Sağlıklı bir insanın sağlıklı bir psikolojiye sahip olması gerektiği bilinen bir gerçektir. Ruh sağlığı fizyolojik sağlığımız kadar önemli olup ruh sağlığını korumamız ve güçlendirmemiz için yapılacak pek çok yöntem de yer alır. Günümüzde psikolojimizi etkileyen ve olumsuz duruma getiren bir takım faktörler de bulunur.

Bu faktörleri şu şekilde sıralamak mümkün olur;

  • Hayatta karşılaşılan baskılar.
  • Günlük hayatta ya da iş hayatında maruz kaldığımız stresli ortamlar.
  • Başarısızlıklar.
  • Yalnızlık.
  • Kendimizin farkında olmamak.

Tüm bu sebepler gibi pek çok sebep psikolojimizi olumsuz etkileyen faktörler olarak karşımıza çıkar. Ancak tüm bu etkenlerin aksine ruh sağlığını korumak ve mutlu bir birey olabilmek için psikolojimizi güçlü tutmamız gerekir. Peki, psikolojinizi güçlü tutmak için neler yapabilirsiniz?

Psikolojinizi Güçlü Tutmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Psikolojinizi Güçlü Tutmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Güçlü Psikoloji İçin Ne Gereklidir?

Sağlıklı ve mutlu bir insan olmanın yolu güçlü bir psikolojiye sahip olmaktan geçer ve bu psikolojiye sahip olan insanların temel olarak ortak bazı özellikler bulunur. Bunlardan bir tanesi fırsatları değerlendirmektir. Bu kişiler karşılarına çıkan fırsatları değerlendirir ve zorlukları kabul ederek çok daha güçlü ve özgür bir birey olurlar.

Diğer bir özellik ise olumsuzluklardan ziyade kendilerinde ya da çevrelerinde meydana gelen olumlu olayların da farkında olmalarıdır. Bu sayede hayatta kötü şeyler olabileceği gibi iyi şeylerinde hayatımızda yeri olduğunu kavrarlar. Bu insanlar geçmişte takılıp kalmazlar ve hatalarından ders alarak düzeltmeye çalışırlar. Mantığın ya da duyguların esiri olmaktansa iki tarafı da dengeleyerek ilerlerler ve hayattan keyif almayı bilirler.

MİDYO  Diş eti çekilmesi nedir? Neler iyi gelir?

İzleyin: BOZUK PSİKOLOJİNİZİ NASIL DÜZELTİRSİNİZ? – KİŞİSEL GELİŞİM VİDEOLARI

Duyguların Kontrol Altına Alınması

Duygular psikolojimizi etkileyen en önemli faktörler arasında yer alır ve çoğu zaman duygularda aşırılığa kaçarız. Sevincimizi, üzüntümüzü, korkumuzu, heyecanımızı ya en dipte ya da doruklarda yaşarız. Ancak bu psikolojimiz açısından doğru olmayıp duyguların kontrol altında tutulması gerekir. Duygularımızı mantığımız ile dengeleyerek olaylara yaklaşmak güçlü bir psikoloji için altın kural niteliği taşır.

Sorunlara Çözüm Aramak

Çoğumuzun hayatı sürekli olumsuzluklardan şikayet ederek geçiyor ancak bu durumu ortadan kaldırmak için pek bir şey yapmıyoruz. Şikayet etmek olayları çözümlemediği gibi psikolojimizi daha da aşağılara çekerek karamsar bir kişiliğe bürünmemize sebep oluyor. Bu sebeple şikayet ederek zaman harcamak yerine olumsuzları kabul ederek onları çözümleyecek fikirler aramak çok daha iyi olacaktır. Böylelikle hem gereksiz yere zaman kaybetmeyerek sorunumuzu çözmüş oluruz hem de psikolojimizi güçlü tutarak ruh sağlığımızı korumuş oluruz.

Kendinizin Farkında Olun

Psikolojimizi güçlü tutmak için yapmak gereken şeylerden biri de kendimizi tanımak olacaktır. Sürekli çevremizdeki insanlara göre yaşamak psikolojimizi olumsuz etkileyen bir durumdur. Bu baskılardan kurtulmak ve psikolojimizi güçlü tutabilmek amacıyla kendimizi keşfetmemiz gerekecektir. Nelerden hoşlanırız, hangi konularda başarılıyız, nelere bizi mutlu eder, nasıl düşünürüz bu soruların cevaplarını bulmalıyız.

Tüm bunları cevaplandırdığımız takdirde kendimize olan özgüvenimiz tam olacaktır ve bu da güçlü bir psikolojinin olmazsa olmazıdır. Boş durmak psikolojimiz üzerinde olumsuz etkilere neden olacağından günümüzü verimli bir şekilde kullanmamız gereklidir. Sürekli bir hareket halinde olmak ve üretmek oldukça yararlı olacaktır. Mesela kitap okumak, gezmek, yazmak, çizmek, dans etmek gibi hobiler bu konuda etkili olur.

Psikolojinizi Güçlü Tutmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Psikolojinizi Güçlü Tutmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Egzersizler ve Beslenme

Beden sağlımız da ruh sağlımız üzerinde bir etki oluşturuyor. Bu nedenle beden sağlığına dikkat ederek de güçlü bir psikoloji elde etmek mümkün olacaktır. Güzel ve dengeli bir beslenme ve gün içerisinde yapılan egzersizler bu konuda yardımcı olacaktır. Aynı zamanda yoga ve meditasyon gibi yöntemler ya da gün içerisinde dinlenen hafif müzikler de etkili olur.

MİDYO  Alt ıslatma (Enürezis) nedir? Kalıcı çözüm için ne yapmalı?

Tüm bunlar yaşamımızda bir düzeni oturtmamız ile ilgilidir. Çünkü karmaşıklık her zaman olumsuz bir psikolojiye sebep olur düzen ise insana huzur verir bu da psikolojimizi güçlendirmek için gereklidir. Ancak değişimlerden de korkmamak gerekir. Değişimlere kolay adapte olarak güçlü bir psikolojinin belirtisidir.

Uyku Düzenini Sağlamak

Psikolojimizi en fazla etkileyen faktörlerin başında uyku gelir. Uykunun iyileştirici, sakinleştirici bir etkisi olduğundan dolayı günlük uyku miktarını mutlaka karşılamamız gerekecektir. Ne gereğinden az ne de gereğinden fazla uyumamalıyız. Özellikle gereğinden fazla uyumak bizi uykuya alıştıracağından psikolojimiz açısından iyi olmayacaktır. Düzenli ve verimli bir uyku güçlü bir psikolojiye sahip olmamıza yardım edecektir.

Seyredin: Psikolojik Dayanıklılık Nedir? – Psikolojik Olarak Güçlü İnsanların 5 Özelliği

 

İlgili Makaleler
Sarı nokta hastalığı ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Tıpta Makula Dejenerasyonu olarak bilinen sarı nokta hastalığı, gözde bulunan makula bölgesinin bozulmasıyla ortaya çıkan bir retina hastalığıdır. Retina, gözün OKU

En kolay ağız kokusu nasıl giderilir? Ağız kokusuna kökten çözüm

Ağız kokusu bireyleri rahatsız edebilir ve hatta bazen utanç verici bir hale gelebilir. Ağızda koku olmasının nedeni, çoğu zaman bireyin OKU

Aşılama tedavisi nedir? Ne zaman yapılır?

Tıp alanında yapılan aşılama işlemleri konusunda en çok aşılamanın ne olduğu ve aşılama ne zaman yapılır? Sorularıyla karşılaşılmaktadır. Aşılama adı OKU

Tsh nedir? Tiroit hormonları neden önemlidir?
MİDYO  Çocuklarda el ayak terlemesi

Tsh vücut için elzem olan bir hormondur. Açılımı tiroit stimülan hormon olarak geçer. Beynin alt tarafında bulunan hipofiz bezinden salınır. OKU