Joker, bir insanın nasıl olarak başka bir karakter olarak yeniden doğduğunu anlatır. Arthur, zaman içerisinde yaşadıklarından dolayı Arthur olarak yeniden ortaya çıkar. Amerikan yapımı olan bu film, psikolojik gerilim alanında değerlendirilir. Altın Aslan ödülüne de layık görülen film oldukça fazla beğenilmiş ve beklenenden daha fazla ilgi görmüştür. Toplamda 60 milyon $ filme bütçe ayrılmış, 2019 yılının Ağustos ayında gösterime girmiştir. Beklentileri fazlasıyla karşılayan film 1 milyar $’dan fazla gelir elde etmiştir. Joker filminin konusu izlerken seyirciyi gerilim altına sokar ve seyirci Arthur’un hislerini zaman içerisinde anlamaya başlar. Karakterin psikolojik sorunlarını izlerken anlamak mümkündür ve karakteri çözmek film için başlı başına bir konudur. Joker filminin konusu çok derin işlenmiştir ve kişiler bu karaktere kızsalar bile, zaman içerisinde onun haklı yönlerini görürler.

Ana karakter Arthur Fleck’tir ancak hiçbir zaman başarılı olamayan bir komedyen olarak kariyerine devam etmektedir. Bütün arkadaş çevresi annesinden ibarettir ve başka hiçbir arkadaşı yoktur. Toplum içinde girdiği her kalabalık yerde dışlanmıştır ve kimse ile arkadaşlık kuramamaktadır. Gündüzleri palyaçoluk yaparak geçimini sağlayan karakter, akşamları da komedyenlik yapar ancak oldukça beceriksizdir. Sahip olduğu bir hastalık yüzünden ara sıra gülme krizlerine girer ve buna engel olamaz. Bu hastalığı zaman içinde herkesin ondan uzaklaşmasına neden olur, çocuklarla iyi geçinmeye çalışsa bile çocuklar kendisinden kaçmaktadır. Aileleri çocuklarını Arthur’dan uzak tutmakta ve ondan korkmaktadır. Annesi ona Happy der ve bu isimle onu çağırır, bu maskenin ardında gizlenmiş üzgün bir komedyen olarak yaşamına devam eder.

MİDYO  Dünyanın en pahalı kedisi. Fiyatını duyunca çok şaşıracaksınız

İzleyin: Psikolojiniz bozulacak: JOKER | İnceleme (2019)


Arthur zaman içerisinde toplumdaki zorbalıkları görür ve artık daha fazla sessiz kalamaz. Bir süre sonra Gotham şehri içinde yaşanacak en büyük suçların başlangıcını Arthur yapar. Zaman içinde o artık ölür ve yerini Joker karakterine bırakır. İlk başta bir kişiyi öldürmesi ile başlayan olayları anlayamaz ancak zaman içerisinde şehri getirdiği halden dolayı gururlanacaktır. Joker filminin konusu bir insan yok oluşunu ele alır ve bambaşka bir kişinin doğmasını anlatır.

Bir televizyon programına davet edilen Joker burada kendi adını alır ve kendisini halka böyle tanıtır. Seyirciler için artık bir hareketin başlangıcını temsil eder. Zaman içerisinde kendisini iyileştirmek adına hiçbir şey yapmayacak ve her şeyi akışına bırakacaktır. Bu bırakışı ile birlikte programda sunucuyu öldürecek ve kendisini kahraman ilan edecektir. Joker filminin konusu bir insanın düzene karşı isyanını anlatarak, onun hislerini izleyiciye taşımıştır.

Joker Filminin Oyuncuları

  • Joaquin Phoenix

Joker filminin başrolü olarak yer alan oyuncu 28 Ekim 1974 tarihinde dünyaya gelmiştir. Oyunculuğun yanı sıra, müzisyenlik de yapan oyuncu oldukça başarılı bir kariyere sahiptir. İlk olarak Seven Brides for Seven Brothers filminde rol almış, ardından film kariyerine farklı rollerde devam etmiştir. Joker filminde canlandırdığı karakter ile ön plana çıkmış, seyircinin beğenisini kazanmıştır. Oyunculuğu için akıl hastası kişileri anlamaya çalıştığı biliniyor.

  • Robert De Niro
MİDYO  Çukur hayranlarını üzen haber. Sinema filminde flaş gelişme

17 Ağustos 1943 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde dünyaya gelmiş olan oyuncu, aynı zamanda yapımcılık ve yönetmenlik de yapmıştır. İlk filmi The Wedding Party isimli bir filmdir, ancak bu film çekiminden 6 sene sonra gösterime girdiği için Greetings bilinen ilk filmidir. Akademi Ödülleri içerisinde toplam 6 ödül adaylığı bulunurken ikisini kazanmış ve en iyi erkek oyuncu seçilerek başarısını kanıtlamıştır. En bilinen filmi The Godfather olmuş ve büyük bir hayran kitlesine sahip olmuştur.

İlgili Makaleler
Evcil hayvanlarımıza oyuncak alırken nelere dikkat etmeli?

İnsanların oyuncaklar ile oynamayı sevdiği gibi hayvanlarda oyun oynayabildikleri evcil hayvan oyuncakları olsun isterler. Evcil hayvan oyuncakları nedir? Bu oyuncaklar OKU

Evde ek iş yaparak bir günde 500 TL kazanma yolları

Kişiler "evde ek iş yaparak daha fazla para kazanma yolları" konusunda araştırmaları sık sık gerçekleştirmektedir. Daha fazla kazanç sağlamak herkesin OKU

Evde kendi doğal sabununu kendin yap

Sabun günlük hayatta en çok kullandığımız ürünlerden biridir. Evde kendi sabununu kendin yap fikri mutlaka herkesin aklına bir defa da OKU

Meybuz nasıl yapılır?

Sıcak havaların vazgeçilmezi haline gelen dondurma hem çocuk hem de yetişkinlerin tercihleri arasındadır. Günümüzde kaliteli dondurma bulabilmek oldukça zor olsa OKU