Eğitim, iş ya da tatil amacıyla yurt dışına çıkmanız gerekiyor olabilir. Peki seyahatin ilk adımı olan bavul hazırlama aşamasını nasıl yapmalısınız ve Yurt Dışı Seyahatinde Bavulda Olması Gerekenler neler?

·        Pasaport ve Pasaport Fotokobileri

Hepimizin ilk aklına gelen şüphesiz ki yurt dışı seyahati için bavulumuza koymamız gereken ilk şeyin  pasaport olduğudur. Özellikle de T.C. vatandaşlarının sadece birkaç ülkeye yalnızca kimlik kartı ile girebildiğini düşünürsek pasaport, yurt dışı bavul hazırlama listesi içinde ilk sırada yer alır.

Ya pasaportunuz kaybolursa diye pasaport fotokobilerinizi bavulunuzda bulundurmak yaşanabilecek aksi bir durumda hayatı kurtarıcı olacaktır. Bu yüzden pasaportu ve fotokobilerini seyahat boyunca farklı yerlerde tutun ki herhangi bir kaybolma durumu yaşanırsa hepsi birden elinizden gitmesin.

Ayrıca yurt dışında pasaportunuz kaybolursa, hiç zaman harcamadan gittiğiniz ülkedeki Türk konsolosluğu ile iletişime geçin.

MİDYO  Güney Kore hakkında bilinmeyen gerçekler

İzleyin: Yurt Dışı Bavulu Hazırlıyoruz! ✈🌍 | Bavul Düzenleme & Bavulumda Ne Var?

·        Yurt Dışı Sağlık Sigortası ve Yurt Dışı Seyahat Sigortası

Genellikle vize isteyen ülkeler bunu zorunlu kılıyor. Özellikle de Schengen vizesine başvurduğunuzda 30 bin euro teminatlı olan seyahat sigortasını yaptırmanızı istiyorlar. Bu yüzden bu sigorta da Yurt Dışı Seyahatinde Bavulda Olması Gerekenler arasında yerini alıyor.

Seyahat sağlık sigortasında fiyatlar, gideceğiniz ülkenin hangisi olduğuna ve kaç gün kalacağınıza göre değişiklik gösteriyor. Yine de fikir vermesi açısından standart bir seyahat sağlık sigortasının 30-40 tl aralığında olduğunu söyleyebiliriz. Tabi daha yüksek ücretler ödeyerek daha kapsamlı bir seyahat sağlık sigortası almak da seçenekler arasında.

Yurt dışı seyahat sağlık sigortası  yaptırmak oldukça basit bir işlem. TC kimlik numaranız ile seyahat sağlık sigortası hizmeti veren bir firmaya başvurmanız yeterli.

·        Kalacağınız Yere Ait Evraklar, Davet Mektubu ve Otel Rezervasyonu

Yurt dışı ziyaretiniz boyunca nerede olacağınızı gösteren belgeler de mutlaka bavulunuzda bulunması gerekenlerden. Vize şartı olsun ya da olmasın, pasaport kontrol polisleri yabancı ülkeye girişlerde bu evrağı soruyor genellikle. Bu yüzden riske atmayıp evrakı valize konulacaklar listesine eklemekte fayda var.

Video: MUTLAKA BUNLARLA SEYAHAT EDİN – Seyahat Ederken Yanınıza Almanız Gereken

·        Uçak Biletinin Çıktısını Alın

Pasaport kontrol polisleri genellikle yabancı ülkeye girişte, geri dönüş biletinizin olup olmadığını ve ülkenize ne zaman geri döneceğinizi soruyorlar. Bu yüzden uçak biletinin çıktısını alıp bavulunuza koymanızda fayda var. Bunu yapmak oldukça kolaydır. Bilet bilgilerinizin olduğu e-mail geldikten sonra bu e-mailin yazıcıdan çıktısını alın ve mutlaka valizde olması gerekenler arasına ekleyin.

MİDYO  Kıbrıs’ta nereleri gezmeli ve görmeli? Kıbrıs'ta 10 muhteşem lokasyon

·        Eğer Varsa Ehliyetiniz

Türkiye’ de almış olduğunuz ehliyet, yurt dışında da geçerli. Fakat geçerli olma süresi 6 ay ile sınırlı. Turist olarak ya da kısa süre için gidiyorsanız ehliyetinizi sorunsuz şekilde kullanabilirsiniz. Fakat uzun süreli kalmayı düşünüyorsanız gittiğiniz ülkede ehliyetinizi yenilettirmeniz gerekli. Özetle, yurt dışına çıkarken valizde olması gerekenler arasında ehliyetinizi de eklemeyi unutmayın.

·        Uygun Kıyafetler, Ayakkabılar ve Kişisel Ürünleriniz

Bavulunuza gideceğiniz ülkenin iklimine ve hava durumuna uygun kıyafetler koymanız şart. Özellikle turistik amaçlı seyahatlerinizde ayakkabı olarak spor ve rahat modelleri seçmeniz, gezerken rahat etmenizi sağlayacaktır. Hijyen açısından otel havlularını kullanmak istemeyenlerdenseniz, Yurt Dışı Seyahatinde Bavulda Olması Gerekenler arasına mutlaka en az bir adet el havlusu ve bir adet banyo havlusu ekleyin. Bunlara ek olarak ihtiyacınız olacağını düşündüğünüz bir ülkeye gidiyorsanız güneş gözlüğünüzü yanınıza alabilirsiniz.

·        Sağlık Ürünleri Ve İlaçları Sakın Unutmayın

Bavulda Yurt dışına çıkarken ilaç bulundurmak çok önemli. Özellikle de yanında bebek ya da küçük çocuk olanlar mutlaka bavulunda ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaç bulundurmalılar. Bunun yanında reçeteli ilaçlarınızı ve varsa vitaminlerinizi yanınıza almalısınız. Ek olarak bavulda yara bandı ve bandaj bulundurmak da yaşanabilecek küçük yaralanmalarda işinizi kolaylaştırabilir.

 

İlgili Makaleler
Şarköy’de gezilecek yerler

Tekirdağ ilinin bir ilçesi olan Şarköy'de, biri ilçe merkezi ikisi kasaba olmak üzere 3 belediye teşkilatı vardır. İlçe merkezi 3 OKU

MİDYO  Vize almak gerekli mi? Vize istemeyen ülkeler hangileri?
Yurt dışı tatili için ne kadar bütçe ayırmalıyız?

Tümümüzün hayali televizyonda ve artık internet ortamında gördüğü yurt dışı seyahatlerinin güzelliğini en az bir kere olsun tatmaktır. Özellikle maceraperestler, OKU

Güney Kore hakkında bilinmeyen gerçekler

Çağımızda özellikle teknolojik gelişmelerin son derce hızla yol kat ettiği Güney Kore bu alanda dünyanın başkentlerinden biri konumuna geldi. Ülkemiz OKU

Çek Cumhuriyeti vize başvurusu nasıl yapılır?

Çek Cumhuriyeti veya Çekya, zengin bir Orta Avrupa ülkesidir. En popüler destinasyon, her türden turisti ağırlamaya çok uygun olan başkent Prag'dır. Eski OKU