Evrensel bir dil ve sanat biçimi olan müzik, hepimizin hayatında büyük ve önemli bir yer kaplar. Dinlediğimiz bir  müzikle, kimi zaman geçmişe dönerek anılarımızı hatırlar, kimi zaman da geleceğe ve hayallerimize yolculuk yaparız. Bazen konuşarak ifade edemediğimiz duygularımızı, birkaç nota bizim için dillendirir. Bazen de en mutlu anlarımızda en sevdiğimiz şarkıları söyler, doyasıya şarkı söylemenin verdiği enerji ile mutluluğumuzu katlarız.

Müzik, hayatımızın bu kadar büyük bir parçası halinde iken, bu eserlerin ortaya çıkmasını sağlayan müzik aletleri de doğal olarak hayatımızın içinde yer alıyor. Hayatımızın bir döneminde hepimiz bir müzik aletini çalmaya heves etmiş ve öğrenmeye çalışmış fakat zorlandığımız noktoda pes edip yarım bırakmışızdır. İşte bu yazımızda bıkmadan ve yarım bırakmadan öğreneceğiniz Kolay Öğrenilen Müzik Aletleri neler bunlara bakacağız.

En Kolay Çalınan Müzik Aleti Hangisidir?

En Kolay Çalınan Müzik Aleti Hangisidir sorusuna tek bir cevap veremeyiz. Müzik aleti kullanmayı öğrenmek isteyenler genellikle piyano ya da gitarı tercih ederler. Fakat bu ikisine oranla daha kolay öğrenilen ve öğrendikten sonra zevkle çalınan, çok sayıda başka müzik aleti vardır. Şimdi bunlardan başlıcalarını inceleyelim.

1.Mızıka

Günümüzde popülaritesini her ne kadar yitirmiş olsa da, özelikle  90 ve 80 kuşağı öncesi nesiller, mızıkaya fazlasıyla aşinadır. Kolay bir çalgı aleti olması sebebiyle de solo müzik için biçilmiş kaftandır diyebiliriz. Mızıkayı genellikle kovboy filmlerinden tanırız. Ayrıca Karadeniz bölgesinin yöresel müziklerinde de kullanılır.

MİDYO  En iyi Ayşen Gruda filmleri

Öğrenmesi ve çalması oldukça kolay olan mızıkanın, kendine has özel bir tanısı vardır. Üstelik akort derdi yoktur ve taşıması kolay olduğundan istediğiniz her yere rahatlıkla götürebilirsiniz. Tüm bu avantajları sayesinde  Kolay Öğrenilen Müzik Aletleri arasında ilk sırada yer alıyor diyebiliriz.

İzleyin: BLUES ARMONİKA MIZIKA DERS 1 TUĞRUL ARAY

2.Ukulele

Küçük bir gitara benzeyen ukulele, genelde tropikal iklim, deniz ve kumsalı getirir akıllara. Ayrıca salsa gibi danslar ile de çok bağdaşır. Sanıldığının aksine ukulele, aslında  gitar değildir. Hawaii çalgılarından biridir. Öğrenmesi  kolaydır ve fiyatı da diğer müzik aletlerine göre oldukça ucuzdur. Sadece dört teli vardır ve bu teller naylondan üretildiği için parmaklarda acıtma sorunu yaratmaz. Bütün bunların yanında oldukça tatlı ve hoş bir sesi olan bir enstürüman olarak bilinir. Gitar öğrenmek isteyenler için de ukelele ile başlamak çok güzel bir pratik ve kolaylık sağlar.

Video: UKULELE DERSİ #1 – 1.DERS(SIFIRDAN) (SAĞ EL, SOL EL TUTUŞ – C AKORU – İLK RİTİM MODELİ)

3.Tef

Tefi, özellikle Türk filmlerinde, tonton teyzelerin hamam ve matinelerde ellerinde sallayarak çaldığı çalgı olarak hatırlarız. Sadece elle vurulup tempo tutularak çalınan tef, kültürümüzde yaygın olan bir müzik aletidir. Orta Asya ve Arap kültürlerinde de yaygın olarak kullanıldığı bilinir. Özellikle de müzik kulağı pratiği yaparken kullanılacak en doğru seçenektir.  Tüm bu pratikliği ve kolaylığı sayesinde Kendi Kendine Öğrenilebilecek Enstrümanlar arasında da bilinir.

MİDYO  Yazlık kıyafetleri saklarken nelere dikkat etmeli

4.Bongo

Çift davul ya da minik bir bateri takımı gibi düşünebilirsiniz bongoyu. Çoğunlukla uzak batı müzikleri ve salsa tarzı müziklerden aşina olduğumuz bir müzik aletidir. Bongo, birbirine bitişik iki davuldan oluşur ve iki dizin arasında tutularak çalınır. Davulların üstüne, avuç içi ve parmaklarla vurarak ses çıkartılır.

Seyredin: Bongo Dersi Part-1 (Vuruş Teknikleri/Martillo)

5.Org

En çok Karadeniz horonlarından tanıdığımız org, her be kadar küçük piyano gibi görülse de avantajları piyanoya göre çok fazladır.  Piyanoya göre çok daha ucuz ve taşıması kolaydır. Ayrıca elektroniktir ve bu sayede de kullanmakta daha kolaylaşır. Orta fiyat aralığındaki modelleri, hoparlörleri ile birlikte satılır. Tüm bu özellikleri sayesinde Kolay Öğrenilen Müzik Aletleri arasında yer alır.

 

İlgili Makaleler
Hikayesi olan türkülerimizin gerçek öykülerini biliyor musunuz?

Müzik hayatımızın içinde büyük ve önemli bir kaplar. Hepimizin dinlerken geçmişe döndüğü, gelecek hayallerine doğru yürüdüğü, hüzünlü ya da neşeli OKU

Evde yemek yaparak nasıl gelir elde edilir?

Günümüz koşullarında pek çok kişi, hayat standartlarını daha iyi hâle getirmek ve daha kaliteli bir yaşam biçimi sağlayabilmek adına daha OKU

En iyi Ayşen Gruda filmleri

Domates güzeli olarak hayatımıza giren ve filmleri ile yıllarca içimizi ısıtan sanatçının birçok filmi bulunmaktadır. Oynadığı filmler yıllardır özelliğini kaybetmemiş OKU

Asla kaçırmamak gereken en iyi gerilim dizileri
MİDYO  Sevgili ile beraber izlenebilecek romantik komedi filmleri

Gerilim filmlerini izlemeyi seven kişiler, sürekli yeni filmler araştırmaktan sıkılabilirler. Bu nedenle de kendilerine düzenli olarak izleyebilecekleri gerilim dizileri arayabilirler. OKU