta bulunur. Bunun sebeplerinden bir OKU

Instagram reklamı nasıl veriliyor? A’dan Z’ye Instagram reklamları

Instagram reklamı nasıl veriliyor? sorusunun cevabı son zamanlarda çok fazla merak ediliyor. Instagram reklamları, dünyadaki sosyal medya pazarlamacıları, reklam verenler OKU

Teknolojik gelişmeler eğitime nasıl yön veriyor?

Eğitim, her bireyin temel hakları arasında bulunuyor. Eğitim ihtiyacının belli bir yaşa ve seviyeye kadar zorunlu olduğu biliniyor. Eğitimde pek OKU