EYT çıkıyor mu? Emeklilere ne kadar zam verilecek? İşte bununla ilgili Sabah gazetesine konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu, çok önemli açıklamalar yaptı ve EYT müjdesini verdi. 3600 ek göstergenin ne zaman çıkacağını da açıklayan Akbaşoğlu, temmuz ayındaki zam hakkında da konuştu.

2022 yılına girilmesiyle EYT düzenlemesi gündemdeki sıcaklığını giderek artırdı. EYT düzenlemesi ne zaman gelecek? EYT çalışması için temsilciler ile ne görüşüldü? 3600 ek gösterge ve sözleşmelilere kadro konusu ne zaman çözülecek? Temmuz’da memur ve emekliye yapılacak zamla ilgili son gelişmeler neler? Ak Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu tüm konuların çalışıldığını ve gelinen noktaları tek tek anlattı.

Milyonlarca sigortalının yakından takip ettiği Emeklilikte yaşa Takılanlar (EYT), 3600 ek gösterge ve sözleşmeliler kadro çalışmaları ile memur ve emeklilerin merak ettiği Temmuz zammıyla ilgili önemli açıklamalar geldi. Sorularımızı cevaplandıran Ak Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu tüm konuların çalışıldığını ve gelinen noktaları anlattı.

Geçtiğimiz günlerde Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) temsilcileriyle bir görüşme gerçekleştiren AK Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu yaptığı açıklamada çalışmalarla ilgili bilgi verdi. EYT başta olmak üzere birçok konunun gündemlerinde olduğunu belirten Akbaşoğlu, “Çalışma Bakanlığımız ile birlikte tüm konuları çalışıyoruz” dedi.

MİDYO  ATM'lerdeki bu paraların sırrı çözüldü. Herkesin başına gelmiştir

2022 yılı ile birlikte konuların bir süreç içinde ele alındığını anlatan Akbaşoğlu bu noktada 5 adımlı çalışma olduğunu ve bunların sırasıyla çözüldüğünü söyledi.

İşte bu 5 adımlı çalışma:

1) 2022 yılı için asgari ücretin belirlenmesi: Aralık ayında yapılan toplantılar sonunda 2022 yılı için asgari ücret brüt 5004 lira net 4.253 lira olarak belirlendi. Yüzde 50 zam yapılmış oldu.

2) Emekli ve memura ek zam: Ocak ayında enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra memurların ve emeklilerin zamları da ortaya çıktı. Bununla birlikte memur ve memur emeklilerine 2.5 puanlık daha ek zam yapılarak toplam zam oranı yüzde 31’e çıkartıldı. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin enflasyon zammıyla birlikte taban maaşları 1.500 TL’den 2.500 TL’ye çıkartıldı. Temmuz ayında tüm emekliler ve memurlar için yeni bir maaş artışı yapılacak. Böylece yıllık artışlar enflasyon rakamlarının üzerinde olacak. Ayrıca tüm emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında ikramiye ödemesi de yapılacak.

3) 3600 ek gösterge Mayıs’ta tamam: Memurları ilgilendiren 3.600 ek gösterge çalışmaları da 2022 yılı ile birlikte başladı. Teknik çalışmaların ardından paydaşlarla ilk toplantı gerçekleştirildi Memur-Sen ve 11 sendika başkanının katıldığı toplantıda talepler değerlendirildi. İkinci toplantının 16 Mart’ta yapılması bekleniyor. Bu çalışmaların bitmesinin ardından söz konusu çalışmanın Mayıs ayı ile birlikte Meclis gündemine gelmesi planlanıyor.

4) Sözleşmeliye yeni haklar: Ağustos ayında toplu sözleşme metnine giren diğer bir konu da sözleşmelilere yeni haklar verilmesi oldu. Bu konuda 3.600 ek gösterge çalışmasıyla birlikte yürütülüp sonrasında çözüme kavuşturulacak.

MİDYO  45 meslek dalına erken emekli yolu açıldı. SGK duyurdu, 43 yaşında emekli olabilirsiniz. İşte erken emekli olma hakkı olan meslekler

5) EYT düzenlemesi masaya yatırılıyor: Bu çalışmaların ardından EYT konusundaki gelişmeler de değerlendirilerek kamuoyu ile paylaşılacak. Bu konuda yapılacak teknik çalışmalar da neticelendirilmiş olacak.

3600 gösterge ve EYT düzenlemesi

Söz konusu 5 konunun sırayla çözüme kavuşturulduğunu belirten Akbaşoğlu şu bilgileri verdi:”Aralık ayı ile birlikte yeni asgari ücret belirlendi. Ardından emekliler ve memurların zam oranlarıyla ilgili konu çözüme kavuşturuldu ek zamlarla ilgili yasal düzenleme Meclis’ten geçti. Şu anda yine milyonlarca memuru ilgilendiren 3600 ek gösterge çalışması devam ediyor bununla ilgili müzakereler sürüyor sonuçta bu da yasa teklifi olarak Meclis’e gelecek ve yasalaşacak. Ardından belediyeler dahil olmak üzere tüm sözleşmeli kamu çalışanlarıyla ilgili konu ele alınıp çözüme kavuşturulacak. Bunların ardından da EYT konusu ile ilgili çalışmalar neticelendirilecek. Bu kendi sırası içinde aynen çalışma programımız devam etmektedir. Ne demişsek onu gerçekleştiriyoruz. 2022 yılı içinde EYT’li kardeşlerimizin konusunu da masaya yatırıp geniş bir katılımcı demokrasi ve ilgili yetkili kurulların da kanaatlerini alarak, konuyu inşallah neticelendireceğimizi ifade etmek isterim Toplumumuzun sorunu bizim sorunumuzdur. Bu konuları da sadece AK Parti ve Cumhur İttifakı çözer.”

EYT temsilcileri olarak 9 kişilik bir heyetin hem kendisiyle hem de MHP Grup Başkanvekili ile görüştüğünü söyleyen Akbaşoğlu bu konuyla ilgili de şu bilgileri verdi: “Arkadaşlarımız bize taleplerini ifade ettiler. Meclis’te bir komisyon kurulacağı yolunda haberler çıktı böyle bir durum söz konusu değil. Bu konu dediğimiz süreç içinde masaya yatırılacak. Zaten bu konu teknik bir konu ve Çalışma Bakanlığı’nın yapacağı çalışmalarla kapsamı ortaya çıkartılacak. Bir etki analizi yapılacak. Paydaşlarla müzakereler içerisinde çalışması yapılacak. 2022 yılı içinde bu çalışmalarla ilgili kamuoyuna net bir ifadeyle Çalışma Bakanımızla birlikte açıklama yapacağız” dedi.

MİDYO  Kredi kartı limiti nasıl düşürülür?
İlgili Makaleler
Emeklinin bayram ikramiyesine rekor zam geliyor. Çalışanları kıskandıracak emekli ikramiyesi zammı. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı ikramiyesi ne kadar?

Emekliler Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı'nda ne kadar emekli ikramiyesi alacak? İşte bununla ilgili çeşitli formüller konuşuluyor. CHP, bu rakamın OKU

Emekliler için kesenin ağzını açtılar. Emekliye Yapı Kredi Bankası’ndan müjde geldi. Promosyon miktarını yükseltti

Emekliler için Yapı Kredi Bankası kesenin ağzını açtı ve 2750 lira verme kararı aldı. Asgari ücretlilere rekor bir artış gerçekleşmiş ve OKU

45 meslek dalına erken emekli yolu açıldı. SGK duyurdu, 43 yaşında emekli olabilirsiniz. İşte erken emekli olma hakkı olan meslekler

Milyonlarca çalışan,  bir an önce prim günlerini ve yaşı doldurup emekli olma hayali kurar. Türkiye'de emekli olma yaşı kadınlarda 58, OKU

FLAŞ! Emeklilere 8506 liralık ödeme. Emeklilerin yüzünü güldürecek gelişme. 3 ay içinde hesaplara 8506 lira yatacak

Emeklileri sevindirecek gelişme yaşandı. TBMM'de bekleyen teklif yasalaştığı takdirde emeklilerin cebine bu sene 8 bin 506 lira geçmiş olacak. Mayıs OKU