Erken hamilelik belirtileri konusu oldukça önemlidir. Toplumun bilinçlenmesi için bir adım niteliğinde sayılabilir. Birazdan değineceğimiz bazı belirtilere dikkat edilmesi hususunda çok önemli bir kademe sağlanacağından şüphemiz yok.

Öncelikle belirtiler ilk haftadan itibaren başlanabilir belirtileri gözlemledikten sonra bir doktora başvurmakta veya hamilelik testi yapmakta çok büyük fayda var. Zaten en başında adet gecikmesi yaşanıyorsa yüksek ihtimal ya mevsimsel ya hormonal değişikliklerden dolayıdır. Hormonal değişiklikler olarak hamilelik de denilebilir.

 • Adet gecikmesi
 • Göğüs ağrısı ve meme hassasiyeti
 • Kanama ( akıntı )
 • Baş dönmesi
 • Yorgunluk ve uyuma isteği
 • Mide ve sindirim problemleri
 • Cilt problemleri
 • Kabızlık
 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Koku hassasiyeti
 • Sık idrara çıkma ve kasık ağrıları

Bunlardan herhangi biri veya birçoğu hamilelik dışında da olabilir tehlikeli durumlar yaratmadan doktora gidilmeli. Ayrıca bunları nasıl önleyebileceğimizden veya azaltabileceğimizden de bahsedeceğim. En aza indirebilmek de çok önemli bu noktada. Çevredekilerin de hassasiyeti çok önemli bu noktada. Anne adayının biraz daha sakin bir yaşantısının olması gerekir. Kendi ve bebeğin sağlığı açısından. Ayrıca ilaçlardan, radyasyondan, alkolden tabi ki uzak durması beklenir.

Erken Hamilelik Belirtileri

Erken Hamilelik Belirtileri

Hamilelikte Mide Bulantısını Engellemek İçin Neler Yapılabilir?

Erken hamilelik belirtileri içerisinde yer alan mide bulantısı herkes için bir probleme dönüşebilir. Anne adayı bol bol dinlenerek fazla hareket edip kendini yormamalı, ayrıca günde 5 öğün protein ağırlıklı şekilde, gıda tüketimi için de ara öğün arasında tercih edilmeli, sabah bulantılar için kraker, galeta ve leblebi gibi besinler tercih edilebilir. Bir de çok bahsedilen baş ağrısı konusuna gelelim.

MİDYO  Sudocrem nedir? Faydaları nelerdir?

Video: Erken dönem hamilelik belirtileri nelerdir?

Hamilelikte Baş Ağrısını Engellemek İçin Neler Yapılabilir?

Sessiz sakin bir ortamda günü geçirmeyi ve stresten uzaklaşmayı düşünebilir anne adayları. Çünkü en önemli olgu stressiz ortamlardan maruz kalabilmek, kendini soyutlayabilmek. Botoks tedavisi uygulaması da tercih edilebilir yerine göre.

Hamilelikte En Çok Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ruh hali değişimleri çok sık olacağından daha gürültüsüz ortamlara geçilmeli. Kızarıklık ve akneler görülebilir tabi kişiden kişiye göre değişir. Her anne adayının hamileliği aynı olmuyor. Dolayısıyla sivilce görürseniz şaşırmayın. Ayrıca doktor kontrolleri ihmal edilmemeli herhangi bir şikayette mutlaka ilk önce bu yönteme başvurulmalı.

Bizim halk tabiriyle daha doğal yöntemler kullanılsa da modern yaşam gereği artık eski halk geleneklerinden böyle önemli konularda el eteğin çekilmesi gerektiğini düşünüyorum. Yüksek tansiyon ve baş dönmesi, bayılma gibi önemli belirtiler görülmesi mümkün. Dediğim gibi göğüs ağrısı ya da göğüs uçlarının genişlemesi de normal. Yeri geldiğinde kasık ağrısı, çarpıntı, mide ekşimesi ya da yorgunluk, sürekli uyuma isteği görülebiliyor.

Erken Hamilelik Belirtileri

Erken Hamilelik Belirtileri

Bazısı sadece ilk haftada görülebiliyor bazısının da hamileliğin son haftasına kadar görüldüğünü söylemekle hata etmiş sayılmam sanırım. Son zamanlarda artan vücut sıcaklığı da hamilelik belirtisi diye konuşuluyor yüksek ihtimal de doğru olduğunu söyleyebiliriz. Aynı çarpıntı, kalbin olduğundan fazla atması gibi detaylar fetüsten kaynaklı.

Sık tuvalete çıkma konusuna da dikkat edilmeli burada çünkü bunun ana problemi idrar yolu enfeksiyonu da olabilir hamilelik belirtisi de ve erken hamilelik belirtileri arasında gösterebileceğimiz tırnakların çabuk uzaması, duyuların gelişmesi hatta bazı anne adaylarının hamile olduğunu hissetmeleri bile mümkün buna hurafe gözüyle bakılmıyor.

MİDYO  Bel fıtığı nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Bu gibi detaylar sayesinde doktora gitmeden de belirtileri görüp hamile olduğunuzu anlayabilirsiniz fakat tabii en sağlıklı yöntem yine de bir kontrol etmektir.

İlgili Makaleler
Diş temizleme aslında nasıl yapılmalı?

Diş temizliği hem sağlıklı bir diş etine sahip olmanızı sağlar hem de buna bağlı olarak diş kaybını önler. Tüm bunların OKU

Hayatınıza sağlık katmak için 9 tüyo

Sağlıklı bir yaşam tarzı, hastalıkları önlediği gibi kişilerin yaşam süresini de uzatıyor. Bazılarınızın ‘Bu o kadar kolay değil’ dediğini duyuyoruz. OKU

Expigment nedir? Nasıl kullanılır?

Cildimiz vücudumuzdaki en hassas ve en çok ilgi gerektiren yerlerimizden biridir. Onun güzel, parlak ve sağlıklı görünmesi bizim için son OKU

Vajina kaşıntısı neden olur ve nasıl giderilir?

Kadınlarda en çok meydana gelen kadınsal sorunlardan bir tanesi de vajina kaşıntısı olmaktadır. Bu sorun belirli zaman aralıklarında birçok kadının OKU