Hırvatistan AB’nin bir parçası olduğu için, diğer AB üye ülkelerinin vatandaşlarının herhangi bir vize gerekliliği olmadan Hırvatistan’a seyahat etmelerine izin verilmektedir. Ek olarak, Hırvatistan yakında Schengen anlaşmasına katılmayı planlıyor ve bu nedenle, Schengen için aynı vize şartlarının ve muafiyetlerinin çoğu Hırvatistan için de geçerli. Hırvatistan, Orta ve Güneydoğu Avrupa arasında yer alan bir Avrupa ülkesidir ve en çok ziyaret edilen Akdeniz turistik yerlerinden biri olarak bilinir. Zengin kültürel ve tarihi mirası ve doğal güzelliği nedeniyle, ancak çoğunlukla kıyı şeridi nedeniyle her yıl milyonlarca turist almaktadır. Hırvatistan, Avrupa Birliği üyesidir ve bu nedenle, Hırvat vize politikası büyük ölçüde diğer AB üye devletlerindekine benzer. Pek çok ülke, Hırvatistan ile vize muafiyet anlaşmasına vararak vatandaşlarının 90 güne kadar vizesiz Hırvatistan’ı ziyaret etmesine izin verdi. Ancak diğerlerinin Hırvatistan’a seyahat etmek için yine de geçerli bir vizeye sahip olmaları gerekiyor.

Hırvatistan Vize Türleri nelerdir?

Hırvatistan’ın yabancı uyruklulara sunduğu vize türleri kalış süresine ve amacına bağlıdır:

Hırvatistan Turist Vizesi

Hırvatistan turist vizeleri olarak da bilinen Hırvatistan için kısa süreli vizeler turizm, tıbbi tedavi, iş veya diğer kısa süreli seyahat amaçlarıyla sunulmaktadır. İzin sahibinin 180 günlük bir süre içinde maksimum 90 gün süreyle Hırvatistan’da kalmasına izin verir. Hırvatistan kısa süreli vizeleri, Hırvatistan’a kaç kez girip çıkıp tekrar girebileceğinizi belirleyen tek, çift veya çoklu girişler için sunulmaktadır. AB üyesi olmayan çok sayıda ülke, kısa vadeli amaçlarla Hırvat vizesinden muaftır. Hırvatistan Schengen’e katılmayı hedeflediği için, kısa süreli vize politikası Schengen ülkelerine oldukça benziyor.

MİDYO  Güney Kore hakkında bilinmeyen gerçekler

Hırvatistan Ticari Vize

Hırvatistan iş vizesi, sahibinin 90 güne kadar işle ilgili amaçlarla seyahat etmesine olanak tanıyan kısa süreli bir vizedir. Çalışmanıza izin vermiyor.

Hırvatistan uzun süreli vizeler

Hırvatistan’da 90 günden uzun süre kalmak isteyen yabancı uyruklular, Hırvatistan uzun kalış vizesi ile geçici oturma izninin bir kombinasyonunu almak zorunda kalacaklar. En yaygın Hırvat uzun süreli vizeleri şunlardır:

 • Hırvatistan’dayaşamanıza ve çalışmanıza izin veren Hırvatistan Çalışma Vizesi. Vize başvurusunda bulunmadan önce bir Hırvat işvereninizin yanı sıra işvereninizin Hırvatistan’da sizin için alması gereken bir çalışma iznine sahip olmanız gerekir. Geçerli bir çalışma izniniz yoksa, Hırvatistan’da geçici oturma izni alamazsınız.
 • Hırvatistan Öğrenci Vizesi, öğrenimlerini bir Hırvat eğitim kurumunda sürdürmek isteyen yabancı uyruklu kişilere verilir. Hırvatistan Öğrenci Vizesi almadan önce, bir Hırvat eğitim kurumuna kaydolmanız gerekir.
 • Hırvatistan Aile VizesiHırvatistan’dakiaile üyelerine katılmak isteyen Hırvat vatandaşlarının AB dışı aile üyeleri veya yasal olarak ikamet edenler içindir.

İzleyin: ✅ Hırvatistan Vizesi 💯Garantili Nasıl Alınır? Hırvatistan Vize Ücreti Nekadar 2021

Hırvatistan Vize Gereksinimleri

Hırvatistan’a vize başvurusu yapmak için aşağıdaki belgeleri içermesi gereken bir belge dosyası hazırlamanız gerekir:

 • Doldurulmuş ve imzalanmış bir Hırvatistan Vize Başvuru Formu. Küçükler için ebeveynleri veya yasal vasileri imzalamak zorundadır.
 • Pasaportunuz veya seyahat belgeniz. En az üç boş sayfası olmalı ve Hırvatistan’dan ayrılmayı planladığınız andan itibaren en az üç ay geçerli olmalıdır.
 • Pasaportunuzun / seyahat belgenizin fotokopisi. Kullanılan tüm sayfaları ve mevcut veya süresi dolmuş tüm vizeleri ekleyin.
MİDYO  Çek cumhuriyeti vize başvurusu nasıl yapılır?

Aşağıdaki özelliklere sahip iki adet pasaport boyutunda resim :

 • Boyutlar: 35mm x 45mm
 • Beyaz bir arka planda profesyonelce alınmış
 • Tarafsız bir yüz ifadesiyle ileriye bakarken resmin merkezinde olmalısınız.
 • Gözlük tavsiye edilmez. Bunları takmanız gerekirse, gözlerinizi veya yüzünüzü kapatamazlar. Renkli camlara izin verilmez.
 • Başlığa yalnızca dini amaçlarla izin verilir. Öyle bile olsa yüzünüzü kapatamaz.
 • Hırvatistan’da olacağınız süre boyunca seyahat sağlık sigortasının kanıtı .
 • Otel rezervasyonu gibi Hırvatistan’da konaklama kanıtı.
 • Dönüş uçak biletinin kopyası veya bilet rezervasyon belgesi.
 • Alternatif olarak, ülkenize veya üçüncü bir ülkeye otobüs / tren bileti gibi, kaldığınız süreden sonra Hırvatistan’dan ayrılmayı düşündüğünüz diğer kanıtlar.
 • Hırvatistan’da kalış sürenizi karşılamak için yeterli paranın kanıtı.
 • Son üç aya ait banka ekstreleri
 • İşverenden maaşınızı ve pozisyonunuzu belirten mektup
 • Seyahatinizin amacını destekleyen herhangi bir ek belge.

Hırvatistan hükümeti tarafından alınan yeni önlemlerin ardından, Hırvatistan’a girmeyi planlayan tüm yolcular, giriş limanında istisna olmaksızın Hırvatistan Seyahat Duyuru Formunu sunmalıdır.

Bu seyahat belgesi, Hırvatistan yetkililerinin seyahatiniz sırasında sizinle iletişim kurmak zorunda kalmaları durumunda iletişim bilgilerinizi ve seyahat bilgilerinizi bilmelerine yardımcı olacaktır.

Hırvatistan Seyahat Duyuru Formu, yalnızca Hırvatistan’a kara yoluyla girmeyi planlayan yolcular için verilecektir.

İlgili Makaleler
Çek cumhuriyeti vize başvurusu nasıl yapılır?

Türkiye vatandaşı olan kişilerin giriş yapabilmesi için Çek Cumhuriyeti vize başvurusu yapması zorunludur. Fakat diplomatik pasaportu olan kişiler, her sene OKU

Vize almak gerekli mi? Vize istemeyen ülkeler hangileri?
MİDYO  İndirimli uçak bileti almanın yolları

Pek çoğumuz gerek iş için gerekse turistik gezilerimiz için yurt dışına çıkmak zorunda kalıyoruz. Bazılarımız için bu durum sene de OKU

Çek Cumhuriyeti vize başvurusu nasıl yapılır?

Çek Cumhuriyeti veya Çekya, zengin bir Orta Avrupa ülkesidir. En popüler destinasyon, her türden turisti ağırlamaya çok uygun olan başkent Prag'dır. Eski OKU

Ukrayna’ya feribotla nasıl gidilir? Türkiye ile Ukrayna arasındaki feribot fiyatları ne kadar?

İstanbul’da gerçekleştirilen feribot seyahatleri iki senedir düzenli olarak, yedi günde bir olacak şekilde düzenlenir. Ukrayna feribot fiyatları içinde üç öğün OKU