Günümüzde en sık sorulan sorulardan birisi olan malzeme bilimi nedir? Sorusuna cevap aramaya çalışalım. Malzeme bilimi bölümü nedir, mezunları ne iş yapar, ne gibi imkanları vardır bunlar cevaplanmalıdır.

Malzeme Bilimi Bölümü Nedir?

Malzeme Bilimi Bölümü Nedir?

Malzeme Bilimi Bölümü Nedir?

Malzeme bilimi kısaca; yeni materyallerin keşfi, tasarımı gibi konularla ilgilenilen ve mühendislik bölümüne kadar uzanan icraatlar ile dolu olan bir bölümdür. Bu bölümde çoğu şey ile ilgilenilir, araştırması yapılır ve materyaller toplanılıp ilgili birimlere ulaştırılır. Bu bölüm endüstriyel alanlarda çok kullanışlı olan yapılandırmalar ile doludur. Yani malzeme bilimi nedir? Diye sorulacak olduğunda fazlasıyla faydalı bir alandan bahsedilir.

Bu konuda akıllarda soru işaretleri kalmaması gerekir çünkü malzeme bilimi mutlaka bilgi sahibi olunması gereken bir alandır. Üstelik malzeme biliminin eski zamanlara dayandığı da söylenebilir. Çünkü eldeki malzemelerin tanınması, işlenmesi malzeme bilimini ilgilendiren detaylardan bazılarıdır. Bununla ilgili araştırma yapan kurum ve kuruluşlar malzeme uzun süreden beri elde bulunduğundan bu bölümü kabul ettirmekte pek zorlanmadılar denilse yeridir. Malzeme bilimi bölümünü okuyan öğrenciler 4 yıllık bir eğitim sürecine tabiidirler.

Malzeme Bilimi Mezunları Ne İş Yapar?

Malzeme bilimi mezunlarının iş olanakları çoğu zaman geniş sayılabilse de bazı gerçeklere dikkat etmek gerekiyor. Mesela hangi ülkede bulunulduğu gibi detaylar. İş olanaklarının geniş olduğu yerlerde mutlaka iş bulunması olası bir bölüm olan malzeme bilimi, çoğu zaman kişiye alternatifler de sağlıyor denebilir. Kişiler mezun olduktan sonra üretim mühendisi olarak iş yapabilirler. İş olanakları kısmında da sayılacak olan sektörlerde iş bulabilirler.

MİDYO  Bu günlerde geleceğinize zaman ayırın. En iyi 10 online yazılım kursu

Malzeme Bilimi Mezunlarının Maaşı Ne Kadardır?

Sürekli değişen maaş miktarlarını hesaplamak yeterince zor olsa da internet üzerinden araştırıldığında en güncel olanının 3000 ve 4000 arasında olduğu görülebilir. Bu mesleğe başlangıç maaşı olarak kabul edilebilir. İlerleyen yıllarda bulunulan duruma göre meslekte fiyat artışları görülebilmektedir. Bu nedenle de malzeme bilimi mezunlarının direkt olarak bu maaşla başlamaları gerektiği söylenebilir. Maaşları yaşam şartlarına göre oldukça yerinde kabul edilebilir fakat bir mühendise göre elbette ilerleyen yıllarda daha fazla alınması gerekir.

Malzeme Bilimi Bölümünün İş Olanakları Nelerdir?

Malzeme bilimi bölümünde iş olanakları oldukça geniştir. Birçok yerde mühendis olarak çalışabilirler daha sonra farklı kademelerde de bulunabilirler. İşte ne kadar kalmak istediklerine bağlı olarak bu durum değişebilir elbette. Zaman içerisinde de iş olanakları fazlasıyla değişebilmektedir.

Bu iş olanakları genel olarak şöyledir;

  • Çeşitli pazarlama ve satış kanallarında
  • Otomotiv, cam, sanayi gibi sektörlerde
  • Ofis ortamlarında
  • Çeşitli laboratuvar ortamlarında
  • Petrol, kimya sanayisinde çalışma imkanı bulabilirler.

Bunlar elbette genel yapılan tanımlardır zaman içerisinde çoğaltabilmek mümkündür. Kişiden kişiye göre de değişebilmektedir elbette. Kişinin uzmanlık seviyesine göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle de kişilerin ne kadar zamandır işi yaptıklarına dikkat etmek gerekebilir.

Bu, iş olanaklarında kendini diğerlerinden daha ileri taşımasına imkan sağlayacaktır. Malzeme bilimi bölümünün iş imkanları da öğrenildiğine göre neden malzeme bilimi bölümünü tercih etmeliyiz bir de onu inceleyelim.

Malzeme Bilimi Bölümü Nedir?

Malzeme Bilimi Bölümü Nedir?

Neden Malzeme Bilimi Bölümü Tercih Edilmeli?

Malzeme bilimi bölümünün tercih edilmesinde aslında pek çok sebep vardır denebilir. Bunlardan ilki hiç kuşkusuz bu bölüme çok ihtiyacın olmasından kaynaklıdır. Fazla olan bu ihtiyaç elbette kişilerin bu bölümü tercih etmesi için yeterli bir sebep olmayabilir. Malzeme bilimi bölümünde bir mühendis olarak çalışma imkanı bulunduğundan belki bu amaçla tercih edilebilir.

MİDYO  Hangi leke nasıl çıkarılır? Makyaj, mürekkep, yağ lekesi ve diğerleri

Çünkü mühendislik bölümü son zamanlarda fazlasıyla tercih edilen bir bölüm olarak sayılsa da malzeme bilimi mezunları sanıldığından daha az denebilir. Bu nedenle de hem mühendis olarak çalışma imkanı bulabilir hem de bunu malzeme bilimi adına yapabilirsiniz. Malzeme bilimine ihtiyaç günümüzde hiç olmadığı kadar artmıştır. Çünkü endüstriyel alanlarda kullanılan bazı malzemelerin denetiminin yapılması çok önemlidir.

Malzeme bilimi de bununla ilgili herhangi bir sorun yaşanmasının önüne geçer. Dolayısı ile malzeme bilimi öğrencilerine çok iş düşmektedir. Mühendis olarak çalıştıklarından zaman içerisinde bölümün zorluğu aslında bu işin sanıldığından daha ciddi olduğunu gösterecektir. Bu nedenledir ki malzeme bölümünün tercih edilmesinde bu gibi şeylerin etkili olduğu söylenebilir. Malzeme bilimi uçsuz bucaksız ve hiç sona ermeyecek bir bölüm olduğundan tercih edilmesi gerekli olduğu söylenebilir.

Video: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği İş İmkanları ve Maaşları

İlgili Makaleler
İletişim Bilimleri nedir? İletişim Bilimleri Bölümü okuyanlar ne iş yapar?

Genelde iletişim bilimleri nedir? Sorusu merak ediliyor. Gruplar, örgütler ve çeşitli kurumların yanı sıra kişilerin iletişimini ve iletişim yöntemini konu OKU

Müzik Bilimleri nedir? İş olanakları nelerdir?

Müzik bilimleri, son zamanlarda en çok merak edilen üniversite bölümlerinden birisi olarak geçiyor. Müzik bilimleri ya da müzikoloji, müzik disiplini OKU

Teknoloji çağında eğitimin önemi

Geçmişten günümüze teknolojinin ilerlemesi ile birlikte hayatımızı kolaylaştıracak pek çok yenilik gelmiş ve hala da gelmeye devam ediyor. Tüm bunlar OKU

MİDYO  Sosyal medyanın çocuklar üzerindeki etkileri
Online eğitimin faydaları ve sık yapılan hatalar

Günümüzde endüstriler ve kuruluşlar, eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için giderek daha fazla çevrimiçi eğitime yöneliyorlar. Peki, e-öğrenme için doğru zamanı geldi OKU