İtalyan film sektörü 1903 senesinden beri aktif olarak yeni eserlerle ortaya çıkmaktadır. Dünya üzerinde bilinen en iyi filmlerden birçoğuna ev sahipliği yapan sinema, zaman içerisinde birçok farklı konular üzerinde eser vermiştir. En iyi İtalyan filmleri isimli yazımız içerisinde bu filmlerden bazılarını görebilişiniz. Sinema sektörü içerisinde ilk başlarda yalnızca tarih konulu filmler çekilmiştir. Ancak zaman içerisinde dram ve aşk konuları da ele alınarak, sinema sektörüne farklı bakış açıları da getirilmiştir. Filmler üzerinde şehirler ve kültürler özenli bir şekilde anlatıldığı için izleyicileri büyüleyen bir özelliğe sahiptir.

La Meglio Gioventu

2013 yapımı olan bu film süresi ile oldukça dikkat çeken bir eser olmuştur. 6 saat 40 dakika boyunca perdede yer alan bu film 1966 yılında geçmektedir. Matteo ve Nicola’nın yolları akıl hastanesi içinde acı çeken Giorgia ile kesişir. Giorgia oldukça haksızlıklara maruz kalmaktadır ancak gençlerin ellerinden yapabilecekleri hiçbir şey gelmez. Bu nedenle adaleti sorgular ve kendi hayatlarını bütünüyle değiştirirler. Nicola artık bir hippi olarak yaşamaya karar verir ve insanlara iyilik etmek için psikoloji okumaya başlar. Matteo ise adaleti yakalamak ister ve polis okulunda okumaya başlar. En iyi İtalyan filmleri arasında yer alan bu filde 1960 ile2003 arasındaki ülke tarihine yer verilmiştir.

Perfetti Sconosciuti

Yedi arkadaşı konu alan bu filmde bir yemek için herkes toplanır. Yemek esnasında her konu hakkında keyifli sohbetler eden arkadaşlar, bir anda farklı konular hakkında sohbet etmeye başlarlar. Bu esnada herkes telefonlarını masanın üzerine koyar ve içindeki bilgileri arkadaşlarıyla paylaşmaya başlar. Herkesin sırlarının öğrenileceği film oldukça ilginç bir şekilde ilerler.

MİDYO  Satranç temelleri ve satranç oynamanın püf noktaları

Buongiorno, Notte

En iyi İtalyan filmleri arasında oldukça önemli bir yere sahip olan bu film, tarih konusunu işler. Film içerisinde ülke içinde 30 seneden daha uzun bir süre başta kalan Ido Moro’nun hayatı ele alınmaktadır. 1978 yılında Kızıl Tugaylar’ın kaçırdığı ve 55 gün boyunca salınmadığı liderin bu süreç içerisinde yaşadıkları anlatılıyor. Devletin tutumu sonuçlarında liderin öldürülmesi ile sonuçlanan film oldukça büyük beğeni toplamıştır.

La Vita E Bella

1997 yapımı olan film, 1930’lu senelerin içindeki İtalya’yı ele almaktadır. Guido oldukça rahat bir yaşam süren Yahudi’dir, mesleği ise kitapçılıktır. Bir gün aşık olduğu kadınla evlenir ve mutlu bir evlilik sürmeye başlar. Bir zaman sonra bir bebekleri olur ve oldukça güzel bir hayatları olur. Fakat Almanların bir gün İtalya’yı işgal altına alması ile mutlulukları bozulmaya başlar. Guido kendisini korumayı bir kenara koyarak oğlunu bu korkulardan uzak tutmaya çalışır. Bütün işgal anlarını oğluna bir oyun olarak anlatır ve oğlu her şeyi bir oyun olarak bilmektedir. En iyi İtalyan filmleri içinde bulunan bu film 1998 senesinde Cannes Film Festivali’nde ödülünü almıştır.

Le Conseguenze Dell’amore

Titta sırlarına sahip çıkan birisidir ve hiçbir şekilde kendisini kimseyle paylaşmamaktadır. Kendi içinde tuttuğu sırlardan dolayı sekiz sene boyunca İsviçre’de olan bir köyde yaşamını sürmektedir. Fakat bir gün dünyanın oldukça renksiz ve baskıcı olduğu kararına varır, bunu değiştirmek için adım atmak ister. Bu esnada bulunduğu otelde çalışan olan Sofia ile yolları kesişir ve dönüşü olmayan yollara girer. En iyi İtalyan filmleri içinde yer alan bu film, 2004 senesinde Cannes Film Festival’inde ödül kazanmıştır. Aynı film festivali içerisinde toplamda beş ayrı ödülü almaya hak kazanmış ve oldukça fazla beğeni toplamıştır.

MİDYO  İzlerken kanınızı donduracak seri katil filmleri
İlgili Makaleler
En iyi Ayşen Gruda filmleri

Domates güzeli olarak hayatımıza giren ve filmleri ile yıllarca içimizi ısıtan sanatçının birçok filmi bulunmaktadır. Oynadığı filmler yıllardır özelliğini kaybetmemiş OKU

Asla kaçırmamak gereken en iyi gerilim dizileri

Gerilim filmlerini izlemeyi seven kişiler, sürekli yeni filmler araştırmaktan sıkılabilirler. Bu nedenle de kendilerine düzenli olarak izleyebilecekleri gerilim dizileri arayabilirler. OKU

Sevgili ile beraber izlenebilecek romantik komedi filmleri

Sevgilinizle yapabileceğiniz aktivitelerden belki de en iyisi Sevgiliyle İzlenebilecek Romantik Komedi Filmleri arasından birini seçip beraber film izlemektir. İzleyeceğiniz film OKU

Hafta sonu izleyebileceğiniz en iyi Kemal Sunal filmleri

Türk sineması içerisindeki en yetenekli kişilerden birisi olarak hala filmleri bıkmadan izlenilen sanatçı Kemal Sunal, komedi alanındaki filmleri ile hayatımızda OKU