Hayvan sahiplenmelerinin artış göstermesiyle birlikte hayvan sahiplenen bireyler ” evcil hayvan beslemenin püf noktaları nedir? ” şeklinde aramalar yapmaya başladı. Her şeyden önce hangi evcil hayvan sahiplenilirse sahiplenilsin onun da bir canlı olduğunu ve her şeyin plana uygun olarak gitmeyeceği ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.

Doğru Evcil Hayvan Seçimi

Günümüz insanlarının şehir hayatının da etkisiyle yoğun iş hayatında çalışıyor olması tıpkı ilişki ve aile hayatı gibi sahipleneceği hayvanı ve hatta onun cinsiyetini bile etkileyebilir. Çünkü örnek verecek olursak 9-5 çalışma saatlerinde çalışan bir birey iseniz köpek bakımı size uygun olabilir.

Ancak yoğun çalışma şartlarında çalışan bir birey iseniz köpeğinize ayırmanız gereken süreyi ona veremeyeceğiniz için köpek sahiplenmek size uygun olmayabilir. Çünkü cinslerine göre farklılık gösterse de genel hatlarda incelersek köpekler dışarıda gezdirilmeye ve tuvalet ihtiyacının giderilmesine ihtiyaç duyarlar. Bunun yanı sıra sizden ilgi bekleyecektir. Bu yüzden bu durumda bireylerin çalışma hayatına ve yaşam şartlarına göre hayvan seçmesi önemlidir.

İzleyin: HANGİ EVCİL HAYVANI BESLEMELİYİM ? (Evcil Hayvan Beslemek)

Evcil Hayvan Seçiminde Ekonomik Taraf

Sahipleneceğiniz hayvana sınırsız ilgi ve şefkat gösterecek zamanınız vardır ancak ekonomik yönden sorunlarınız olabilir. Sahiplendiğiniz hayvanın aşı masrafları, mama masrafları ve gerekse hastalandığında ortaya çıkacak olan veteriner masrafları sizin yaşantınıza fazla gelebilir. Bu yüzden örneğin köpek sahiplenmek yerine ekonomik sıkıntılarınızı düzeltene kadar kuş veya balık sahiplenebilirsiniz.

Aile Yaşantınız Üzerindeki Etkisi

Şüphesiz her hayvan gelmiş olduğu eve huzur ve mutluluk getirir. Ancak buna rağmen evliyseniz eşiniz ve çocuklarınızın; değilseniz ebeveynlerinizin sahiplenmiş olduğunuz hayvana karşı olumsuz tutumu sizi zor durumda bırakabilir. Çünkü hayvanınız sizinle yaşayacağı gibi aileniz ile de yaşayacaktır. Ve bu durumlarda sıklıkla karşılaşılan hayvanın ev içinde kısıtlanmasıdır. Onu evde istemeyen birey evin belli odalarına girmesini yasaklayınca hayvanın üzerinde psikolojik baskı oluşabilir ve kendisini mutsuz hisseder.

MİDYO  Evde doğum günü pastası nasıl yapılır?

Evcil Hayvanınızın Eğitimi

Tıpkı hayvanların da biz insanlar gibi küçük yaşlardan itibaren eğitilmesi daha kolaydır. Örneğin sahiplenmiş olduğunuz köpeğinizin yavruluğunda tuvalet eğitimi ve belli başlı komutları öğrenmesi çok daha kolay olacaktır. Bu yüzden sahiplendiğiniz andan itibaren zaman kaybetmeden gerek veteriner hekiminizden gerekse köpek eğitmeninden tavsiye almayı unutmayınız. Kedilerde bu durum köpeklerdeki gibi değildir. Genelde siz kedinizi değil o sizi eğitir. Fakat bu durum muhabbet kuşu gibi hayvanlarda da geçerlidir ve yavruluğundan itibaren doğru şekilde eğitilmelidir.

Doğru Veteriner Seçimi

Sahiplendiğiniz hayvanın türüne göre civarınızda bulunan veteriner kliniklerini araştırmaya başlayabilirsiniz. Eğer kanatlı bir evcil hayvan sahiplendiyseniz bu alanda uzmanlaşmış veteriner kliniği bulmak hem hayvanınızın sağlığı için hem de sizin için daha iyi olacaktır. Ayrıca veteriner hekim ne kadar iyi olursa olsun bazı hayvanlar bazı insanlarda kendilerini güvende hissetmezler. Bu da hem veteriner hekimi yorar hem de hayvanınızı strese sokar.

Evinizin Güvenliği ve Hayvana Ait Yaşam Alanı

Günümüzde sıklıkla tercih edilen hayvanlar arasında kedi, köpek, balık ve kuş gibi hayvanlar bulunuyor. Hepsinin ayrı ayrı yaşam alanına ve birtakım güvenlik önlemlerine ihtiyaçları vardır.

  • Kedi sahiplenmeden önce birinci katta oturuyor dahi olsanız cam ve balkonlarınıza file/tel taktırmayı ihmal etmemelisiniz. Çünkü günümüzde her gün yüzlerce kedi camlardan ve balkonlardan düşerek felç kalıyor hatta ölebiliyor.
  • Köpek sahiplendiyseniz eğer her ne kadar küçük ırk olursa olsun koşup zıplayacağı, enerjisini atabileceği bir alana ihtiyacı vardır. Bu evinizin bahçesi olabilir veya onu günde birkaç kere çıkaracağınız yürüyüş olabilir. Ancak bunları sağlayamayacaksanız köpek sahiplenmeyi yeniden gözden geçirmelisiniz.
  • Balık sahiplenmeyi düşünüyorsanız sahipleneceğiniz balık sayısına uygun akvaryum almalısınız. Çünkü bir balık bile sahiplenseniz onun akvaryum içerisinde bulunan solunum cihazına ihtiyacı vardır. Ayrıca balık sayısına göre yeteri büyüklükte akvaryum aldığınızdan emin olun.
  • Kuş sahiplenmeyi düşünüyorsanız ona uygun ve rahat edebileceği bir kafes almalısınız. Ayrıca kafesi evde koyacağınız yer cereyan yapan bir yer olmamalı. Aksi taktirde kuşunuz aldığı rüzgardan ötürü hastalanabilir.
MİDYO  Evcil hayvanlarımıza oyuncak alırken nelere dikkat etmeli?

Apartman Sorunları

Her ne kadar karşılaşılması istenmeyen bir durum olsa da sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Eğer apartman dairesinde yaşıyorsanız evcil hayvan beslediğiniz için komşularınızdan şikayet hatta kiracı iseniz ev sahibinden uyarı alabilirsiniz. Bu konuda sorunu çözmek için birçok hakka sahip olsanız bile sahiplenmeden önce bu konuyu göz önünde bulundurup oluşabilecek sorunların önüne geçebilirsiniz.

Veteriner Masrafları

Aşı ve mama masraflarının haricinde onlar da birer canlı olduğu için düzenli veteriner kontrolüne ve gerektiğinde tedaviye ihtiyacı vardır. Bu yüzden sahiplenmiş olduğunuz hayvan için bütçe ayırabiliyor oluşunuzdan emin olmalısınız. Ve hastalık belirtisi görmeseniz bile veteriner hekiminizin önerileri doğrultusunda sağlık kontrollerinin yapılmasını ihmal etmemelisiniz.

Doğru Mama Seçimi

Evcil hayvan sahiplendirilmelerinin artmasıyla beraber piyasaya çok sayıda mama getirilmeye başladı. Ancak süslü paketlerinin aksine birçoğu içerik bakımından hayvanınıza faydadan ziyade zarar sağlayacak türden mamalardır. Örnek verecek olursak kedi veya köpek gibi etçil bir hayvan sahiplenecekseniz aldığınız mamanın et içeriğinin yüksek olmasına dikkat etmelisiniz. Bu yüzden sahiplendiğiniz hayvanın türüne göre mama konusunda detaylı araştırma yapmalı, bir sonuca varamazsanız veteriner hekiminizden bu konuda yardım alabilirsiniz. Ayrıca mamanın tazeliğinden emin olup açık satılan mamaları tercih etmemelisiniz.

Evcil Hayvanınızın Size Katacağı Şeyler

  • Sorumluluk sahibi olmanız yönünde önemli rol oynarlar. Onu her gün yürüyüşe çıkarmak, her gün tuvaletini temizlemek veya her gün mama su vermek bile sizde sorumluluk bilinci uyandırır.
  • Her şeyden önce size koşulsuz sevgi göstererek bir dost olacaktır. Onun sayesinde yalnızlık hissinden uzak olacaksınız.
  • Evcil hayvanların insan stresini azalttığına dair birçok çalışma vardır.
MİDYO  Evde iyi filtre kahve demlemenin püf noktaları nelerdir?
İlgili Makaleler
Rüyada köpek görmek ne anlama gelir?

Rüyada köpek görmek genel anlamı ile sadakate bazen de düşmanlığa yorumlanan bir rüyadır. Rüyada köpek görmek, kişinin dostları yönünden şanslı OKU

Rüyada kedi görmek nasıl yorumlanır?

Rüyada kedi görmek, kedi yavrusu görmek ya da kedi görüp kovalamak, farklı farklı anlamlara gelebilir. Rüyalar, çoğu zaman önemsiz olarak OKU

Evden online spor yapmak için nasıl bir yol izlemeliyim?

Spor yapmak isteyen insanlar, online spor yapmak konusunda daha çok bilgi almaya başlamıştır. Online sporlarda, bir diyetisyen ve spor hocasının OKU

İncir aşısı nasıl yapılır? – İncir ağacı özellikleri nelerdir?

Pek çok kişi, incir aşısı nasıl yapılır? Sorusunun cevabını araştırmaktadır. Ana vatanı Türkiye olan ve en çok Ege bölgesinde yetişen OKU