Bir evcil hayvan sahibi olmak tarif edilemez bir zevktir. Ama aynı zamanda zor bir iş de olabilir. İyi hazırlanmışsanız, hayvan bakımı konusunda araştırmanızı yapın. Evcil hayvanların bakımının kolay yolları nelerdir? En sevdiğiniz evcil hayvanınızın yaşam koşullarını, beslenmesini araştırmak bu soruya kesinlikle doğru cevabı verecektir. Sizler için bazılarını sunduk, peki okumaya devam edin.

Evcil Hayvanların Bakımının Kolay Yolları Nelerdir?

Evcil Hayvanların Bakımının Kolay Yolları Nelerdir?

Evcil Hayvanlara İyi Bakmak İçin Bilmesi Gerekenler

Evcil hayvanlar evinizle sevişirken, her zaman yönetmek kolay değildir. Tüm evcil hayvanların, her hayvanın ve cinsin özel ihtiyaçlarına ek olarak zamana, paraya ve sevgiye ihtiyacı vardır. Sadece satın alma gününde değil, uzun vadede de bir evcil hayvan istediğinizden emin olmanız gerekiyor. Evcil hayvanların çoğu gün boyunca ilgi ve bakıma ihtiyaç duyar, bu nedenle evde evcil hayvanınıza bakmak için yeterince bulundurduğunuzdan emin olun.

Çocuğunuz varsa, evcil hayvanların çocuk dostu olacağını düşünün. Örneğin hamsterler ve balıklar, erken dönem evcil hayvanlara iyi gelir. Çok fazla yaşam tarzı değişikliğiniz varsa, stabil olana kadar bir evcil hayvan satın almayı düşünmemelisiniz.

VİDEO: Hangi Tür Evcil Hayvan Kişiliğinize Uygundur

Yaşam Tarzına Uygun Bir Evcil Hayvan Seçmek

Farklı köpek türlerinin bile farklı ihtiyaçları vardır. Bu nedenle, ev aletlerinize uygun bir evcil hayvan seçtiğinizden emin olun.

İşte farklı evcil hayvanlarla ilgili bazı genel endişeler:

 • Köpekler: Köpekler cins olarak çok farklı olsalar da, tüm köpeklerin çok fazla ilgiye, egzersiz süresine ve dolaşmak için çok fazla alana ihtiyacı vardır.
 • Kediler: Kediler daha az gözetim altında başarılı olur. Yine de sevginize ve zamanınıza ihtiyaçları olsa da.
 • Hamsterler, goriller, perdeler ve kemirgenler: Ekonomik ve kısa vadede iyi evcil hayvanlardır. Bununla birlikte, çoğu korkunç derecede güçlü kokular yayar.
 • Balık: Balıkların büyümesi için dikkatli izlenmesi ve bakıma ihtiyacı vardır. Balığın bahçeye sahip olduğunu düşünün.
 • Kertenkeleler: Yalnız mutlular. Genellikle bakımı zor değil. Kertenkeleler pek sevgi göstermez. Hastalığını teşhis etmek de zordur.
 • Kuşlar: Kuşlar aşırı derecede kirli olabilir ve genellikle yüksek rakımdadır. Ayrıca özellikle papağanlar gibi daha büyük kuşlar için pahalı ve bazen zahmetlidir.
 • Tavşanlar: Tavşanlar, ailede büyük payı olan dost evcil hayvanlardır. Bununla birlikte, kolayca çok fazla gürültüye ve kafa karışıklığına neden olabilirler.
MİDYO  İzlerken kanınızı donduracak seri katil filmleri

Bu nedenle, bir evcil hayvan satın almadan önce, sevdiğiniz farklı evcil hayvanların davranışları ve ihtiyaçları hakkında, kolay bakımları için kapsamlı bir araştırma yapın.

İzleyin: Evcil Hayvan Seçimi / Kedi – Köpek – Balık – Kuş

Eve Gelen Evcil Hayvan İçin Hazırlamak

Evcil hayvanlar meraklıdır, yiyecek odaklıdır ve uyarılarınızı dinleyebilir. Sınırlar veya güvenli bir alan oluştururlarsa sorun yaratırlar. Kuşlar açık pencerelerden çıkabilir. Kertenkeleler etrafta eşya çalabilir ve sokağa köpekler veya kediler girebilir.

Bu nedenle, evcil hayvanınıza kolayca bakmak istiyorsanız bazı ipuçları bilmenizde fayda var:

 • Evcil hayvanınızın kaçabileceği yerleri kontrol edin. Yiyecekleri onların ulaşamayacağı bir yerde tutabileceğinizden emin olun.
 • Bıçak veya zehirli yiyecekler gibi zararlı nesneleri gündeminizin en üstünde tutun.
 • Evcil hayvanınızın evin dışında vakit geçirmesini istiyorsanız, evin içindeki çitin içinde olduğunu düşünün.
 • Evcil hayvanınız için “yatak odası” olarak seçebileceğiniz bir oda ayırın.

Evcil hayvanınızın hayatınızda nispeten sakin bir zaman geçirmesi için bir hedef belirleyin, böylece herkes birbirine alışırken gereksiz stresten kaçınabilir.

Evcil Hayvanların Bakımının Kolay Yolları Nelerdir?

Evcil Hayvanların Bakımının Kolay Yolları Nelerdir?

Evcil Hayvan Almadan Gerekli Malzemelerin Hazırlamak

Yeni evcil hayvanınızı eve getirmeden önce, evcil hayvan dükkânınız veya evcil hayvan tedarik acentenizle neye ihtiyacınız olduğunu (barınma, oyuncaklar, temizlik malzemeleri vb.) Konuşun ve onlardan satın alın. Aile üyelerinize her şeyi nasıl kullanacaklarını öğretin. Küçük çocuklarınız varsa, onlara bir oyuncak bebeği “besleyerek” veya bitkileri düzenli olarak sulayarak yardımcı olabilirsiniz.

MİDYO  Sümbül çiçeği bakımının püf noktaları nelerdir?

Evcil Hayvan Kolay Bakımı İçin Düzenli Veteriner Ziyaretleri

Evcil hayvanınızı satın aldıktan hemen sonra bir veterinere götürdüğünüzden emin olun. Tıpkı insanlar gibi evcil hayvanların da sorunları ciddileşmeden tespit etmek için düzenli kontrollere ihtiyacı vardır.

Onlar hakkında bilmeniz gereken bilgiler:

 • İlk ziyaretinizde, evcil hayvanınızın muayenesini, beslenme ve tıbbi ihtiyaçlarını ne sıklıkla kullanmanız gerektiğini sorun.
 • Aşıları mümkün olan en kısa sürede planladığınızdan emin olun. Evcil hayvanınızın, bazı köpekler için kalp kremi hapları gibi veteriner hekiminiz tarafından önerilen tüm uygun aşılara ve diğer koruyucu ilaçlara sahip olduğundan emin olun.
 • Veterinerinize, evcil hayvanı hastalandığında hangi belirtilere sahip olacağını sorun.
 • Acil bir durumda veteriner hekimin numarasını ve veteriner hastanesinin numarasını kaydedin.

Evcil hayvanınızın doğal davranışını bilmek önemlidir. Hasta veya yaralılarsa, genellikle daha fazla uyumak, yiyecekleri kesmek gibi anormal hareket ederler. Tuhaf davranmaya başlarlarsa, herhangi bir yaralanma olup olmadığını kontrol edin ve yiyecek ve su alımınıza dikkat edin. Yemeyi veya içmeyi bırakırlarsa veya sizinle ilgili belirgin yaraları varsa, onları bir veterinere götürün.

İlgili Makaleler
Kayak tatilinde yanınıza almanız gerekenler

Kış mevsiminin vazgeçilmezi kayak tatil hepimizin kış aylarını sevme nedenlerinin başında gelir. Genellikle çok kalabalık olmayan kayak merkezleri kışın tadını OKU

Hem gezip, hem de para kazanan seyahat Youtuber’ı nasıl olunur?

Youtube günümüzde oldukça fazla sayıda insan tarafından kullanılır bir hale gelmiş her yönden çok iyi potansiyelleri olan kaliteli video paylaşım OKU

MİDYO  Sevgili ile beraber izlenebilecek romantik komedi filmleri
Hobinizi internetten satış yaptığınız bir işe dönüştürebilirsiniz

Günümüzde insanlar hayatın telaşından ve stresinden kurtulmanın yolu olarak hobilerine sarılıyor. Herkesin ilgi alanları ve uğraşları farklı olduğundan hobileri de OKU

Güzel zaman geçireceğiniz, aynı zamanda da evinizi güzelleştireceğiniz 6 hobi

İçinde bulunduğumuz bu sosyal çağda ilgileneceğimiz pek çok hobi ile karşılaşmak mümkün olacaktır. Özellikle son dönemde yaşadığımız pandemiden dolayı evlere OKU