İnternetin hızlı bir şekilde yaygınlaşmasının üzerine internetin çocuklar üzerindeki etkisi de bir hayli arttı. Çocuklar kütüphane gibi yerlerde ödev yapmak yerine artık internet üzerinden tek bir tuş ile araştırmalar yapmaya başladı. Ayrıca çocuklar oyuncaklar ile oyun oynamak yerine interneti tercih eder oldular. İnternetin güzel etkilerinin olduğu gibi birçok yan ve kötü etkisi de bulunmaktadır.

Bu kötü etkilerin en başında şiddete meyil yer almaktadır. Çünkü internet üzerinden gördükleri şiddet bazlı oyunlar ve şiddet içerikli videolar çocukları bu yönde etkilemeye başladı. Ayrıca kötü etkilerin bir diğerinde ise çocukların sosyal çevre edinmelerinde düşüşler görünmeye başladı. Bilinçli bir şekilde çocuklara internet kullanımının aktarılması farz niteliğinde büyük bir önem taşımaya başladı.

İzleyin: İnternet Bağımlılığının Çocuklar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

İyi Etkileri

Çocukların artık sokaklar yerine evde oyunlar oynaması ebeveynler bakımından bir hayli önemli oldu. İnternetin çocuklar üzerinde birçok iyi etkisi bulunmaktadır. Bu iyi etkilerin başında daha çok araştırma ve yeni bir dil öğrenme gelmektedir.

Çocuklar üzerinde internetin iyi etkileri şu şekilde listelenebilir;

 • Araştırma kabiliyeti.
 • Yeni bir dil öğrenme.
 • Teknolojinin takibi.
 • Kötü alışkanlıklardan uzak durma.
 • Dünya takibi.
 • Gündem bilgisi.
 • Sürekli yeni bilgiler edinme.

Bu şekilde çocuklar üzerinde internetin iyi etkileri liste şeklinde elde edilebilir. Ancak fazla bir şekilde ve bilinçsizce internet kullanımı da çocuklar üzerinde birçok kötü etken doğurmaktadır.

İnternetin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

İnternetin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Kötü Etkileri

Çocukların internete düşkünlüğü son zamanlarda büyük bir sorun haline geldi. Geçmiş yıllarda internet bağımlılığı o kadar kötü karşılanmazken şu anda kötü bir şekilde karşılanmaya başladı. Bunun en büyük nedeni internet üzerinde bulunan şiddet içeren videoların ve içeriklerin, çocukları şiddete yönlendirmesi olmaktadır.

MİDYO  Bu günlerde geleceğinize zaman ayırın. En iyi 10 online yazılım kursu

İnternetin çocuklar üzerindeki kötü etkileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Küfür ve hakaret etme alışkanlığı.
 • Sürekli sinir.
 • Gözlerde görme kabiliyetinin düşüklüğü.
 • Algılama zayıflığı.
 • Duyma sorunu.
 • Şiddete meyilim.
 • Derslerde düşüş.
 • Benlik kaybı.
 • Özentilik.
 • Öz güven kaybı.

İnternetin iyi etkileri olduğu gibi bu şekilde de kötü etkileri olmaktadır. Ancak bilinçli bir eğitim ile çocuklar interneti bilinçli bir şekilde kullanmaya başlarlar. Bu gibi sorunların doğması bilinçli ve düzgün bir eğitim ile engellenmiş olur.

Ebeveynler Dikkat Etmeli

Ebeveynlerin bu konuda üzerine birçok sorumluluk düşmektedir. Sürekli olarak internet ile meşgul olan ebeveynlerin çocuklarında, aşırı internet bağımlılığı gözlemlenmektedir. Bunun en büyük nedeni ebeveynlerden kaynaklanmaktadır. Ebeveynlerin çocuklarına, kitap okuma gibi alışkanlıkları göstererek kazandırması gerekmektedir.

Her ebeveyn çocuğuna bu konu hakkında gerekli eğitimi düzgün bir dil ile vermelidir. İnternete bağlı olan çocuklarda büyük bir öz güvensizlik meydana geliyor. Bu da derslerde düşüş ve sosyal bir çevre edinme konusunda büyük sıkıntılar doğurmaktadır. Bu konuda ebeveynler çocuklarına gerekli konularda yardımcı olmaları ve onlara karşı örnek hareketlerde bulunmalıdır.

Şiddet İçerikleri

İnternet üzerinde birçok şiddet içeren video ve içerik yer almaktadır. Çocuklar genellikle istem dışı bu içeriklerin içerisinde yer alıyor. Bu da gelecekte büyük sorunlara yol açmaktadır. Bu tür içeriklere tabi olan çocuklar, dış dünyaya karşı aşırı derecede sinir göstermektedir. Küfür ve hakaret içeren cümleleri de yine bu içerikler üzerinden öğrenmektedir.

MİDYO  2021 yılında ses getiren teknolojik ürünler tanıtıldı

Psikoloji Bozukluğu

İnternete bağlı olan çocuklar üzerinde görülen en büyük etki, psikoloji bozukluğudur. Genellikle eve kendisini kapatan bu çocuklar, dış dünya ile pek fazla bağlantı kuramaz. Psikolojik olarak sorun yaşadıkları için intihara ve depresyona daha çok meyilli olmaktadırlar. Bu sorunlar ortadan kalkması adına ebeveynlerin dikkatli bir şekilde davranması gerekmektedir.

İlgili Makaleler
Android telefonlarda ekran görüntüsü ve videosu nasıl çekilir?

Bir uygulamada beğendiğiniz fotoğrafı çekmek, arkadaşınıza göndermek. Ya da yaptığınız şeyin videolu olarak kaydetmek için ekran görüntüsü almak veya videosu OKU

Vergi levhası nasıl oluşturulur? e-vergi levhası oluşturma

Vergi levhası nedir? Maliye tarafından belirlenen, vergi alacağının kanunlardaki oranlar ve matrah üzerinden hesaplanarak belirlenen temel kazanç tutarlarını ve bunlara OKU

Sosyal medyanın çocuklar üzerinde nasıl bir etkisi var?

Birçok ebeveyn sosyal medyanın çocuklar üzerindeki etkileri konusunda araştırma yapmıştır. Sosyal medya insanların hayatına girdiğinden bu yana birçok şeyi kökünden OKU

İnternetiniz yavaşsa kablosuz internet nasıl hızlandırılır?

İnternetimiz bazen yavaş olabiliyor. Kablosuz İnternet teknolojisi son dönemlerin en yaygın kullanılan teknolojisi haline gelmiş bulunmakta. Kablosuz internet bazı teknik OKU