Sinema severler bakımından korku filmleri yarattığı heyecan ve korku hissinden dolayı son derece kritik bir öneme sahiptir. Özellikle bu tarz filmleri izleme konusunda kaygı taşıyanlar için filmlerin korku seviyeleri büyük önem arz etmektedir.

Kimilerine göre ise korku filmi adıyla anılan pek çok film gerçek manasıyla korkunç olmamakta. Aynı zamanda bu kimseler korku filmlerinin bir kısmını korkunç olarak kabul etmemenin yanı sıra onlara herhangi bir etki etmediğini de söylemekte fakat yapılan bilimsel araştırmalar hiç de durumun böyle olmadığını kanıtlar nitelikte.

Araştırma şirketi olarak faaliyet gösteren bir İngiliz firması olan Broadbandchoices yaptığı araştırmayla korkunçluğunu bilimsel olarak kanıtladığı filmleri izleyicilerine sundu.

Söz konusu araştırma şirketinin yaptığı araştırma kapsamında deneklere 5.1 surround ses sistemi kullanılarak 120 saatten fazla korku filmi izlemeleri sağlandı. Denekler bu filmleri izlerken bağlanan ekipmanlar aracılığıyla kalp ritimleri ve kalp atış hızı gözlemlenerek not edildi.

Normal durumlarda 65-70 bpm aralığında olması beklenen kalp atışı korku filmlerinin etkisiyle neredeyse 2 katına çıkarak 131 bpm’ye kadar ulaştı. Böylelikle bazı korku filmlerinin korkunçlukları bilim insanları tarafından netlikle kanıtlanmış oldu. Böylece korku filmlerinden korkmadığını iddia edenlerin bu iddiası bilimsel olarak çürütülmüş oldu. Şirket tarafından korkunçluğu bilimsel olarak kanıtlanmış 10 film;

The Visit

The Visit

10.The Visit

2015 yapımı olan bu film denekler tarafından izlendiğinde kalp atış hızı ortalama 79 bpm olarak gözlemlenmiştir. İki küçük kardeşin şehir hayatından uzakta bir çiftlikte büyükanne ve büyükbabasını ziyaret etmesini konu alan film gerçek anlamıyla gerilim ve korku filmidir.

MİDYO  Sevgili ile beraber izlenebilecek romantik komedi filmleri

İzleyin: The Visit – Official Trailer (HD)

9.The Descent

The Descent yine şirketin yaptığı araştırmalarda deneklerin kalp atış hızının 79 bpm olarak gözlemlendiği korku filmlerinden biri olma özelliğine sahip. Film 2005 yapımı olmakla birlikte ailesiyle birlikte tatile çıkan genç bir kadının şahit olduğu feci trafik kazası teması ile izleyicileriyle buluşuyor.

The Babadook

The Babadook

8.The Babadook

İngiliz şirketinin yaptığı araştırmada bu filmi izleyen deneklerin kalp atış hızı 80 bpm olarak gözlemlendi. 2014 yapımı olan filmin konusu eşinin 6 yıl önce ölmesiyle kızını tek başına büyüten bir kadının hikayesi üzerine inşa edilmiştir. Kızının kitaplarının arasında Babadook ismin de bir kitabı bulmasıyla genç kadının hayatında olan değişiklikler filmin teması olarak görülmekte.

7.The Conjuring 2

The Conjuring 2  seri olan korku filmlerinden biri olarak dikkat çekmektedir. 2013 yılında yılın en  iyi korkunç filmi ödülünü de alan film, paranormal olayları aydınlatmayı amaçlayan bir çiftin bu süreçte yaşadığını anlatmakla birlikte, İngiliz şirketinin yaptığı araştırmada deneklerin kalp hızı 80 bpm olarak ölçüldü.

Video: The Conjuring 2 – Official Teaser Trailer [HD]

6.It Follows

İsminden de anlaşılacağı üzere sevgili ile seviştikten sonra kendini bir anda odada yalnız bulan genç bir kadının yaşadıklarını anlatan film, 2015 yapımı olmakla birlikte deneklerin kalp atış hızı bu film kapsamında 81 bpm olarak tanımlandı.

MİDYO  Boş durmak yok! Çocuklar için evde yapılabilecek eğitici etkinlikler

5.Paranormal Activity

Mistik filmler denildiğinde ilk akla gelen fimlerden olan Paranormal Activity bilineceği üzere paranormal olayları konu almakla birlikte, şirketin yaptığı araştırma da deneklerin kalp hızı bu filmi izledikleri durumda 82 bpm olarak ölçülmüş.

Hereditary

Hereditary

4.Hereditary

Aile büyüklerini kaybeden bir ailenin yaşadığı korkunç bir laneti anlatan film, aile üyelerinin akıl sağlığını yitirmesiyle korkunç bir hal alıyor. Şirket tarafından deneklerde yapılan ölçüm de ise filmin sağlamış olduğu kalp atış hızı 83 bpm.

3.The Conjuring

Seri korku filmlerinin ilki olan film herkes tarafından bilinen bir konuya sahip olmakla birlikte en korkunç filmler arasında gösterilmekte. İngiliz şirketin yaptığı araştırmada deneklerin kalp atış hızı bu filmi izlemeleri halinde 84 bpm olarak kayda geçmiş.

2.Insidios

2010 yapımı olan gerilim ve korku filmi İnsidios, deneklerin kalp atış hızının 85 olarak gözlemlenmesi bakımından en korkunç filmlerden biri olma özelliğini göstermekte.

Fragman: INSIDIOS OFFICAL TRAILER 2011 [HD]

1.Sinister

Bu listenin başında ise İngiliz araştırma şirketi tarafında yapılan araştırmada deneylerin kalp atış hızının 86’ya çıktığı ve korkunçluğu bilimsel olarak kanıtlanmış olan Sinister filmi var. Ellison Oswalt isminde bir sur romanı yazarının yaptığı araştırmaları anlatan film bu süreç içerisindeki gerilimleri izleyicilerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler
Evcil hayvanlarımıza oyuncak alırken nelere dikkat etmeli?
MİDYO  Evde iyi filtre kahve demlemenin püf noktaları nelerdir?

İnsanların oyuncaklar ile oynamayı sevdiği gibi hayvanlarda oyun oynayabildikleri evcil hayvan oyuncakları olsun isterler. Evcil hayvan oyuncakları nedir? Bu oyuncaklar OKU

Evde ek iş yaparak bir günde 500 TL kazanma yolları

Kişiler "evde ek iş yaparak daha fazla para kazanma yolları" konusunda araştırmaları sık sık gerçekleştirmektedir. Daha fazla kazanç sağlamak herkesin OKU

Evde kendi doğal sabununu kendin yap

Sabun günlük hayatta en çok kullandığımız ürünlerden biridir. Evde kendi sabununu kendin yap fikri mutlaka herkesin aklına bir defa da OKU

Meybuz nasıl yapılır?

Sıcak havaların vazgeçilmezi haline gelen dondurma hem çocuk hem de yetişkinlerin tercihleri arasındadır. Günümüzde kaliteli dondurma bulabilmek oldukça zor olsa OKU