Bel bölgesinde bulunan omurgamızın arasında bulunan intervertebral disk adı verilen pedler mevcuttur. Bu disklerin sert, lifli dış tabakayla kaplı yumuşak, jel benzeri bir merkezi bulunmaktadır. Bel fıtığı, bu disklerin aşırı zorlama (zorlama, düşme, ağır kaldırma ya da zorlanma) sonucuna bağlı olarak yıpranması, yırtılması veya yerinden kayması nedeniyle omuriliğe ve omurilikten ayrılan sinirlere baskı yapmasından dolayı oluşur.

Bel fıtığı, günümüzde cinsiyet ve yaş farkı gözetmeksizin herkeste görülebilen sağlık sorunları arasında gösteriliyor.

Bel Fıtığının Nedenleri Nelerdir?

Omurgamızda, omurlar arasında bulunan bu disklerin arasında olan sıvı, yaşa bağlı olarak zamanla azalmaktadır. Bu da aşırı yüklenmeye bağlı olarak dayanma gücü azalmaktadır. Aşırı kilo, yaşlanma, uzun süre sabit ayakta durma ve Ağır yük kaldırmadan kaynaklanan ani bir gerilim diskte yırtılmalara neden olacağından bel fıtığına sebebiyet veriyor.

Uzun süre araç kullanımı, masa başı çalışma hayatı, hamilelik süresinde kısa sürede kilo artışı, hareketsizlik, sigara kullanımı da omurgadaki bu disklerin beslenmesini bozarak bel fıtığı riskini arttırıyor. Bel fıtığı aynı zamanda genetik olarak nesilden nesle aktarılan bir sağlık sorunu değildir.

İzleyin: Bel Fıtığı Nedir, Belirtileri Nelerdir? Bel Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

  • Günlük hayatta kullanılan ağrı kesicilerle geçmeyen bel ağrıları
  • Belden bacağa doğru inen ağrılar (her bel fıtığı olan kişilerde bu belirti gözükmeyebilir)
  • Bacaklarda, belde uyuşma, karıncalanma hissi,
  • Hastalık ilerledikçe hareket etmekte zorlanma, güç kaybı,
  • Hareketlerin kısıtlanması, topallayarak yürüme durumu,
  • Denge ve duyu kaybı,
  • İktidarsızlık ve idrar tutamama durumu,
  • Yürüme esnasında vücudun bir tarafa eğilmesi.
MİDYO  İncirin faydaları nelerdir? Kuru mu yaş incir mi daha yararlı?

Bel Fıtığında Tanı ve Teşhis Nasıl Konulur?

Klinik muayene yapılmasının yanında, röntgen, MR (Manyetik Rezonans), CT (Bilgisayarlı Tomografi) den de faydalanılarak bel fıtığı teşhis edilir. Ayrıca EMG (elektromyogram) cihazıyla da sinir köklerinden hangilerinin fıtıktan etkilendiği belirleniyor.

Bel Fıtığında Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Öncelikle, bel fıtığı tedavisi kişiye özgü olarak yapılıyor. Çünkü her bireyin aynı düzeyde ve aynı sinir köklerinde oluşmadığı için bazılarına ameliyat denilirken, bazıları ameliyat edilmeden tedavi edilir. Bel fıtığı olan hastaların içinde ilerleyici güç kayıpları, idrar tutamama gibi nörolojik belirtiler gösteren bel fıtıklarında cerrahi operasyon gerekiyor.

Bel fıtığı tedavisinde ilk tedavi yöntemi istirahattir. Hastanın işe gidip gitmeme, gidiyorsa yaptığı iş göz önünde bulundurarak doktoru tarafından değerlendirilir. Bu tedavi dönemlerinde kas gevşetici ve ağrı kesici tedavileri uygulanır.

Bel fıtığı tedavilerinde fizik tedavi yöntemleri büyük ölçüde önemlidir. Bu amaçla bel fıtığı tedavisinde kullanılan sıcak uygulamaları, ultrason, ağrı kesici akım tedavileri, masaj, manuel terapi, kuru iğneleme, bantlama, traksiyon gibi yöntemler en sık kullanılan tedavi yöntemleri oluyor.

İlgili Makaleler
Çocuklarda el ayak terlemesi

Bazı çocuklarda özellikle geceleri, başlarını yastığa koyar koymaz, dakikalar içerisinde terleme oluşabilmektedir ve bu durum çocuklarda el ayak terlemesi açıklamasıyla, OKU

Çocuklarda depresyon belirtileri ve baş etme yolları

Çocuklarda depresyon belirtileri ve baş etme yolları birçok aile tarafından merak konusudur. Çocuklarda depresyon hastalığı sık görülen bir hastalıktır. Depresyon OKU

MİDYO  Menopozun ruh sağlığınıza etkisi ve çözüm yolları
Organ bağışı nedir? Nasıl yapılır?

Bazı durumlarda vücutta gelişen olumsuzlardan dolayı organ kayıpları meydana gelebilir bu durumda organ bağışı ve organ bağışı nedir ve nasıl OKU

Bebeklerde pamukçuk belirtileri nelerdir? Nasıl geçer?

Pamukçuk genellikle bebeklerde meydana gelir ve bebeklerde pamukçuk nasıl geçer? konusu oldukça önemli bir konudur. Pamukçuk hastalığı bazı durumlarda yetişkinlerde OKU